Najnowsze

Najnowsze

Kontrowersyjna dotacja

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego miał wspierać społeczeństwo obywatelskie i dbać o transparentność. Kontrowersje wzbudziła lista zwycięzców konkursu na dofinansowanie tej instytucji – beneficjentami grantów są organizacje, których zarządy obsadzone są przez przedstawicieli związanych z obecną władzą.

Beata Szydło sprawczynią kolizji w Krakowie

Beata Szydło otrzymała mandat i sześć punktów karnych za spowodowanie kolizji w Krakowie. Samochód eurodeputowanej i byłej premier ucierpiał niespecjalnie, ale auto poszkodowanego nadaje się do kasacji.

NIK krytycznie o projekcie sieci szpitali

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o projekcie sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła miał być sposobem na oddłużenie i zapewnienie dostępu do opieki medycznej. NIK przyjrzała się założeniom i oceniła, co z nich z nich zostało.

Opozycja odkrywa karty

Opozycja wspólnej listy do Senatu ciągle nie pokazała, ale jej liderzy twierdzą, że doszli do porozumienia. Opozycja przed wyborami powoli odsłania karty i pokazuje kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Poszukiwania dwóch grotołazów w Tatrach

Trwają poszukiwania dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ratownicy mówią, że to być może najtrudniejsza akcja w historii taternictwa. Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w polskich Tatrach - jest pełna krętych korytarzy.

Koalicja Obywatelska prezentuje swoich kandydatów do Senatu

W poniedziałek wieczorem Koalicja Obywatelska opublikowała listę 73 kandydatów do Senatu w wyborach parlamentarnych. Znaleźli się na niej między innymi obecni senatorzy Platformy Obywatelskiej Bogdan Borusewicz i Bogdan Klich oraz nowe osoby, na przykład politolog Marek Migalski. Część kandydatur w poszczególnych okręgach na liście liczącej 78 pozycji jest jeszcze "do uzgodnienia".

Kolejna grupa ratowników w akcji. "Zaginieni grotołazi mogą odczuwać już bardzo poważne skutki"

- Średnia temperatura w tych jaskiniach wynosi od trzech do pięciu stopni. Zależy jeszcze, gdzie przebywają, w jak dużym są pomieszczeniu i na ile potrafią się ogrzać. W tej chwili mogą odczuwać bardzo poważne skutki, bo przebywają w środku już czwartą dobę. Istotne jest to, ile mają jeszcze wody i jedzenia - tak o sytuacji zaginionych grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Kozłowski, psycholog i instruktor ratownictwa górskiego.

"PiS najdzielniej walczy z tymi problemami, które samo sobie stworzyło"

- Wojskowi, ich rodziny mogą być spokojni. Żadnej obniżki emerytur nie będzie - deklarował w "Kropce nad i" europoseł Prawa i Sprawiedliwości 
Ryszard Czarnecki. Odniósł się do projektu ustawy dotyczącej obniżki żołnierskich emerytur, znajdujego się w Sejmie. - Rząd po to przygotowuje projekt i przekazuje go do parlamentu, żeby parlament go uchwalił - przekonywała z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Lubnauer: nie ma decyzji, by Kwiatkowski dostał poparcie Koalicji Obywatelskiej

Krzysztof Kwiatkowski ogłosił na razie, że zamierza startować. Na pewno nie ma go na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - powiedziała w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej odniosła się do ogłoszonej w poniedziałek przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli decyzji o rezygnacji z pełnionej funkcji i o starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Macron z Putinem na Lazurowym Wybrzeżu

Prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozpoczęciem poniedziałkowych rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem zaapelował o poszanowanie wolności słowa i o wolne wybory w Rosji.

Pytania o matkę królów i "lame duck" w "Milionerach"

Czyją żoną była matka królów, dokładnie czterech królów? Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka czy Stefana Batorego? Takie pytanie, warte 10 tysięcy złotych, usłyszała w "Milionerach" pani Julia Bień z Warszawy.

Nostalgiczny Tarantino zarabia. "Pewnego razu... w Hollywood" goni "Django"

Amerykańscy analitycy przewidują, że nowy film Quentina Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood" ma szanse zarobić łącznie około 400 mln dolarów. Już w niedzielę 18 sierpnia dochód z jego rozpowszechniania wyniósł 180,2 miliona dolarów. Zdaniem ekspertów obraz może stać się najbardziej kasowym tytułem Tarantino, w najgorszym zaś wypadku - drugim po "Django", który w sumie zarobił 425,4 mln dolarów.

Sankcje wobec Huawei odroczone o 90 dni

Amerykański rząd przedłużył upływający w poniedziałek okres złagodzonych sankcji wobec chińskiego koncernu Huawei o 90 dni - poinformował szef amerykańskiego resortu handlu Wilbur Ross.

Turecki konwój zaatakowany, zginęli cywile

Tureckie Ministerstwo Obrony przekazało w poniedziałek, że konwój wojskowy został zaatakowany w drodze do punktów obserwacyjnych na północnym zachodzie Syrii. Resort dodał, że w wyniku ataku z powietrza zginęło trzech cywilów, a 12 zostało rannych.

Kuchcińskiego nazwał "niemym marszałkiem". Stracił rekomendację PiS, nie będzie kandydował

Władze Prawa i Sprawiedliwości wycofały rekomendację dla senatora Aleksandra Bobki w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Polityk zareagował deklaracją, że nie będzie się ubiegał "o odnowienie mandatu Senatora RP". Bobko w klubie parlamentarnym PiS był uważany za "opozycjonistę". Opowiadał się między innymi za opublikowaniem list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa, krytykował "lekkość nowelizacyjną" PiS w związku ze zmianami w sądownictwie, a Marka Kuchcińskiego nazwał "niemym marszałkiem".

Prawie 30 lat rządził krajem, teraz zamknięty w klatce odpowiada przed sądem

Przed sądem w Chartumie rozpoczął się proces obalonego w kwietniu prezydenta Sudanu Omara el-Baszira. 75-letni były prezydent, który rządził Sudanem przez niemal 30 lat, jest oskarżony między innymi o nielegalne posiadanie obcej waluty i korupcję. Jest sądzony także za "wzbogacenie się w sposób podejrzany i nielegalny" oraz płatną protekcję.

Badacze: są nowe dowody na udział Rosji w ukraińskim konflikcie

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.