Trasa W-Z w Łodzi: kolejne utrudnienia dla kierowców i pasażerów

Kolejne utrudnienia na W-Z w Łodzi TVN24 Łódź

Przebudowa trasy W-Z w centrum Łodzi wkracza w kolejny etap. Od 14 lipca utrudnienia czekają kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej.

Remont trasy łączącej wschód z zachodem miasta to trwająca od listopada minionego roku, duża operacja logistyczna. Tuż po rozpoczęciu prac miasto stanęło w korkach. Teraz sytuacja się poprawiła, bo kierowcy opracowali sobie objazdy. Od 14 lipca powinni jednak przygotować się na kolejne utrudnienia. Tak samo powinni zrobić pasażerowie komunikacji miejskiej.

Utrudnienia w centrum Łodzi

Tego dnia rozpocznie się budowa górnych jezdni na al. Mickiewicza pomiędzy ul. Gdańską i al. Kościuszki, dlatego zmieni się organizacja ruchu w centrum Łodzi.

Od poniedziałku ruch południową jezdnią al. Mickiewicza między Wólczańską i Gdańską będzie wstrzymany. Jadąc od strony Retkini, trzeba będzie skręcić w prawo w ul. Gdańską, a następnie pojechać Żwirki, Wólczańską lub al. Kościuszki, aby wrócić na al. Mickiewicza.

Jadąc północną jezdnią al. Mickiewicza w kierunku Retkini, trzeba będzie skręcić w prawo w al. Kościuszki, a następnie pojechać Struga i Żeromskiego, aby wrócić na al. Mickiewicza. Z ul. Gdańskiej nie będzie wjazdu w al. Mickiewicza.

Będzie można jednak przejechać przez al. Mickiewicza na wprost ul. Wólczańską w kierunku południowym i al. Kościuszki w kierunku północnym. Po północnej nitce al. Mickiewicza będzie można przejechać tylko od al. Kościuszki do Wólczańskiej, gdzie zostanie utworzony lewoskręt kierujący ruch do Wólczańskiej.

Utrudnienia w centrum Łodzi ZDiT w Łodzi

Zmiany tras MPK

Od poniedziałku 14 lipca objazdami pojadą autobusy MPK. Linie dzienne jadące trasą W-Z ze wschodu na zachód Łodzi będą korzystać z al. Kościuszki, ul. Struga i ul. Żeromskiego. Na trasie objazdu utworzone zostaną cztery przystanki tymczasowe:

• Kościuszki - Zamenhofa,

• Struga – Gdańska,

• Żeromskiego – Kopernika,

• Żeromskiego – Szpital im. WAM.

W kierunku wschodnim objazd będzie krótszy: ul. Gdańska, ul. Żwirki, al. Kościuszki), na tej trasie przewidziano jeden przystanek tymczasowy: Żwirki 18/20.

Linie 98 i 98A:

• NOWY JÓZEFÓW / MARATOŃSKA - Maratońska, Bandurskiego, Mickiewicza, Gdańska, Żwirki, Kościuszki, Mickiewicza, Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładowa, Hetmańska – JANÓW.

• JANÓW - Hetmańska, Zakładowa, Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga, Żeromskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Maratońska – MARATOŃSKA/NOWY JÓZEFÓW.

Linia 98B:

• MARATOŃSKA - Maratońska, Retkińska, Wyszyńskiego, Waltera-Janke, Bandurskiego, Mickiewicza, Gdańska, Żwirki, Kościuszki, Mickiewicza, Piłsudskiego, Rokicińska, Augustów, Służbowa – ROKICIŃSKA.

• ROKICIŃSKA - Służbowa, Augustów, Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga, Żeromskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Waltera-Janke, Wyszyńskiego, Retkińska, Maratońska – MARATOŃSKA.

Linia Z10:

• AUGUSTÓW - Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga, Żeromskiego, Mickiewicza, Bandurskiego - DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA.

• DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA - al. Unii, Maratońska, Bandurskiego, Mickiewicza, Gdańska, Żwirki, Kościuszki, Mickiewicza, Piłsudskiego, Rokicińska – AUGUSTÓW.

Linia N1 (od nocy 13/14 lipca):

• ROJNA - (w oznaczonych kursach ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – Wojska Polskiego, Aleksandrowska, Szczecińska) – Rojna, Kaczeńcowa, Lniana, Grabieniec, Traktorowa, Aleksandrowska, Wielkopolska, Włókniarzy, Limanowskiego, Klonowa, Lutomierska, Zachodnia, Kościuszki, Zamenhofa, Nawrot, Kilińskiego, Piłsudskiego, Puszkina, rondo Sybiraków gdzie zawraca, Puszkina, Maszynowa, Dworzec Łódź Widzew, Służbowa, Augustów, Rokicińska, (w oznaczonych kursach: JANÓW) – ANDRESPOL.

Linia N2 (od nocy 13/14 lipca):

• ŚWITEZIANKI - Świtezianki, Łagiewnicka, Bałucki Rynek, Limanowskiego, Zachodnia, Kościuszki, Struga, Żeromskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Popiełuszki – MARATOŃSKA.

