Mogliśmy być "szarą strefą", tak się nie stało. Droga Polski po upadku komunizmu


W momencie upadku Muru Berlińskiego 9 listopada 1989 roku Polska i Europa Środkowa miały przed sobą niepewną przyszłość. Prognozowano, że przez dziesięciolecia region ten pozostanie "szarą strefą" pomiędzy Zachodem a imperium sowieckim. Tak się nie stało, bo Polacy i inne narody bloku wschodniego mocno dążyli do dołączenia do Europy i odzyskania wolności po dekadach życia w warunkach totalitaryzmu.

Tekst, przedstawiający kamienie milowe Polski po upadku komunizmu, powstał na podstawie raportu przygotowanego przez inicjatywę 30. Rok Wolności. W opracowaniu "(WSPÓŁ)PRACA 1989-2019" dokonano subiektywnego wyboru najważniejszych wydarzeniach ostatniego trzydziestolecia, które ukształtowały polskie społeczeństwo.

Gdy wieczorem 9 listopada 1989 roku jeden z członków władz NRD ogłaszał decyzję o otwarciu granicy pomiędzy NRD i Berlinem Zachodnim, przemiany w niektórych krajach bloku komunistycznego trwały już od wielu miesięcy. W głosowaniu w częściowo wolnych wyborach parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku Polacy zakończyli istnienie trwającego od czterdziestu lat systemu jednopartyjnego. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy posłowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego doprowadzili do powołania koalicyjnego rządu Tadeusza Mazowieckiego, który w ciągu kilkunastu miesięcy przeprowadził reformy wpływające na życie milionów Polaków.

Wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku były jednym kamieni milowych polskiej transformacji. Uwieńczeniem pierwszych miesięcy tej przebudowy państwa były zmiany w konstytucji wprowadzone 29 grudnia 1989 roku.

Przywrócono dawną nazwę państwa – Rzeczpospolita Polska. W ciągu kilku kolejnych zlikwidowano wiele instytucji będących symbolami systemu PRL. Zaczęły powstawać setki nowych czasopism, wydawnictw oraz pierwsze prywatne stacje radiowe i telewizyjne, które dziś wydają się oczywistością. W księgarniach pojawiły się rozchwytywane, mimo wysokich cen, książki odkłamujące historię minionych dziesięcioleci. Mimo że w ciągu pierwszych lat transformacji zwiększyła się przestępczość, to już w kolejnych stan bezpieczeństwa ulegał stopniowej poprawie.

Jednym z najważniejszych symboli przemian ustrojowych jest uchwalona w 1997 roku i zatwierdzona przez Polaków w referendum Konstytucja RP. Prace nad nową ustawą zasadniczą trwały już za czasów rządu Tadeusza Mazowieckiego. Wtedy jednak podziały polityczne uniemożliwiały jej uchwalenie. W 1992 roku została przyjęta tzw. "mała konstytucja", regulująca stosunki między władzą wykonawczą i ustawodawczą. W kadencji 1993-1997 roku prowadzono prace nad nową ustawą zasadniczą. Jej zapisy gwarantowały między innymi trójpodział władzy, istnienie samorządu terytorialnego, zasadę pluralizmu politycznego, swobodę gospodarczą oraz wolność słowa.

