Najnowsze

Najnowsze

"Dalsze możliwości sankcji". Czaputowicz w Kijowie o nacisku na Moskwę

- Myślę, że społeczność międzynarodowa, w tym państwa Unii Europejskiej, muszą jeszcze dalej przeanalizować te kwestie, podjąć właściwe decyzje - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po piątkowym spotkaniu z premierem Ukrainy, którego tematem było wywieranie nacisku na Rosję po jej ostatnim akcie agresji wobec naszego wschodniego sąsiada.

Nie żyje George H.W. Bush

W wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush - poinformowała w sobotę rano czasu polskiego jego rodzina za pośrednictwem wieloletniego rzecznika Busha, Jima McGratha.

May rozmawiała z saudyjskim księciem o zabójstwie dziennikarza

Theresa May powiedziała saudyjskiemu księciu Muhammadowi ibn Salmanowi, że powinien podjąć działania w celu zapobieżenia powtórzeniu się tragedii, takich jak zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformowało biuro brytyjskiej premier po ich rozmowie w Buenos Aires.

Kreml przekonuje: Putin chce prowadzić dialog z Trumpem

Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy kontynuować dialog z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział w piątek w Buenos Aires rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Amerykański prezydent odwołał spotkanie z Putinem po działaniach Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej.

Rekordowa sztuka. Fortuna za pracę Fangora

Za ponad cztery i pół miliona złotych sprzedano pracę Wojciecha Fangora. - To jest absolutny rekord, sztuka współczesna po raz pierwszy przebiła sztukę klasyczną - twierdzą eksperci. Kolejna aukcja z pracami Fangora już niebawem i szacuje się, że rekord może zostać pobity.

Szczyt klimatyczny w Katowicach bez przywódców najważniejszych państw

W Katowicach ostatnie godziny przygotowań przed szczytem klimatycznym COP24. Przyjadą delegaci z całego świata, ale światowych przywódców jak prezydenta Stanów Zjednoczonych, kanclerz Niemiec, czy prezydenta Francji zabraknie. Lista nieobecnych jest długa, dlatego ekolodzy pytają o sens takiego szczytu, z kolei byłego ministra środowiska Marcina Korolca bardziej niż lista nieobecnych martwi to, że goście zobaczą Jastrzębską Spółkę Węglową - jednego ze sponsorów.

Piotr Misiło wykluczony z Nowoczesnej

Z Nowoczesną żegna się Piotr Misiło. Partia już go nie chce. Zarząd twierdzi, że stracił miejsce, bo był nielojalny. On sam tego tak nie nazywa. Mówi jedynie o konstruktywnej krytyce. Pytanie, co dalej z Nowoczesną. Czy odejście Misiły to zapowiedź większej erozji?

Pokolenia Niepodległej. Jedna rodzina, różne oblicza Polski

Pokażemy rodzinę, która żyjąc cały czas w tym samym kraju obserwowała bardzo różne Polski. Polskę przedwojenną, PRL i tę dzisiejszą. Seniorka tego rodu setne urodziny obchodzi teraz, wraz z setną rocznicą odzyskania niepodległości, a dzięki jej rodzinie na sto lat niepodległej historii możemy spojrzeć z perspektywy czterech pokoleń. Magdalena Gwóźdź.

Papież: martwi mnie homoseksualizm wśród księży i zakonników

Sprawa homoseksualizmu wśród duchowieństwa jest bardzo poważna i wymaga odpowiedniego rozeznania wśród kandydatów - włoskie media cytują w piątek fragmenty wywiadu-rzeki z papieżem Franciszkiem, którego premiera w wielu krajach Europy odbędzie się w grudniu. Papież ocenił, że Kościół być może nie podszedł w odpowiedni sposób do tej sprawy.

Lis: na końcu celem PiS jest spacyfikowanie niezależnych mediów

Nie ma sensu patrzenie na tę historię w oderwaniu od wszystkiego innego, co się dzieje z mediami i wokół mediów w ostatnim czasie - powiedział w "Faktach po Faktach" redaktor naczelny "Newsweek Polska" Tomasz Lis. Odniósł się do działań podjętych wobec dziennikarza tygodnika Wojciecha Cieśli po jego artykule o wiceprezesie nowego Trybunału Konstytucyjnego Mariuszu Muszyńskim. Dodał, że na końcu celem rządzących jest "doprowadzenie do modelu węgierskiego, czyli tak naprawdę spacyfikowanie niezależnych mediów".

Marsz niepodległości. Śladami Kazimierza Palucha

Niezwykła wyprawa dookoła Polski. W dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości wybrał się w nią Kazimierz Paluch, a dziś dzięki unikatowym pamiętnikom Katarzyna Lazzeri mogła ruszyć jego śladami. I pokazać miejsca przez które Paluch szedł z miłości do odradzającej się Polski.

