Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka. "Swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u"

Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka
Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka
tvn24
"Swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u". Materiał "Czarno na białym"tvn24

Dotacje z różnych ministerstw, bonifikata na działki pod budowę muzeum, wygrane konkursy. Tymi drogami od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości do różnych podmiotów prowadzonych przez ojca Tadeusza Rydzyka trafiło 214 milionów złotych. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM W TVN24 GO>

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały - jak wyliczył portal OKO.press - 214 milionów złotych.

- To nie jest przypadek, że akurat teraz, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, instytucje związane z ojcem Rydzykiem dostają tak gigantyczne pieniądze. To jest swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u. Politycy PiS-u mają nadzieję, że jak będą wystarczająco hojni dla ojca Rydzyka i jego dzieł w tej kadencji, być może w przyszłej kadencji, to będzie się po prostu politycznie opłacać - mówi Bianka Mikołajewska z OKO.press.

"Otworzyło mi oczy, co tam właściwie budują"

Na początku 2016 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł ugodę z Lux Veritatis. Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka otrzymała ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie przez rząd koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Zgodnie z założeniami, ciepłownia geotermalna ma być gotowa na początku przyszłego roku, a gorąca woda z głębi ziemi ma trafiać do kaloryferów w toruńskich mieszkaniach.

Piotr Sadowski, wieloletni dyrektor wodociągów w Grudziądzu, a zarazem pomysłodawca i wykonawca Geotermii Grudziądz, wziął pod lupę toruński projekt. - Natrafiłem zupełnie przez przypadek na pełną dokumentację ciepłowni (w Toruniu) dopiero teraz. Otworzyło mi oczy, co tam właściwie budują - mówi w rozmowie z "Czarno na białym".

Sadowski w tekście opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej" wyjaśnił, że solanka w geotermii ojca Rydzyka ma 64 st. Celsjusza, a musi mieć 130 stopni, żeby skierować ją do sieci miejskiej. Do wymaganej temperatury podgrzeje ją budowana właśnie ciepłownia, przy czym wyemituje ilość CO2, odpowiadającą godzinnemu przejazdowi w tym miejscu 45 tys. samochodów.

- Likwidujemy efekt ekologiczny przez zastosowanie kotłowni gazowej, która wysyła potężne ilości dwutlenku węgla - podkreśla Sadowski.

Geotermia Toruń oprócz wspomnianych 26 mln zł w ramach odszkodowania, w 2017 roku otrzymała 19,5 miliona złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach unijnej dotacji.

- Każde pieniądze zainwestowane w taką energię jak geotermalna są dobrze zainwestowanymi pieniędzmi, szczególnie jeśli mówimy ogólnie o ochronie klimatu - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

"To często niestety musi tyle kosztować"

Kolejną wspieraną z publicznych pieniędzy inwestycją toruńskiego redemptorysty jest Muzeum "Pamięć i Tożsamość", na które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 117 milionów złotych.

- To nie są oczywiście tanie inwestycje, ale jeśli chcemy mieć na lata dobre opowieści w dobrze zorganizowanych nowoczesnych muzeach, to często niestety musi tyle kosztować - twierdzi wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Muzeum powstaje na dwóch działkach. Wartość pierwszej wyceniana jest na prawie dwa miliony złotych, drugiej, mniejszej - na ponad 400 tysięcy złotych. Prezydent Torunia wystąpił do wojewody, aby obie przekazać na potrzeby muzeum w użytkowanie wieczyste z 99-procentową bonifikatą.

"Tak w Toruniu wobec Kościoła już postępowaliśmy, taką mamy praktykę. I, rzecz jasna, nasza praktyka mieści się w granicach prawa" - wyjaśniał na łamach "Polska The Times" 26 maja 2017 roku Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Toruniu.

Na tak wysoką bonifikatę nie zgodził się wojewoda. - Wojewoda uznał, że ta bonifikata 99-procentowa miałaby charakter darowizny. Przyznał bonifikatę 60-procentową, biorąc pod uwagę to, że działalność prowadzona na tym terenie będzie miała charakter niekomercyjny, niezarobkowy, tylko będzie służyć mieszkańcom Torunia - tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

W efekcie, uwzględniając metodę wyliczania opłaty za użytkowania wieczyste, prawie dwa hektary ziemi warte ponad dwa miliony złotych trafiły w ręce redemptorystów za nieco ponad 120 tysięcy złotych.