Pomimo głębokich przemian roku 1989 położenie geopolityczne Polski było niepewne. Na wschodzie wciąż istniał Związek Sowiecki, którego liczące kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy wojska stacjonowały w Polsce. Ostatecznie, po wielu rundach negocjacji uzgodniono ich ewakuację. Wiosną 1991 roku garnizon Borne Sulinowo opuścił pierwszy transport broni rakietowej. Ostatnia jednostka bojowa wycofała się z Polski 28 października 1992 roku, a ostatni żołnierze rosyjscy opuścili nasz kraj 17 września 1993 roku, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Opuszczenie Polski przez wojska rozpadającego się imperium otwierało drogę do integracji RP z NATO. W grudniu 1991 roku, zaledwie pół roku po rozwiązaniu Układu Warszawskiego, premier Jan Olszewski w swoim expose podkreślił, że współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim będzie podstawą bezpieczeństwa Polski. W marcu 1992, padły epokowe słowa sekretarza generalnego NATO, Manfreda Wörnera podczas wizyty w Polsce: "drzwi do NATO są otwarte". Dwa lata później Polska znalazła się w "przedsionku" – stworzonym przez USA programie Partnerstwa dla Pokoju. Pełnoprawnym członkiem NATO staliśmy się w marcu 1999 roku. Wszystkie kolejne rządy uznają obecność w Sojuszu za podstawę bezpieczeństwa Polski i całej Europy Środkowej.

Gospodarka

Obok reform politycznych wielkim wyzwaniem było również uzdrowienie polskiej gospodarki. W 1989 roku inflacja sięgała kilkuset procent. Płace nie miały pokrycia w towarach. Polska niemal nie posiadała rezerw walutowych. Na arenie międzynarodowej była traktowana jako bankrut. Wiele przedsiębiorstw zajmowało się produkcją przynoszącą ogromne straty. Rząd Mazowieckiego zdecydował się na głębokie reformy.

Przygotowany przez ministra finansów Leszka Balcerowicza plan transformacji gospodarczej przeszedł do historii jako "terapia szokowa". Pakiet przyjętych w grudniu 1989 roku ustaw doprowadził do stosunkowo szybkiego stłumienia galopującej inflacji oraz zahamował zapaść gospodarki. Jego pośrednim skutkiem było jednak zwiększające się bezrobocie oraz upadek wielu firm państwowych. Dziś, niezależnie od wielu kontrowersji, jest uznawany za kamień milowy przemian ekonomicznych, które doprowadziły do ukształtowania się współczesnej, stabilnej gospodarki.

Pod koniec funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego trwały przygotowania do prywatyzacji niektórych, wyróżniających się przedsiębiorstw państwowych. Przy tej okazji budowano Giełdę Papierów Wartościowych. Ironią historii jest, że jej pierwszą siedzibą stała się dotychczasowa siedziba Komitetu Centralnego PZPR. Pierwsza sesja na GPW odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Notowano akcje pięciu spółek, obroty wyniosły około 1900 dzisiejszych złotówek. Dziś na GPW notowane są akcje 460 spółek, których łączna kapitalizacja wynosi 1,1 bln złotych.

Ku Unii

W pierwszych latach transformacji Polacy z nadzieją patrzyli na Zachód. Również większość polityków dążyła do powiązania kraju z integrującą się Europą. 16 grudnia 1991 roku Polska podpisała umowę nazywaną stowarzyszeniową ze Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Pięć dni później premier Olszewski stwierdził: "Dążymy do Polski, która będzie pełnoprawnym państwem członkowskim Wspólnot Europejskich". Cel ten był potwierdzany przez kolejnych premierów. W 1994 roku Polska złożyła formalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. W kolejnych latach toczyły się negocjacje akcesyjne, prowadzone konsekwentnie przez wszystkie ekipy rządzące, a polskie prawo było dostosowywane do wymagań UE. W 2003 roku odbyło się referendum, w którym na "za" członkostwem zagłosowało 77,45 procent uczestniczących. W dniu 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii.

Od tego czasu do Polski płynie nieprzerwanie strumień funduszy unijnych. Według danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju do marca 2019 roku z unijnego budżetu nasz kraj pozyskał 163,7 miliardy euro na modernizację infrastruktury oraz projekty społeczne. W ciągu piętnastu lat obecności w Unii pozyskane środki pozwoliły na wybudowanie 15,5 tysiąca kilometrów autostrad i dróg, zmodernizowanie prawie 4,5 tysiąca linii kolejowych. Powstało przeszło 450 nowych oczyszczalni ścieków. 22 tysiące nauczycieli podniosło swoje kompetencje poprzez udział w projektach unijnych. Wreszcie ponad 290 tysięcy osób otrzymało wsparcie na otwarcie lub rozwinięcie swojej działalności gospodarczej. Ze środków unijnych realizowane są również projekty kulturalna i naukowe. Rząd, instytucje państwowe i samorządowe oraz przedsiębiorstwa i organizacje społeczne coraz lepiej potrafią korzystać z pieniędzy trafiających do Polski z UE.

[object Object]
08.01.2014 | Polska wykona skok cywilizacyjny za pieniądze z Unii Europejskiej?Fakty TVN
wideo 2/7

Budowa autostrad i modernizacja portów lotniczych czy boisk piłkarskich była uważana za jeden z dowodów sukcesu integracji europejskiej. Duża część najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych została zakończona przed organizowanymi w 2012 roku Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. W tym czasie opinia publiczna obserwowała nie tylko budowę nowych stadionów, ale również otwieranie kolejnych "Orlików". Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki przez pięć lat zbudowano 2604 boiska, a z oferty skorzystała większość gmin.

Domknięciem procesu integracji europejskiej było włączenie Polski w 2007 roku do strefy Schengen. Od tej pory Polacy mogą swobodnie podróżować po obszarze objętym układem bez obowiązkowych kontroli na przejściach granicznych, a zamiast paszportu wystarczy dowód osobisty. Otwarcie granic ułatwiło również rozwój turystyki. W 2018 roku liczba turystów z zagranicy odwiedzających nasz kraj sięgnęła ponad 19 milionów osób.

Społeczeństwo obywatelskie

Władze PRL przez niemal cały okres istnienia systemu komunistycznego dążyły do kontroli wszystkich dziedzin życia społecznego. Powstanie Solidarności oraz innych organizacji społecznych oznaczało przełamanie dotychczasowej kontroli reżimu. Po 1989 roku powstało tysiące stowarzyszeń i fundacji. Skala zaangażowania społecznego była jednak stosunkowo niewielka. Wiele organizacji funkcjonowało przy bardzo niewielkich środkach finansowych. Jednak dzięki staraniom kolejnych rządów ich sytuacja uległa poprawie. Jedną z kluczowych regulacji była ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2003 roku. Wprowadziła ona definicję organizacji pozarządowej i określiła podstawowe formy współpracy administracji publicznej z organizacjami społecznymi. Od 2004 roku każdy obywatel może przekazać 1 procent podatku dla wybranej organizacji. Dzięki kolejnym regulacjom prawnym mieszkańcy gmin i miast mają też coraz większą możliwość uczestnictwa w decyzjach władzy na przykład poprzez konsultacje społeczne lub budżety obywatelskie.

Prawdziwym kamieniem milowym dla społeczeństwa obywatelskiego było również stworzenie instytucji samorządu terytorialnego. Już wiosną 1990 roku udało się uchwalić ustawę przywracającą samorząd gminny. Kilka tygodni później odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Od tej pory najmniejsze społeczności zyskały dostęp do środków na prowadzenie własnej działalności. Uzupełnieniem reformy z 1990 roku było stworzenie w 1999 roku samorządów powiatowych i wojewódzkich. Odgrywają one szczególnie dużą rolę w gospodarowaniu środkami pochodzącymi z programów UE.

Zdrowie i rodzina

Przełamanie monopolu państwa nastąpiło nie tylko w sferze samorządu. Realizowane z ogromnym trudem reformy służby zdrowia doprowadziły do wytworzenia się ogromnego rynku usług medycznych. Wiele prywatnych klinik jest finansowych ze środków NFZ, a tym samym możliwość korzystania z ich usług mają wszyscy pacjenci.