Polacy od zawsze

Pokażemy historię ludzi, którzy Polakami nie przestali się czuć mimo, że w wyniku kolejnych zmian polskich granic znaleźli się poza nimi. A ich domy w ciągu 100 lat stojąc w tym samym miejscu znajdowały się kolejno w granicach trzech państw - Polski, Związku Radzieckiego i Litwy. Igor Sokołowski pojechał więc na polsko - litewsko - białoruskie pogranicze zapytać o pielęgnowanie polskiej tożsamości i wzajemny szacunek z Litwinami, o trudną historię i jej wpływ na złożoną teraźniejszość.

"To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

"To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury".

"Prokuratura będzie miała problem ze sprawą dziennikarza"

Prokuratura zadziałała i sprawdza - mówił w "Tak jest" rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Tak skomentował działania podjęte wobec dziennikarza "Newsweeka" Wojciecha Cieśli po jego artykule o Mariuszu Muszyńskim, wiceprezesie nowego Trybunału Konstytucyjnego. - Prokuratura będzie miała problem z tą sprawą, żeby obronić swoje twierdzenia przed sądem - ocenił drugi gość programu, adwokat Jarosław Kaczyński.

Sędzia kontra dziennikarz

Dziennikarz "Newsweeka" został wezwany na policję w sprawie artykułu o wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego. Wojciech Cieśla miał zostać przesłuchany bo napisał tekst o Mariuszu Muszyńskim w którym miał podać prywatne dane chronione prawem prasowym. Sędzia, jako osoba prywatna, złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policja wezwanie wycofała, ale prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie ujawnienia przez dziennikarza danych wrażliwych czyli miejsca zamieszkania sędziego. Dziennikarz mówi, że pełnego adresu nie ma, a dziennikarze wielokrotnie opisują różne miejsca i przywołuje przykład willi prezydenta Kwaśniewskiego czy stodoły ministra Szyszki. O tej sprawie w programie Tak Jest rozmawiali Jarosław Kaczyński i Jan Kanthak.

Sytuacja w polskiej policji

Adam Bodnar chce by zakaz tortur został wpisany do polskiego prawa. Z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że niejednokrotnie funkcjonariusze policji bili ludzi, dusili ich, rozbierali i wystawiali przez okno na widok publiczny, używali gazu czy straszyli bronią. Najczęściej ofiarami takiej przemocy byli sprawcy drobnych przestępstw, w tym kobiety i osoby bardzo młode. Adam Bodnar pytał w Senacie - „Jak mamy walczyć z torturami, skoro Ministerstwo Sprawiedliwości nie poczuwa się do przeprowadzenia zmian w zakresie funkcjonowania naszego państwa, nie poczuwa się do zmian legislacyjnych oraz nie poczuwa się do tego, aby ten problem naprawić? O tym dlaczego policjanci decydują się na takie zachowanie i jak wygląda sytuacja w polskiej policji rozmawiali w programie Tak Jest Jerzy Dziewulski i Krystian Legierski.

Ukraińscy marynarze w areszcie w Moskwie. Musieli zdjąć mundury

21 ukraińskich marynarzy z zatrzymanych w niedzielę przez Rosjan okrętów zostało przewiezionych do moskiewskiego aresztu śledczego Lefortowo - podała w piątek rosyjska niezależna telewizja Dożd. Trzech pozostałych marynarzy jest w szpitalu w innym moskiewskim areszcie.

Poland and Denmark ready for the Baltic Pipe construction

The Polish and Danish gas grid operators have taken a final investment decision to build a gas pipeline linking Poland to Norwegian fields via Danish territory and the Baltic Sea, Poland’s state-owned Gaz-System said on Friday.

"Większość chorych, którzy trafiają do szpitali, może być skutecznie leczona przez internistów"

Jest przekonanie wśród części chorych, że internista to nie specjalista - zauważył w rozmowie z TVN24 lekarz chorób wewnętrznych, profesor Zbigniew Gaciong. Zaznaczył, że interna to specjalność niedoceniana, "zwłaszcza w wymiarze finansowym". Tymczasem, jak podkreślił, "większość chorych, którzy trafiają do szpitali, może być skutecznie leczona przez internistów".

"Nie jest nominatem PiS, więc nie dostanie dodatkowych pieniędzy". Pytania o budżet RPO

W państwie rządzonym przez PiS pieniądze dostają tylko te instytucje, gdzie nominatami są ludzie PiS-u - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Tak skomentował decyzję sejmowej komisji, która opowiedziała się za obcięciem pieniędzy dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w stosunku do wniosku złożonego przez Adama Bodnara. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński przekonywał, że w działalności RPO są "projekty polityczne", których nie powinno się finansować.