"Do końca kadencji będą to setki milionów złotych"

Wśród "dzieł" ojca Tadeusza Rydzyka są dwie fundacje - Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Poseł Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej stworzył stronę internetową o nazwie "Dług wdzięczności”, która informuje, kto i ile dał na działalność toruńskiego redemptorysty. Korzysta z informacji medialnych, ale również publikuje odpowiedzi na poselskie interpelacje.

Na liście, według Neumanna, są ministerstwa: rolnictwa, spraw zagranicznych, sprawiedliwości, rozwoju i finansów, zdrowia i wiele innych. Spis liczy ponad 40 pozycji: od dotacji na geotermię, przez dofinansowanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, aż po emisję ogłoszeń i nekrologów w mediach Tadeusza Rydzyka.

- Dlaczego fundacja (Lux Veritatis) ma nie otrzymywać dofinansowania? A co ona, jest wykluczona? Jest na marginesie życia społecznego? - tak wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odpowiada na pytania o dotacje.

Szkoła ojca Rydzyka wygrała miedzy innymi konkurs, dotyczący szkoleń medialnych dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Otrzymała trzy miliony złotych.

- Nic nie dostałem nigdy. A jak już wygrywamy konkursy, to tylko świadczy o nas. Na przykład uczelnia, ona wygrywa konkursy - mówił Rydzyk podczas jednej z konferencji z udziałem między innymi ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki.

- Myślę, że do końca kadencji będą to setki milionów złotych, które imperium Tadeusza Rydzyka wchłonie z naszych pieniędzy - ocenia Neumann.

Reporterzy "Czarno na białym" zgłębili sprawozdania finansowe fundacji Lux Veritatis. Wynika z nich, że każdego roku z samych darowizn fundacja otrzymuje od 30 do 38 milionów złotych.

Patrząc na przychody ogółem, czyli także pieniądze z działalności statutowej, to w 2015 roku były to prawie 44 miliony złotych, w kolejnych dwóch latach, po 39 milionów złotych rocznie, w roku 2018 przychód wyniósł ponad 48 milionów złotych.

Bliskie powiązania z ojcem Rydzykiem i politykami PiS widać na różnych uroczystościach, jak ostatnia pielgrzymka rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, gdzie obecni byli premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski czy rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Politycy PiS tłumnie biorą udział w uroczystościach mediów Rydzyka, a także goszczą na antenie radia i telewizji.

"Nie robi się takich rzeczy w demokratycznym państwie prawa"

- Jeżeli chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy mamy jakąkolwiek kontrolę społeczną nad tymi pieniędzmi, które są wydatkowane przez fundacje związane z Tadeuszem Rydzykiem, to nie mamy - wskazuje Szymon Osowski z Watchdog Polska.

Stowarzyszenie Watchdog stoi na straży przejrzystości publicznych wydatków. Sprawdza, przez kogo i gdzie są przekazywane i co dzieje się z nimi później. Od lat przygląda się fundacjom ojca Rydzyka, wciąż nie dostając wyczerpujących odpowiedzi.

- Nie robi się takich rzeczy w demokratycznym pastwie prawa - podkreśla Osowski.

Członkowie Watchdog donieśli do prokuratury na fundację ojca Tadeusza Rydzyka, bo ta konsekwentnie odmawiała udostępnienia szczegółowych informacji o swoich finansach. Sąd zdecydował, że prokuratura ma sprawdzić fundację, mimo że wcześniej nie chciała tego zrobić.

- Prokurator powinien dokonać pewnych czynności dowodowych i przede wszystkim zbadać proces decyzyjny w fundacji, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji w przedmiocie udzielania informacji publicznych. Oczywiście, o szczegółach nie mogę mówić, bo jest to etap postępowania przygotowawczego - wyjaśnia sędzia Sebastian Ładoś, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.

"Nie zgadzamy się z decyzją sądu. Uważamy, że analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wskazywała na zasadność zakończenia postępowania decyzją o umorzeniu dochodzenia (…). Niemniej jednak (…) prokurator jest zobowiązany w tym przypadku dokonać ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego" - czytamy w odpowiedzi Prokuratury Okręgowej w Warszawie, podpisanej przez rzecznika Łukasza Łapczyńskiego.

