Znani są już kandydaci list PiS w wyborach samorządowych w województwie lubelskim. O miejsce w sejmiku będzie walczył m.in. były wojewoda Lech Sprawka oraz Marian Kowalski - kandydat na prezydenta Polski w 2015 roku.
O tym, że zarząd wojewódzki PiS w regionie przyjął i zaakceptował listy kandydatów do rad powiatów poinformował przewodniczący PiS w województwie lubelskim Przemysław Czarnek.
- Z wyjątkiem Świdnika, gdzie toczą się ostatnie rozmowy na temat szerokiej koalicji wyborczej sił prawicowych i niepodległościowo-suwerennościowych - powiedział.
Czarnek: jesteśmy gotowi na wybory
Jak stwierdził, w pozostałych powiatach ziemskich, a także w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Puławach listy kandydatów są już zaakceptowane.
- Jesteśmy gotowi na wybory – podkreślił i przedstawił kandydatów swojego ugrupowania w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego w dwóch okręgach.
Były wojewoda, była kurator oświaty, były kandydat na prezydenta RP
W obejmującym miasto na prawach powiatu Lublin okręgu nr 1 wśród kandydatów do sejmiku są m.in. obecny wiceprzewodniczący sejmiku i profesor KUL Mieczysław Ryba, były poseł i wojewoda lubelski Lech Sprawka, była kurator oświaty Teresa Misiuk, wicemarszałek województwa i radny sejmiku Zbigniew Wojciechowski i narodowiec Marian Kowalski.
Kowalski to były wiceprezes Ruchu Narodowego. W 2015 r. kandydował w wyborach na prezydenta Polski zdobywając 77,6 tys. głosów, co przełożyło się na 0,52 proc. poparcia.
Kandydatami PiS do sejmiku z okręgu nr 2, który obejmuje powiaty janowski, kraśnicki, lubartowski, opolski są natomiast: obecny wiceprzewodniczący sejmiku Marek Wojciechowski i dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie Renata Bielecka.
Czarnek odpowiadając na pytania mediów o kandydatów PiS do sejmiku w pozostałych okręgach, zaznaczył że listy są już gotowe i będą prezentowane podczas kolejnych konferencji.
Jest kandydat na prezydenta i na miejskich radnych
Natomiast ubiegający się o fotel prezydenta Lublina Robert Derewenda przedstawił podczas konferencji kandydatów do rady miasta Lublin w sześciu okręgach.
ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Jakie kompetencje ma sejmik wojewódzki. Co podlega marszałkowi województwa
Na liście - oprócz samego Derewendy - zaleźli się obecni radni: Marcin Jakóbczyk, Zdzisław Drozd, Małgorzata Suchanowska, Zbigniew Ławniczak, Radosław Skrzetuski, Eugeniusz Bielak, Tomasz Pitucha, Piotr Popiel i Piotr Gawryszczak.
Wśród kandydatów do rady miasta są także m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie Jacek Figarski, były prezydent miasta Andrzej Pruszkowski, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka, rzecznik marszałka województwa Remigiusz Małecki i działacz społeczny ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych Adam Łukasik.
Zbieżność nazwisk
O mandaty z poparciem PiS - jak podano - ubiegać się będą też Jacek Bury i Grzegorz Żuk. Uczestniczący w konferencji dziennikarze zauważyli podobieństwa z nazwiskami byłego senatora i polityka Polski 2050 Jacka Burego oraz urzędującego prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.
- Nasze listy są otwarte, a przynajmniej były – zażartował Derewenda.
Jak informuje lokalny "Dziennik Wschodni" Jacek Bury, który kandyduje jest działaczem stowarzyszeń kombatanckich oraz zastępcą komendanta wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy, natomiast Grzegorz Żuk jest doktorem nauk humanistycznych z UMCS. Nie mają związków z byłym senatorem Jackiem Burym ani z Krzysztofem Żukiem, obecnym prezydentem Lublina.
Kandyduje też starosta
Podczas konferencji zaprezentowano też kandydatów PiS do Rady Powiatu Lubelskiego. Jest wśród nich m.in. obecny starosta Zdzisław Antoń.
Przemysław Czarnek zaznaczył, że kandydatom PiS zależy przede wszystkim na "bezpiecznej przyszłości regionu".
- To jest hasło, z którym idziemy do wyborów samorządowych w województwie lubelskim – powiedział.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta ma się odbyć dwa tygodnie później.
Źródło: PAP, tvn24.pl