Istotnym problemem całego okresu transformacji był brak systemowego wsparcia dla rodzin. W przypadku najgorzej sytuowanych oznaczało ono pozostawanie w sferze ubóstwa. Wiele rodzin było stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale nie na wydatki związane z dodatkową edukacją lub wypoczynkiem wakacyjnym. Celem realizowanego od 2016 roku programu Rodzina 500 plus jest znacząca poprawa sytuacji rodzin oraz zwiększenie niskiego współczynnika dzietności.

***

Zdjęcia spontanicznie niszczonego Muru Berlińskiego są jednym z najbardziej symbolicznych obrazów ostatnich trzydziestu lat. Moment ten został również powszechnie oceniony jako jeden z najbardziej szczęśliwych w dziejach XX wieku. Polska i kraje Europy Środkowowschodniej przeszły od tego czasu długą i trudną drogę transformacji. Czy była udana, czy raczej można było pójść inną drogą – tu nie ma jednoznacznej zgody. Bez wątpienia oceny historyczne kamieni milowych ostatnich trzydziestu lat wciąż będą przedmiotem ożywionych dyskusji.

Tu jest dostępny pełny tekst raportu.

Autor: Rafał Bojanowski, Tomasz Kiersnowski

Pozostałe wiadomości

Sejm wysłuchał w piątek wieczorem informacji szefa i wiceszefa resortu obrony o nieprawidłowościach w podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, jak również informacji ministra sprawiedliwości na temat toczących się śledztw dotyczących katastrofy smoleńskiej. W dyskusji głos zabrał sam Macierewicz.

Macierewicz o "eksplozji" i "zbrodni". Wyłączony mikrofon, oklaski od posłów PiS

Macierewicz o "eksplozji" i "zbrodni". Wyłączony mikrofon, oklaski od posłów PiS

Źródło:
PAP, TVN24

Kierowca ciężarówki wjechał w piątek w miejscowości Sztum (Pomorskie) w zaparkowane auta. Uszkodzonych zostało 11 samochodów. Policja podała, że nikt nie został ranny. - W zaparkowanych pojazdach nie było żadnych osób - wyjaśnił młodszy aspirant Paweł Łyko z komendy powiatowej.

Ciężarówką wjechał w zaparkowane auta, wiele zostało uszkodzonych. "Tłumaczył się chwilową nieuwagą"

Ciężarówką wjechał w zaparkowane auta, wiele zostało uszkodzonych. "Tłumaczył się chwilową nieuwagą"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Hiszpanii wzrosła do 223. W niektórych regionach wciąż trwają poszukiwania zaginionych osób. W akcjach na plażach, w ujściach rzek oraz w rejonie jeziora Albufera biorą udział helikoptery, drony i specjalnie szkolone psy.

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

Źródło:
PAP

W tygodniu poprzedzającym wybory prezydenckie FBI udaremniło irański zamach na Donalda Trumpa. Poinformował o tym resort sprawiedliwości USA, cytowany przez agencję Reutera.

FBI udaremniło irański zamach na Trumpa. Tuż przed wyborami

FBI udaremniło irański zamach na Trumpa. Tuż przed wyborami

Źródło:
PAP

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburza się Konrad Berkowicz z Konfederacji. Z kolei Sebastian Kaleta pisze o "cenzurze proniemieckiej". Obaj odnoszą się do zdjęcia stron podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich, gdzie w cytowanej patriotycznej pieśni użyto słowa "Krzyżak" zamiast "Niemiec". Politycy sugerują, że ten podręcznik wprowadził rząd Donalda Tuska. Tyle że zatwierdził go minister edukacji w czasach rządów PiS. Co więcej - najprawdopodobniej istniały różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

"Cenzura proniemiecka" Roty? Kto i kiedy wprowadził nową wersję

"Cenzura proniemiecka" Roty? Kto i kiedy wprowadził nową wersję

Źródło:
Konkret24

"Na początku listopada obserwujemy pogłębienie różnicy w notowaniach dwóch najbardziej liczących się ugrupowań" - podkreśla CBOS w komentarzu do najnowszego badania preferencji partyjnych. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w tym miesiącu, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 34 proc. Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość - 25 proc. Na podium znalazłaby się również Konfederacja.

