Odczyty georadaru pokazały anomalie. Pod posadzką XVIII-wiecznego kościoła znaleźli krypty

Prawadzone były badania archeologiczne
Bystrzyca. W kościele prowadzone były badania archeologiczne. Trafiono na krypty (4.02.2024)
Źródło: Rafał Niedźwiadek, WUOZ w Lublinie

W trakcie prac w kościele Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy (woj. lubelskie) archeolodzy wykonali trzy przewierty pod posadzką prezbiterium. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, co oznaczają anomalie, które pojawiły się w odczytach georadaru. Okazało się, że pod powierzchnią są krypty, a w centralnym punkcie jednej z nich stoi trumna. 

"Świątynia wzniesiona została w latach 1709-1721 z inicjatywy kanonika lubelskiego Jakuba Franciszka Żmudzkiego, na miejscu dawnego drewnianego kościoła, pochodzącego z pocz. XVI w., z wykorzystaniem gotyckich drewnianych portali drzwiowych" – czytamy na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Chodzi o kościół Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy w powiecie lubelskim, gdzie – przy okazji budowy ogrzewania podłogowego - prowadzone były prace archeologiczne.

Zrobili przewierty pod posadzką
Zrobili przewierty pod posadzką
Źródło: Rafał Niedźwiadek

Trafili na sklepienia dwóch krypt

Po tym jak świątynna posadzka przebadana został georadarem, okazało się, że w odczytach są anomalie świadczące o tym, że coś znajduje się pod powierzchnią. Okazało się, że były to sklepienia dwóch krypt, z których jedna usytuowana jest pod prezbiterium.

"Wejście do niej znajduje się pod płytą epitafijną rodziny Rojkowskich. Po zdemontowaniu płyty wykonano trzy przewierty przez sklepienie w celu rozpoznania wnętrza krypty za pomocą kamery. W wyniku tych działań stwierdzono obecność w krypcie jednej trumny, usytuowanej w centralnym punkcie pomieszczenia" – informuje konserwator.

Prawadzone były badania archeologiczne
Prawadzone były badania archeologiczne
Źródło: Rafał Niedźwiadek

Druga krypta znajduje się pod nawą. Udało się jedynie stwierdzić, że jest przynajmniej częściowo zasypana. Natomiast inne anomalie zarejestrowane w trakcie badań georadarem wystąpiły w miejscach dawnych wkopów, być może związanych z tym, że w przeszłości istniały tam groby.

ZOBACZ TEŻ: Upamiętnia hołd złożony przez króla, wróci do bazyliki w rocznicę wielkiego zwycięstwa

Fragmenty fundamentów i szczątki ludzkie

W trakcie badań odkryto też fragmenty XVIII-wiecznych murów fundamentowych oraz odsłonięto dawny ceglany próg wejściowy do świątyni. Pod pomieszczeniem w północnej części miejsca dla chóru zauważono natomiast przemieszane w ziemi szczątki ludzkie.

Jak wskazuje konserwator, część z nich mogła zostać tam złożona wtórnie - np. w efekcie opróżniania krypty.

"Ze względów technicznych odstąpiono od eksploracji pochówków" – zaznacza.

Jedna z krypt usytuowana jest pod prezbiterium
Jedna z krypt usytuowana jest pod prezbiterium
Źródło: WUOZ w Lublinie
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: