Najnowsze

Najnowsze

Dlaczego Tusk nie został przywitany? "Trzeba pytać ludzi zajmujących się protokołem"

Nie wiem w ogóle, że miała miejsce taka sytuacja - podkreślał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl. Pytany, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie wymienił Donalda Tuska, witając gości w czasie oficjalnych uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odparł: - Trzeba o to pytać ludzi zajmujących się protokołem dyplomatycznym.

"Kilkanaście nieodpowiedzialnych osób nie może zniszczyć świętowania setkom tysięcy"

Jedna flaga Unii Europejskiej została spalona. To się absolutnie nie powinno wydarzyć - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, odnosząc się do incydentów na warszawskim marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaznaczył, że kilkanaście incydentów "nie może zniszczyć świętowania przez setki tysięcy Polaków wielkiego narodowego święta", a sam marsz określił jako "sukces".

Izraelscy komandosi wdarli się do  Strefy Gazy. Zginął dowódca Hamasu

Siedmiu Palestyńczyków, w tym dowódca zbrojnego skrzydła ugrupowania Hamas, zginęło w niedzielę podczas operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Podczas tej operacji zginął także izraelski oficer. Tymczasem palestyński prezydent Mahmud Abbas oskarżył Hamas o utrudnianie utworzenia własnego państwa.

Dwa zdjęcia w jednym. Symboliczny obraz Warszawy

Niezwykły obraz z niedzielnego marszu w Warszawie opublikowała absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Ada Zielińska. Zdjęcie, a w zasadzie montaż dwóch ujęć, na którym widać kobietę wyglądającą przez okno na zebrany na rondzie Dmowskiego tłum, podbiło media społecznościowe. - Nie spodziewałam się takiego zainteresowania - przyznaje autorka. Wyjaśniła, że chciała "w jednym kadrze pokazać dwie Polski".

"Ekstremalna Europa pokazuje siłę w Polsce". Zagraniczne media o marszu

11 listopada w Polsce świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Polskie władze podkreślały, że obchody przebiegły spokojnie, jednak entuzjazmu polityków nie podzielają zagraniczne media. W ich relacjach możemy przeczytać między innymi, że polscy liderzy szli ramię w ramię z prawicowymi radykałami. Hiszpański dziennik "El Pais" napisał: "Najbardziej ekstremalna i nacjonalistyczna Europa pokazuje swoją siłę w Polsce".

Politycy dziękują za bezpieczne obchody. "Pełen spokój i profesjonalizm"

Od prezydenta, po premiera i szefa MSWiA - polskie władze dziękują za udział w uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. "Brawa i ukłony dla Organizatorów!" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Pełen spokój i profesjonalizm" - dodał w swoim wpisie premier Mateusz Morawiecki.

Donbas głosował, Ukraina protestuje. "Fałszywe wybory"

W samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy - donieckiej i ługańskiej - zakończyły się w niedzielę wieczorem wybory przeprowadzone przez prorosyjskich separatystów, którzy od 2014 roku kontrolują część ukraińskiego Donbasu. Zachód tego głosowania nie uznaje.

Putin o koncepcji "europejskiej armii": stanowiska nasze i Francji pokrywają się

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w niedzielę, że to naturalne, iż tak potężny blok jak Unia Europejska chce być niezależny w dziedzinie obrony. Putin mówił o tym w Paryżu w wywiadzie dla finansowanej przez Moskwę telewizji RT France. Jak dodał, odnosząc się do koncepcji stworzenia "europejskiej armii", "w tym sensie stanowisko nasze i Francji pokrywają się".

Loża prasowa 11.11.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) oraz publicysta Tomasz Wołek. Na początku dziennikarze rozmawiali o marszu, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przeszedł ulicami Warszawy. Następnym tematem były plany Donalda Tuska i rozważania o tym, czy obecny przewodniczący Rady Europejskiej planuje wrócić do polskiej polityki i czy rozpoczął tworzenie swojego obozu politycznego. Publicyści rozmawiali także o odsłonięciu pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy placu Piłsudskiego oraz towarzyszących temu wydarzeniu przemowach prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego.

Long live independent and sovereign Poland! Poles celebrated 100 years of independence

On the 100th anniversary of regaining independence, in all of Poland at noon, the Dąbrowski's Mazurka - Poland's national anthem was sang. This is also how the celebrations on Warsaw's Piłsudski Square began. The President has officially inaugurated the reconstruction of the Saski Palace that was destroyed during the Second World War. "Under the white-and-red flag, there's room for every one of us, independent of their views because in everyone, I believe this strongly, there's love for their fatherland. May the free, independent and sovereign Poland live!" said President Andrzej Duda on Sunday.

Sasin: potępiam spalenie flagi unijnej i wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści

- Uważam, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości powinno być 2,5 miliona ludzi w Warszawie - ocenił w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN24 Krzysztof Hetman (PSL). - Można było sześć miesięcy temu powiedzieć Polakom: słuchajcie, chodźmy wszyscy - dodał. - Ten marsz nie był wspólnotowy, bo jak widzę paloną flagę Unii Europejskiej, to to nie jest wspólnota - stwierdziła Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Potępiam spalenie flagi unijnej. Potępiam wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści - odpowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin: potępiam spalenie flagi unijnej i wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści

Uważam, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości powinno być 2,5 miliona ludzi w Warszawie - ocenił w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN24 Krzysztof Hetman (PSL). - Można było sześć miesięcy temu powiedzieć Polakom: słuchajcie, chodźmy wszyscy - dodał. - Ten marsz nie był wspólnotowy, bo jak widzę paloną flagę Unii Europejskiej, to to nie jest wspólnota - stwierdziła Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Potępiam spalenie flagi unijnej. Potępiam wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści - odpowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

"Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

Gdyby Donald Tusk podczas uroczystości w Warszawie stał w pierwszym rzędzie, nikt by o tym nie dyskutował. Jak go cofnięto do piątego rzędu, to wszyscy o tym dziś rozmawiają - stwierdził w niedzielę Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 przebieg niedzielnych obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W drugiej części programu gośćmi byli europoseł PO Dariusz Rosati i poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

Marsz narodowców we Wrocławiu rozwiązany. Poleciały race i butelki, trzy osoby są ranne

Urząd miasta dopiero po około godzinie od pierwszych incydentów rozwiązał marsz narodowców, który w niedzielę przeszedł ulicami Wrocławia. Na jego trasie trzy osoby - w tym policjant - zostały trafione szklanymi butelkami. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz informuje, że przez brak wsparcia policji "informacja o rozwiązaniu marszu nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi".

Krótka rozmowa prezydentów USA i Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził w niedzielę krótką rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Paryżu - poinformowała agencja RIA. Rosyjski przywódca powiedział o tym dziennikarzom w Pałacu Elizejskim, wychodząc z obiadu. Dłuższe spotkanie obu prezydentów zaplanowane zostało w dniach 30 listopada-1 grudnia w Argentynie.

Papież: inwestujmy w pokój, a nie w wojnę

Historia pierwszej wojny światowej jest dla wszystkich surowym wezwaniem do odrzucenia mentalności wojny - powiedział w niedzielę papież Franciszek. Pozdrowił też znajdujących się na placu świętego Piotra Polaków.

Komorowski: liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania

Ja się cieszę, że w Poznaniu jest porządek i że on się także wyraża w formie obchodzenia święta niepodległości w sposób różny niż w wielu miejscach kraju - mówił w niedzielę w stolicy Wielkopolski Bronisław Komorowski. - Liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania święta niepodległości, lepszy i paradoksalnie chyba nowocześniejszy - powiedział. Były prezydent życzył Polakom "więcej radości".