"Największy spadek" jednej partii. Nowy sondaż

"Największy spadek" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Władze Gdyni poinformowały w komunikacie, że w sieci wodociągowej w strefie Gdynia Śródmieście doszło do skażenia wody. W badaniach sanepidu wykryto bakterie grupy coli. Inspektorat wydał decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia po przegotowaniu.

Inspektor Sanitarny w Gdyni: bakterie grupy coli w wodzie w centrum miasta

Inspektor Sanitarny w Gdyni: bakterie grupy coli w wodzie w centrum miasta

Źródło:
PAP

Sejm skierował do dalszych prac poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego w kwestii aborcji. Zakłada on częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Nie jest to pierwsze podejście do zmiany przepisów. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu.

Jest decyzja Sejmu w sprawie projektu o dekryminalizacji aborcji

Jest decyzja Sejmu w sprawie projektu o dekryminalizacji aborcji

Źródło:
tvn24.pl

W środowej rozmowie telefonicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przyszłym przywódcą Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem uczestniczył również Elon Musk - donosi w piątek portal Axios, powołując się na źródła. Zdaniem portalu miałoby to wskazywać na ważną rolę, jaką w przyszłej amerykańskiej administracji może odgrywać dyrektor generalny Tesli i SpaceX.

Axios: w rozmowie Zełenskiego z Trumpem uczestniczył również Elon Musk  

Axios: w rozmowie Zełenskiego z Trumpem uczestniczył również Elon Musk  

Źródło:
PAP, Axios

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że prezydent Andrzej Duda poleci w piątek do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak powiedział jednak później w rozmowie z Polsat News, że "nie ma żadnych planów wylotu dzisiaj".

Doniesienia o wylocie Dudy do USA i spotkaniu z Trumpem. Jest komentarz z kancelarii

Doniesienia o wylocie Dudy do USA i spotkaniu z Trumpem. Jest komentarz z kancelarii

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, Polsat News

Elon Musk nazwał w czwartek kanclerza Niemiec Olafa Scholza "głupcem", komentując informację o rozpadzie koalicji rządowej w Niemczech. Jak zauważa portal Politico, miliarder jest "w świetnej formie" po wyborach w USA. Tym bardziej że Donald Trump "dał do zrozumienia", iż "​​nagrodzi" jego pomoc w powrocie do Białego Domu.

Musk skomentował rozpad koalicji Scholza. Obraźliwe zdanie po niemiecku

Musk skomentował rozpad koalicji Scholza. Obraźliwe zdanie po niemiecku

Źródło:
Politico

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Maria Anna Potocka została odwołana z funkcji dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. To rezultat wyroku w sprawie mobbingu, którego ofiarą była jedna z pracownic Potockiej. Do czasu powołania nowego szefa instytucją będzie zarządzał wicedyrektor Grzegorz Kuźma. Potocka w specjalnym oświadczeniu zapowiedziała, że podejmie działania zmierzające do ustalenia prawdy oraz do obrony dobrego imienia.

Maria Anna Potocka odwołana z funkcji dyrektora. Jest jej reakcja

Maria Anna Potocka odwołana z funkcji dyrektora. Jest jej reakcja

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ustalenie zasad zwrotu niewykorzystanych środków, uproszczenie umów z operatorami telekomunikacyjnymi, łatwiejsze porównanie ofert oraz większa ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami. Takie zmiany wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, które wchodzi w życie w niedzielę.

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol przeprosił za kontrowersje wokół swojej żony, pod adresem której kierowane są oskarżenia między innymi o korupcję i ingerencje w sprawy państwowe. Doniesienia te sprawiły, że poparcie dla prezydenta spadło poniżej 20 procent. Yoon stwierdził jednak, że niektóre zarzuty wobec pierwszej damy zostały wyolbrzymione i nie zgodził się na wszczęcie formalnego śledztwa w ich sprawie.

Prezydent przeprasza za swoją żonę: powinna zachowywać się lepiej

Prezydent przeprasza za swoją żonę: powinna zachowywać się lepiej

Źródło:
BBC, Korea Times, Straits Times

Dwóch rosyjskich żołnierzy zostało skazanych na dożywocie za rozstrzelanie dziewięciorga członków rodziny w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant". Wyrok zapadł w sądzie wojskowym w Rostowie nad Donem. Do morderstwa rodziny, która mieszkała w mieście Wołnowacha, doszło pod koniec października ubiegłego roku.

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali dziewięcioosobową rodzinę. Sąd wojskowy wydał wyrok

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali dziewięcioosobową rodzinę. Sąd wojskowy wydał wyrok

Źródło:
PAP, Kommiersant

Armia rosyjska otrzymała od Korei Północnej stare karabiny maszynowe typu 73, które zostały wyprodukowane jeszcze w latach 70. - napisał ukraiński portal wojskowy Defense Express. Zdjęcia tego uzbrojenia opublikował między innymi rosyjski prowojenny kanał na Telegramie "Wojewoda wieszczajet".

Reżim Kima ofiarował Rosjanom karabiny. "Przestarzałe nawet jak na ich standardy"

Reżim Kima ofiarował Rosjanom karabiny. "Przestarzałe nawet jak na ich standardy"

Źródło:
Defense Express, Militarnyj, tvn24.pl

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Sądzie Okręgowym w Koszalinie skończył się proces w sprawie tragedii, do której doszło w 2019 roku w Koszalinie. Strony wygłosiły mowy końcowe. W wyniku pożaru, który wybuchł w escape roomie, zginęło pięć nastolatek. Proces czterech osób ruszył w grudniu 2021 roku. Miłosz S., Małgorzata W., Beata W. oraz Radosław D. usłyszeli zarzuty umyślnego przekroczenia przepisów przeciwpożarowych oraz nieumyślnego spowodowania śmierci pięciu osób. Mężczyznom grozi osiem lat więzienia, a kobietom sześć. Wyrok ma być ogłoszony 21 listopada.

Pięć nastolatek zginęło w pożarze escape roomu. Koniec procesu

Pięć nastolatek zginęło w pożarze escape roomu. Koniec procesu

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Zbigniew Ziobro chciał zbudować nowe imperium medialne i mieć "młodego Rydzyka". Ksiądz O. pasował mu do tej konstrukcji - powiedział Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej o ustaleniach w sprawie księdza Michała O. i jego wiedzy w sprawie konkursu w Funduszu Sprawiedliwości. Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, stwierdziła, że "Zbigniew Ziobro i jego koledzy okradali nie tylko państwo polskie, ale też osoby doświadczające przemocy".

"Ziobro chciał mieć 'młodego Rydzyka'. Ksiądz O. pasował mu do tej konstrukcji"

"Ziobro chciał mieć 'młodego Rydzyka'. Ksiądz O. pasował mu do tej konstrukcji"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W Mozambiku od końca października co najmniej 18 osób zginęło w zamieszkach, które wybuchły po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Oficjalnie wygrał je Daniel Chapo, ale opozycja nie uznaje rezultatów głosowania. Sytuacja w Mozambiku budzi coraz większy niepokój sąsiednich państw.

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Alarmy przeciwrakietowe w Kijowie to codzienność. 7 listopada wstrzymał rozmowę w "Faktach po Faktach". W stolicy Ukrainy spadły z nieba na szczęście tylko odłamki, ale w Charkowie bomba spadła na blok mieszkalny. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby bronić się przed terrorem Putina. Wsparcie to nie tylko broń od Zachodu, ale także zagraniczni ochotnicy, którzy udają się na front.

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Źródło:
Fakty TVN

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl