Od środy więźniowie we wszystkich więzieniach w woj. łódzkim mogą rozmawiać z bliskimi przez internet. Z "wirtualnych widzeń" mają przede wszystkim korzystać skazani rodzice dzieci do 15 lat i ci, którzy mają rodziny za granicą. Podobne rozwiązanie wprowadzono też w Małopolsce i województwie świętokrzyskim.
Skazany będzie mógł on line porozmawiać z bliskimi kilka razy w miesiącu.
- To jest przywilej, dzięki któremu więźniowie będą mogli bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny - wyjaśnia tvn24.pl Bartłomiej Turbiarz, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi.
W zależności od typu zakładu karnego oraz kategorii więźniów skazani będą mogli korzystać z komunikatora internetowego Skype od jednego do kilku razy w miesiącu przez 15 minut do 1 godziny. Uzależnione to jest m.in. od możliwości technicznych.
Rodzice i cudzoziemcy z pierwszeństwem
Jak wyjaśnia kpt. Turbiarz, w pierwszej kolejności możliwość korzystania z komunikatora internetowego mają skazani będący rodzicami dzieci do lat 15 oraz cudzoziemcy, których rodziny z różnych powodów nie mogą przyjeżdżać na widzenia.
- Komputery znajdują się w oddzielnych, monitorowanych pomieszczeniach. Skazani w tych salach będą dozorowani - mówi Turbiarz.
I dodaje, że jeżeli więzień nie będzie potrafił wykorzystać spotkania z bliskimi zgodnie z przeznaczeniem, może zostać odsunięty od możliwości "wirtualnych widzeń".
Udane testy
Komunikator internetowy Skype jest od października do dyspozycji więźniów w każdym zakładzie karnym na terenie województwa łódzkiego. Wprowadzenie systemu to efekt udanych testów, które zostały przeprowadzone w kwietniu i maju w kilkunastu więzieniach w całej Polsce.
- Testy się udały i dlatego skazani będą mieli możliwość kontaktu z rodziną za pomocą internetu - przypomina kpt. Bartłomiej Turbiarz rzecznik dyrektora okręgowego Słuzby Więziennej w Łodzi.
Podobne rozwiązanie zastosowano również w zakładach karnych i aresztach na terenach województw małopolskiego i świętokrzyskiego. W tych województwach oferta również skierowana jest do osadzonych będących rodzicami lub opiekunami dzieci do lat 15, cudzoziemców oraz innych skazanych, których rodziny i osoby najbliższe zamieszkują w znacznej odległości od zakładu karnego, a ich sytuacja finansowa czy zdrowotna ogranicza możliwość przyjazdu do więzienia. - Ze względów bezpieczeństwa funkcjonariusze musieli wykonać odrębne łącza internetowe, odseparowane od sieci, z której korzysta Służba Więzienna - informuje Tomasz Wacławek z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż/kv / Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Służba Więzienna w Łodzi