Najnowsze

Najnowsze

"Jeśli ktoś ma pieniądze, to może się leczyć, a jeśli nie ma, to umiera wcześniej"

- Żeby poprawić ochronę zdrowia w Polsce, trzeba większych pieniędzy, to jest poza dyskusją - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann. Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg ocenił natomiast, że "wszystkich problemów nie da się pozbyć magicznie". - Natomiast musimy w końcu zrobić to, czego od kilkunastu lat nie zrobiliśmy, to znaczy podnieść publiczne nakłady na ochronę zdrowia - dodał.

"Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do Unii"

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

Drogówka namierzy piratów z każdego miejsca

Już niedługo policjanci drogówki będą mogli prowadzić kontrolę w miejscach niedozwolonych, takich jak zatoki autobusowe czy chodniki - wynika z projektu rozporządzenia, który trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Przytulił policjantkę, która zastrzeliła jego brata. "Jeżeli naprawdę żałujesz, wybaczam ci"

Kocham cię jako człowieka i nie życzę ci niczego złego. Nie chcę nawet, żebyś szła do więzienia - powiedział w sądzie 18-letni Brandt Jean do byłej policjantki, która rok temu zastrzeliła jego brata. Kobieta twierdziła, że pomyliła mieszkania i uznała mężczyznę za intruza. - Byłam przerażona. Bałam się, że ta osoba w moim mieszkaniu zrobi mi krzywdę. Jest mi bardzo przykro - mówiła w sądzie zalana łzami oskarżona. Kobieta przeprosiła bliskich ofiary i poprosiła o łagodne potraktowanie. 31-latce groziło dożywocie, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności. Większość rodziny zastrzelonego była rozczarowana wyrokiem.

W Rosji nie protestują już tylko w Czeczenii i na Czukotce

W Rosji pozostały jedynie dwa regiony, gdzie w 2019 roku nie doszło do protestów: Czeczenia i Czukotka - wyliczył dziennik "Kommiersant". W ostatnich miesiącach w Moskwie opozycja organizowała akcje protestacyjne w obronie uczciwych wyborów lokalnych. Do aresztów trafiły tysiące aktywistów.

"Czas decyzji: debata" we wtorek w TVN24

We wtorek, 8 października, zaraz po "Faktach", w TVN24 odbędzie się "Czas decyzji: debata". We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prowadzący Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz przedstawili zasady debaty. - Są cztery rundy pytań. Mamy cztery zagadnienia najważniejsze - wydaje mi się - w tej kampanii: zdrowie, polityka społeczna i gospodarka, ekologia i klimat oraz praworządność. Każdy ma po minucie na odpowiedź - wyjaśniał Grzegorz Kajdanowicz.

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE?

Unijny Trybunału Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie polskich kredytów we frankach szwajcarskich. Sędziowie uznali, że sprzecznych z prawem zapisów w umowach kredytowych nie można zastąpić innymi zapisami. Można umowę uznać za nieważną - jeśli chce tego klient - 
lub ją przewalutować po kursie z dnia udzielania kredytu i spłacać w polskiej walucie. Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów tłumaczyli w Tak Jest mec. Barbara Garlacz i Jerzy Bańka - wiceprezes Związku Banków Polskich.

Izrael ma nowy parlament, ale kryzys polityczny trwa

W czwartek zaprzysiężony został nowy izraelski parlament wyłoniony we wrześniowych wyborach. Ceremonia odbyła się w atmosferze kryzysu politycznego, wywołanego impasem w procesie tworzenia koalicji rządowej. W ceremonii nie wzięli udziału posłowie partii arabskich.

Czerwony czwartek dla banków. Silna reakcja złotego

W czwartek kursy banków na warszawskiej giełdzie ulegały dużym wahaniom - raz gwałtownie spadały, raz rosły w zaskakującym tempie. Taka reakcja jest efektem ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącego kredytów we frankach. Ostatecznie wiele z notowanych banków na koniec dnia znalazło się na minusie. W parze do najważniejszych walut zyskuje natomiast złoty.

Oblewali ministerstwo sztuczną krwią. Stracili kontrolę nad wężem

Aktywiści na rzecz ochrony klimatu, by zwrócić uwagę na szkody wyrządzane planecie przez człowieka, przy pomocy wozu strażackiego oblali czerwoną farbą - jak pisze BBC "sztuczną krwią" - budynek brytyjskiego ministerstwa skarbu. Na początku akcji działacze stracili kontrolę nad wężem, co doprowadziło do rozlania się cieczy po całej ulicy.

Jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. Dziś w "Czarno na białym"

W dzisiejszym "Czarno na białym" jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Polsce i ludzie, za których nikt w państwie tak naprawdę nie chce wziąć odpowiedzialności. Reporterzy odwiedzili z kamerą ośrodek w Gostyninie i pokażą, jak po pięciu latach działa ustawa o izolacji szczególnie niebezpiecznych przestępców, która od początku budziła kontrowersje i obawy.

Prezes Iustitii pozywa Ziobrę. "Powinien w pierwszej kolejności pozwać samego siebie"

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz pozwał ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i pięciu sędziów, w tym Jakuba Iwańca, Arkadiusza Cichockiego oraz byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Chodzi o sprawę tak zwanej afery hejterskiej w resorcie sprawiedliwości. - Jeśli pan minister nie umie sam wyciągnąć wniosków ze swoich błędów, musi mu o tym przypomnieć niezależny sąd - tłumaczył prezes Iustitii. Zbigniew Ziobro uważa natomiast, że "sędzia Markiewicz powinien w pierwszej kolejności pozwać samego siebie".

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Możliwe scenariusze

Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla frankowiczów, czy może jednak dla banków? Jakie są możliwe konsekwencje tego wyroku? Co mogą zrobić posiadacze kredytów we frankach? Poniżej przedstawiamy możliwe konsekwencje decyzji TSUE dla frankowiczów.

Apelacja w sprawie zabójstwa niepełnosprawnego 19-latka. Wyrok zaostrzony

W czwartek odbył się proces odwoławczy w głośnej sprawie śmierci 19-letniego Piotra Wawrzynowicza ze Świnoujścia. Przed śmiercią był on bestialsko torturowany przez sprawców. W ubiegłym roku zapadł pierwszy wyrok – sąd pierwszej instancji skazał dwóch oskarżonych na dożywocie, a trzeciemu wymierzył 25 lat więzienia. Sąd apelacyjny nie tylko utrzymał te kary, ale dodatkowo je zaostrzył.

Ardanowski o taśmach: nie ma dla mnie znaczenia, czy ktoś nagrywa

- Na razie wszystko jest pod kontrolą, ale ja wolę dmuchać na zimne - tak minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski komentował swoje słowa dotyczące "realnego zagrożenia wykorzystania środków publicznych", które zostały nagrane podczas narady z urzędnikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Minister na spotkaniu ganił także urzędników za opieszałość, ale w czwartek przekonywał, że "agencja została bardzo mocno naprawiona".