Widzewski odcinek W-Z

W poniedziałek rozpoczynają się także prace na widzewskim odcinku trasy W-Z. Ten etap przebudowy obejmuje wymianę torowiska na al. Piłsudskiego i ul. Rokicińskiej od ul. Kilińskiego do pętli Augustów plus budowę nowego torowiska na ul. Rokicińskiej, ul. Hetmańskiej i al. Ofiar Terroryzmu 11 Września do zakładów Dell, a także budowę estakady na ul. Rokicińskiej na wysokości ul. Gorkiego i Gogola.

Tak będą wyglądały nowe pętle ZDiT w Łodzi

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

14 lipca zmienią się trasy tramwajów linii 3 (z Ikei do ul. Lodowej) oraz 9 i 9A (z Konstantynowa/Zdrowia na Dąbrowę). Od tego dnia zawieszona zostanie tramwajowa linia 14.

20 lipca zmienią się trasy autobusów 54 i 54A oraz 82 i 82A, które z pętli przy ul. Wydawniczej pojadą ul. Kopcińskiego, Narutowicza, Konstytucyjną i Małachowskiego. Trasy wszystkich pozostałych linii autobusowych kursujących ul. Rokicińską nie zmienią się.

Zmiany dla kierowców

14 lipca częściowe zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Hetmańskiej i ul. Rokicińskiej, gdzie ekipy przystąpią do budowy nowego torowiska. Przejazd przez skrzyżowanie będzie utrudniony, ale nie przewidziano zmian w kursowaniu autobusów MPK.

20 lipca zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Przędzalnianej. Zlikwidowane zostaną lewoskręty we wszystkich relacjach, możliwe będą jedynie przejazdy na wprost i skręty w prawo. Zlikwidowane zostaną lewoskręty na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Konstytucyjnej. Dodatkowo tego dnia zlikwidowana zostanie możliwość zawracania na al. Piłsudskiego w stronę centrum między stadionem a wiaduktem kolejowym. Druga zawrotka, umożliwiająca przejazd z ul. Widzewskiej w stronę Widzewa, będzie zachowana.

20 lipca zamknięta zostanie również południowa nitka ul. Rokicińskiej na odcinku od ul. Gorkiego do ul. Gogola. Ruch w obie strony będzie się odbywał po nitce północnej.

Utrudnienia na widzewskim odcinkuZDiT w Łodzi

Inwestycja za 600 milionów

Przebudowa trasy W-Z, która ma łączyć dwa łódzkie osiedla, ma kosztować ponad 623 mln złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to 300 mln. Modernizacja obejmuje m.in. budowę 18,5 km nowych torowisk tramwajowych oraz czterech punktów przesiadkowych.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na październik 2015 roku

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: jz/r/zp / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w środku mają znajdować się trzy osoby. Trwa dogaszanie pojazdu.

Tragiczny wypadek. Samochód wbił się w drzewo i stanął w płomieniach

Tragiczny wypadek. Samochód wbił się w drzewo i stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) stoi za ubiegłorocznymi cyberatakami na zarząd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a także na niektóre niemieckie firmy - poinformowała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Celem cyberataków grupy powiązanej z GRU były także niektóre czeskie instytucje.

Cyberataki u naszych sąsiadów. Władze znają winnych

Cyberataki u naszych sąsiadów. Władze znają winnych

Źródło:
Reuters/PAP

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Brak wystarczającej ilości snu może sprawić, że poczujesz się nawet o 5-10 lat starszy niż w rzeczywistości, wynika z dwóch nowych badań, opisanych przez portal CNN. - Sen odgrywa zasadniczą rolę w tym, jak starzy ludzie się czują - podkreśla Leonie Balter, ich autorka.

Ten czynnik może sprawić, że poczujesz się o 10 lat starszy. Nowe badania

Ten czynnik może sprawić, że poczujesz się o 10 lat starszy. Nowe badania

Źródło:
CNN

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na dworcu autobusowym w Paryżu policja zatrzymała 37-letniego Polaka, Wiktora K. Mężczyzna był ścigany od 2020 roku za spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwóch jego kolegów. Zatrzymany mężczyzna siedział za kierownicą bmw, które rozbiło się na ulicy Broniewskiego w Łodzi. Kiedy świadkowie próbowali ratować poszkodowanych, sprawca uciekł.

Ślady krwi urywały się w domu. Ścigany zatrzymany we Francji

Ślady krwi urywały się w domu. Ścigany zatrzymany we Francji

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk zamieścił w piątek wpis na platformie X z okazji Święta Konstytucji. "3 maja to opowieść o wolności, o rządach prawa, o władzy podległej konstytucji. To również opowieść o zdrajcach i głupcach" - napisał szef rządu.

Tusk: 3 maja to opowieść o wolności, ale także o zdrajcach i głupcach

Tusk: 3 maja to opowieść o wolności, ale także o zdrajcach i głupcach

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek 3 maja prezydent Andrzej Duda mianował na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Marka Sokołowskiego. W biogramie generała Sokołowskiego nie brak ciekawych punktów: z karabinem w ręku bronił bazy w Ghazni przed talibami, służył w Syrii i Iraku, prowadził ćwiczenia Dragon, jest instruktorem judo, skoczkiem spadochronowym i płetwonurkiem. Ale są też takie, które budziły kontrowersje.

Marek Sokołowski dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kim jest generał Falcon

Marek Sokołowski dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kim jest generał Falcon

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda w piątek rano wręczył akty mianowania na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Markowi Sokołowskiemu oraz na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Krzysztofowi Stańczykowi. Nadał także jeden stopień generała Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Źródło:
TVN24, PAP

Pytania o wykorzystanie systemu Pegasus w kręgach obozu Zjednoczonej Prawicy. W charakterze świadka wezwani przez prokuraturę zostali Marek Suski, a także Ryszard Terlecki, co polityk PiS potwierdził w czwartek. Przyznał, że "nie ma pojęcia", czy był inwigilowany Pegasusem. - Mam nadzieję, że nie - powiedział. Suski pytany, czy rozmawiał o podsłuchach z byłymi szefami MSWiA Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, powiedział, że "panowie mówią, że to nieprawda".

Terlecki inwigilowany Pegasusem? "Nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że nie" 

Terlecki inwigilowany Pegasusem? "Nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że nie" 

Źródło:
TVN24, PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył Polakom życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. "Już 233 lata temu, gdy Polska przyjęła pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie, przyjaźń między naszymi narodami była dobrze ugruntowana" - napisał w oświadczeniu, które zostało zamieszczone w piątek na stronie amerykańskiego resortu dyplomacji.

Szef amerykańskiej dyplomacji złożył Polsce życzenia. "Ta przyjaźń nigdy nie była tak solidna"

Szef amerykańskiej dyplomacji złożył Polsce życzenia. "Ta przyjaźń nigdy nie była tak solidna"

Źródło:
PAP

Polska znalazła się na 47. miejscu w najnowszym Światowym Indeksie Wolności Prasy 2024 przygotowanym przez Reporterów Bez Granic. Awansowała o 10 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nadal jednak jest w grupie krajów "problematycznych".

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy

Źródło:
PAP

Generał Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie, że nie widzi możliwości zakończenia wojny z Rosją wyłącznie poprzez zwycięstwo na polu bitwy, a jego kraj może być zmuszony do negocjacji.

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Źródło:
PAP

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania uczniów była jednym z tematów poruszonych podczas posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie ze zmianami ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Biskupi obradujący na Jasnej Górze zaapelowali o "dialog" i wyrazili "zaniepokojenie".

"Zaniepokojenie" biskupów w sprawie zmian dotyczących ocen z religii

"Zaniepokojenie" biskupów w sprawie zmian dotyczących ocen z religii

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Nie byłoby politycznych strategii na wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby 20 lat temu nie wydarzyło się to, co dla większości z nas teraz jest oczywistością . Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Gdyby nie nasze przystąpienie do wspólnoty, nie byłoby też wielu arcyważnych inwestycji, które, bez unijnej pomocy, w ogóle by nie powstały. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie odznaczył Orderem Orła Białego profesor Jadwigę Puzyninę, językoznawczynię i badaczkę literatury oraz Jerzego Maksymiuka, dyrygenta, kompozytora i pianistę.

Prezydent odznaczył profesor Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderem Orła Białego

Prezydent odznaczył profesor Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderem Orła Białego

Źródło:
PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

We wtorek 7 maja rozpoczną się tegoroczne matury. Tego dnia maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Krzysztof Obrębski, wicedyrektor Zespołu Szkół numer 31 imienia Jana Kilińskiego w Warszawie pytany w TVN24, czy to dobry pomysł, żeby jeszcze na ostatnią chwilę uczyć się do matury, radził by jedynie powtórzyć sobie lektury.

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą? Pedagog o "dwóch grupach"

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą? Pedagog o "dwóch grupach"

Źródło:
TVN24, PAP

Tylko w marcu do Korei Północnej trafiło 165 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy, wbrew restrykcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z tym Stany Zjednoczone wraz z partnerami przygotowują pakiet nowych sankcji.

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Źródło:
PAP

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

Na gruntach wsi Wólka Gołębska (woj. lubelskie) archeolodzy odkryli pozostałości po reducie usypanej przez żołnierzy wojsk królewskich we wrześniu 1791 roku. Odbywały się tam w tym czasie manewry na fali działań zmierzających do poprawy stanu obronności kraju w ramach reform Sejmu Wielkiego, który 3 maja 1791 roku uchwalił konstytucję. 

Pozostałości reduty z czasów Konstytucji 3 maja. "Sensacyjne odkrycie" 

Pozostałości reduty z czasów Konstytucji 3 maja. "Sensacyjne odkrycie" 

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24