Ta sprawa jest o tyle istotna, że będzie miała swoją dalszą część, która w świetle prawa dla ojca Rydzyka może zakończyć się wyrokiem.

- Nawet jeżeli będzie taka sytuacja, że prokurator nie zajmie się sprawą, to będziemy mogli wnieść jako organizacja akt oskarżenia, co na pewno zrobimy - zapowiada Szymon Osowski z Watchdog Polska. - Polska ustawa o dostępie do informacji publicznej zawiera sankcje karne - dodaje. Przypomina, że najsurowszą karą przewidzianą w tym przypadku jest rok więzienia.

Brak odpowiedzi na kluczowe pytania

Pytania od lat są takie same: ile pieniędzy dostają fundacje ojca Rydzyka i jak są wydatkowane?

Reporterzy próbowali uzyskać odpowiedź na te pytania. Przesłane zostały drogą mailową i pozostały bez odpowiedzi. Z ukrytą kamerą udali się również do Torunia, gdzie odwiedzili Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Nie otrzymali żadnych informacji. W fundacji Lux Veritatis - gdzie chcieli zapoznać się ze szczegółami inwestycji związanej z geotermią - uzyskali jedynie zapewnienie, że ktoś się z reporterami skontaktuje tego samego dnia. Do dzisiaj tak się nie stało.

Pytanie o to, jak finansowane jest Radio Maryja, stało się natomiast tematem jednego z odcinków programu "Rozmowy niedokończone" Telewizji Trwam. Gościem była dyrektor finansowa fundacji Lidia Kochanowicz, z którą omawiane były pytania, przesłane przez reporterów "Czarno na białym".

Podczas programu do studia zadzwonił ojciec Tadeusz Rydzyk. Odniósł się do pytań o finansowanie i do stowarzyszenia Watchdog Polska.

- Co to jest taki Watchdog Polska? Jakim prawem my mamy dawać im wszystkie informacje? Czy te podmioty nie są to jakieś agendy? - dopytywał redemptorysta. - Nie wykluczałbym, że mogą to być jakieś agendy jakichś wywiadów obcych - ostrzegał.

- Piszą: "Rydzyk dostał takie pieniądze". Co ja dostałem? Nigdy nie przeprosili za kłamstwa. Tak oni Polskę kochają? Są pieniądze na to w budżecie państwa i trzeba tylko znaleźć. Pani dyrektor między innymi umie to znaleźć - mówił szef Radia Maryja.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze, która nie została spowodowana przez obecną większość demokratyczną, tylko przez poprzedników. Mamy do czynienia z sytuacją, która wymaga jakiegoś sensownego wyjścia. Nie możemy kręcić się wokół swojego ogona, bo inaczej państwo popadnie w chaos - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Jak stwierdził, "prezydent ma obowiązek współdziałania z parlamentem w przywracaniu rządów prawa".

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

Źródło:
TVN24

Lider Hezbollahu, który zginął w izraelskim nalocie, podjął brzemienną w skutki decyzję o połączeniu sił z Hamasem i otwarciu kolejnego frontu przeciwko Izraelowi - stwierdził w wydanym w sobotę wieczorem oświadczeniu prezydent USA Joe Biden. Izraelski atak nazwał "pewną miarą sprawiedliwości" za wieloletnie kierowanie tą terrorystyczną organizacją. Głos w sprawie wydarzeń na Bliskim Wschodzie zabrały także władze w Paryżu, Berlinie i Londynie. Z najnowszych doniesień wynika, że sytuacja eskaluje.

Napięcie narasta, Izrael kontynuuje naloty. Jest reakcja Białego Domu

Napięcie narasta, Izrael kontynuuje naloty. Jest reakcja Białego Domu

Źródło:
PAP, Reuters

42-letni mężczyzna i jego 11-letni syn jadąc motocyklem, zderzyli się z busem i zginęli. Do wypadku doszło w sobotę po południu w Gębarzewie (Wielkopolskie). Według wstępnych ustaleń policji, kierowca busa skręcając, wymusił pierwszeństwo.

Jechał z synem na motocyklu. Zginęli po zderzeniu z busem

Jechał z synem na motocyklu. Zginęli po zderzeniu z busem

Źródło:
TVN24

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

Izrael zlikwidował całe militarne kierownictwo Hezbollahu. To już jest de facto wojna pełnoskalowa - twierdzi analityk Bliskiego Wschodu Jarosław Kociszewski, komentując śmierć lidera libańskiego ugrupowania terrorystycznego Hasana Nasrallaha w izraelskim nalocie. Jak dodaje, to Izrael ma teraz inicjatywę i dyktuje rozwój wypadków oraz ich tempo. - Niewiadomą pozostaje reakcja Hezbollahu - ocenia ekspert.

Dlaczego Hezbollah nie odpowiada na cios. "Dwa możliwe wytłumaczenia"

Dlaczego Hezbollah nie odpowiada na cios. "Dwa możliwe wytłumaczenia"

Źródło:
PAP

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 dobiega końca. Złote Lwy - najważniejszą nagrodę Konkursu Głównego - jury przyznało filmowi "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. Srebrne Lwy natomiast trafiły w ręce twórców filmu "Dziewczyny z igłą", który łącznie doceniony został w sześciu kategoriach.

Złote Lwy dla "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. Laureaci 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Złote Lwy dla "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. Laureaci 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Źródło:
tvn24.pl

W małym miasteczku Lusikisiki w Republice Południowej Afryki w piątkowy wieczór doszło do dwóch strzelanin. Zginęło 17 osób, jedna walczy o życie - poinformowała w sobotę miejscowa policja. Aż piętnaście ofiar śmiertelnych to kobiety. Trwają poszukiwania sprawców.

Przygotowywali się do ceremonii żałobnej. Niemal wszyscy nie żyją

Przygotowywali się do ceremonii żałobnej. Niemal wszyscy nie żyją

Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Ciało kobiety znaleziono w sobotę w zbiorniku wodnym w Dąbrowie Górniczej (Śląskie). Zwłoki zauważył jeden z przechodniów, który natychmiast zawiadomił służby. Tożsamość zmarłej ani przyczyna jej śmierci nie są znane. Według wstępnych informacji miała około 50 lat.

Zwłoki kobiety dryfowały w zbiorniku wodnym

Zwłoki kobiety dryfowały w zbiorniku wodnym

Źródło:
TVN24, Dziennik Zachodni

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Z prognozy wynika, że miejscami może spaść do 70 litrów na metr kwadratowy. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Mocno popada i powieje. Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju

Mocno popada i powieje. Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dowódca operacji "Feniks", generał Krzysztof Stańczyk oraz pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński w sobotę odwiedzili Głuchołazy (Opolskie) - podały Wojska Obrony Terytorialnej. "Działamy z pełnym zaangażowaniem, by przywrócić normalność mieszkańcom" - napisano w komunikacie.

Dowódca operacji "Feniks" i minister Kierwiński w Głuchołazach

Dowódca operacji "Feniks" i minister Kierwiński w Głuchołazach

Źródło:
PAP

Masowe spanie w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz okupacja "Jowity" w Poznaniu i "Kamionki" w Krakowie. To najbardziej znane protesty studentów, którzy chcą pokazać, jak palącą kwestią jest kryzys mieszkaniowy, z którym się stykają. Wysokie ceny mieszkań na rynku prywatnym sprawiły, że po miejsce w akademikach ustawia się długa kolejka chętnych. A same uczelnie w ostatnich dziesięcioleciach nowych domów studenckich praktycznie nie budowały.

Ceny na rynku prywatnym wysokie, więc studenci garną się do akademików. Często jednak miejsc brakuje

Ceny na rynku prywatnym wysokie, więc studenci garną się do akademików. Często jednak miejsc brakuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wielka woda zrobiła wielkie szkody w branży turystycznej w południowo-zachodniej Polsce. Turyści albo omijają teraz te okolice, albo odwołali zaplanowane przyjazdy - również tam, gdzie powodzi nie było. Przedsiębiorcy liczą straty i apelują: przyjeżdżajcie, bez was nie damy rady.

Przedsiębiorcy z południowej Polski apelują do turystów: przyjeżdżajcie

Przedsiębiorcy z południowej Polski apelują do turystów: przyjeżdżajcie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei został przewieziony w bezpieczne miejsce ze wzmożonymi środkami bezpieczeństwa - przekazał Reuters, powołując się na urzędników zbliżonych do władz w Teheranie. Informacja pojawiła się po doniesieniach o zabiciu szefa Hezbollahu i jednego z przywódców Hamasu. Chamenei wezwał muzułmanów do sprzeciwu wobec Izraela.

Reuters: przywódca Iranu przewieziony w bezpieczne miejsce. Po doniesieniach o zabiciu szefa Hezbollahu

Reuters: przywódca Iranu przewieziony w bezpieczne miejsce. Po doniesieniach o zabiciu szefa Hezbollahu

Źródło:
PAP

W sobotę spodziewane są obfite opady deszczu na Podkarpaciu. IMGW wydał dla części tego regionu ostrzeżenia meteorologiczne. Strefa opadów związana jest z wtórnymi niżami genueńskimi - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Ulewy na Podkarpaciu. "Wtórne niże genueńskie o nas zahaczą"

Ulewy na Podkarpaciu. "Wtórne niże genueńskie o nas zahaczą"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa szacowanie strat po powodzi w Kotlinie Kłodzkiej. Wielu mieszkańców straciło dobytek. Skala zniszczeń jest ogromna. Mieszańcy starają się jakoś podnieść, ale nie jest lekko. - Człowiek przyzwyczaja się do tego, co mu zostało dane. Uczymy się trochę żyć na nowo. Popłaczę sobie, ale nie poddam się - zapewniła w rozmowie z reporterem TVN24 pani Agata z Radochowa, której dom letniskowy został poderwany przez falę i przeniesiony o kilkaset metrów. Pozostały w nim tylko doniczki z kwiatkami w oknach.

Woda przeniosła ich dom. "Zostały doniczki z kwiatkami na oknach"

Woda przeniosła ich dom. "Zostały doniczki z kwiatkami na oknach"

Źródło:
TVN24

W okolicy Łomianek Wisła odsłoniła historyczną łódź. Natknęła się na nią grupa rowerzystów. Drewniane części starej konstrukcji wystawały z wody. - Widać było szkielet statku i wręgi oraz kute hufnale. Na pewno jest to bardzo stara łódź - opisał Robert Wyrostkiewicz, archeolog ze stowarzyszenia Pogotowie Archeologiczne.

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem wyżu Titus. Napłynie zimne powietrze arktyczne, które sprawi, że wystąpią pierwsze jesienne przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna nie przekroczy miejscami 10 stopni.

Wyż Titus przejmie stery w pogodzie

Wyż Titus przejmie stery w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zakopane chce zmiany przepisów dotyczących pobieranej od turystów tak zwanej opłaty klimatycznej. Radni wystąpili w tej sprawie do Sejmu i kancelarii premiera. - To pokłosie sprawy sądowej, która toczyła się między Zakopanem a przedstawicielami jednej z fundacji proekologicznych i turystą - wyjaśnił radny z Zakopanego Tymoteusz Mróz.

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Źródło:
PAP

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

Czy Gorzów Wielkopolski nadal ma być wielkopolski? Takie pytanie zadali urzędnicy mieszkańcom po tym, gdy część z nich założyła komitet obywatelski, który jesienią ubiegłego roku złożył wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta. - Większość uczestników ankiety opowiedziała się za obecną nazwą - poinformował magistrat. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni, ale nic nie wskazuje na to, by podjęli ją wbrew mieszkańcom.

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Źródło:
PAP

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu mówił o specjalnych zabezpieczeniach nowych wałów przeciwpowodziowych, które mają chronić przed zniszczeniami przez bobry. - Te konstrukcje będą inne po to, żeby bobry nie mogły robić szkody w wałach. Wtedy nie będzie potrzeby neutralizacji bobrów w czasie powodzi. Mówiąc krótko: będzie dobrze, panie bobrze - powiedział premier.

Premier o nowych zabezpieczeniach na wałach. "Mówiąc krótko: będzie dobrze, panie bobrze"

Premier o nowych zabezpieczeniach na wałach. "Mówiąc krótko: będzie dobrze, panie bobrze"

Źródło:
TVN24, PAP

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN

Na ryneczku wszystko obstawione samochodami, biedy nie ma. Był nawet kiedyś taki dowcip, że ludzie pod urząd pracy przyjeżdżają limuzynami – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl jeden z mieszkańców Szydłowca. Dlaczego w powiecie szydłowieckim jest najwyższe bezrobocie w kraju? - Nie można tego ukrywać: jest szara strefa - mówi nam Jarosław Basiak, wicedyrektor tamtejszego urzędu pracy.

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Źródło:
tvn24.pl
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Świat według kobiet" – to hasło tegorocznego Kongresu Kobiet. Uczestniczki i panelistki będą rozmawiać między innymi o równości płac, parytetach na listach wyborczych i prawach reprodukcyjnych.

Rozpoczął się 16. Kongres Kobiet. "Z wielu postulatów niewiele zostało spełnionych"

Rozpoczął się 16. Kongres Kobiet. "Z wielu postulatów niewiele zostało spełnionych"

Źródło:
PAP

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie trwa świętowanie 10. urodzin. Z tej okazji przygotowano bogaty program, a w tym koncertów, autorskiego oprowadzania. Zaplanowano też noc filmową, debatę oraz warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Uroczystą galą zakończono tegoroczną edycję festiwalu filmowego Cannes Corporate Media & TV Awards. Wśród wyróżnionych przez jury konkursu znaleźli się dziennikarze i twórcy TVN. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska i Ewa Ewart otrzymały główną nagrodę Złotego Delfina. Michałowi Przedlackiemu przyznano srebrną statuetkę, a Ewie Galicy certyfikat finalisty.  

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Źródło:
tvn24.pl

Już w najbliższy weekend poznamy laureatów kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego "Złoty Samorodek 2024". Do grona finalistów zakwalifikowały się dwie produkcje TVN Warner Bros. Discovery. O czym opowiadają i gdzie można je obejrzeć?

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Źródło:
tvn24.pl, zlotysamorodek.pl

Teaser drugiego sezonu "The Last of Us" właśnie ujrzał światło dzienne. Termin nieprzypadkowy - właśnie 26 lub 27 września, w zależności od strefy czasowej, jest w filmie uważany za dzień, w którym rozpoczęła się globalna pandemia, która zniszczyła cywilizację. Nowy sezon będzie mieć premierę w 2025 roku, a wszystkie jego odcinki będą dostępne na platformie streamingowej Max.

Wielki powrót "The Last of Us". Zobacz teaser drugiego sezonu

Wielki powrót "The Last of Us". Zobacz teaser drugiego sezonu

Źródło:
tvn24.pl

W ten weekend na platformie Max pojawią się kolejne nowe propozycje filmowe. Poza nowościami subskrybenci znajdą głośne tytuły, które niedawno były do obejrzenia w kinach, oraz klasykę.

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Choć od premiery pierwszego odcinka "Pingwina" z Colinem Farrellem minął tydzień, serial jest w czołówce najchętniej oglądanych tytułów platformy Max. Amerykańskie media donoszą, że porównując pierwsze dni emisji był w USA chętniej oglądany niż "Sukcesja" czy "Biały Lotos". Recenzent NPR przestrzega: "Jeśli pominiecie 'Pingwina', popełnicie duży błąd i stracicie jeden z najlepszych seriali telewizyjnych tego roku".

"Pokręcony, niepokojący, głęboko fascynujący". "Pingwin" hitem na całym świecie

"Pokręcony, niepokojący, głęboko fascynujący". "Pingwin" hitem na całym świecie

Źródło:
Deadline, Variety, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

"Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona od trzech tygodni pozostaje najchętniej wybieranym tytułem kinowym - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. W swoim najnowszym filmie jeden z najbardziej charakterystycznych twórców na świecie po raz kolejny czerpie pełnymi garściami z estetyki gotyku. Znowu przekonuje, że spopularyzowany przez niego nurt "burtoneska" ma się dobrze i pozostaje źródłem inspiracji dla innych.

Od gotyku do burtoneski. Co inspiruje Tima Burtona i komu podoba się "Beetlejuice Beetlejuice"

Od gotyku do burtoneski. Co inspiruje Tima Burtona i komu podoba się "Beetlejuice Beetlejuice"

Źródło:
tvn24.pl