Obok barierek, przed siebie, po śmierć. Motocykliści na zamkniętych drogach

Do wypadku pod Łodzią doszło 13 kwietniaPolicja w Łodzi

Zrobiło się cieplej, więc na drogach widać coraz więcej motocyklistów, a w policyjnych statystykach - wypadki z ich udziałem. Dochodzi do nich nie tylko na zwykłych jezdniach. – Motocykliści pojawiają się na gotowych, ale nie otwartych jeszcze odcinkach dróg, i igrają ze śmiercią - alarmuje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

Nie pomagają barierki i znaki. Motocykliści wjeżdżają na zamknięte wciąż obwodnice i autostrady i jadą - zbyt szybko i bardzo niebezpiecznie. Jak podkreślają w łódzkiej GDDKiA, wtargnięcia na tereny budów nie należą do rzadkości.

- Niestety, takie incydenty się często zdarzają. Nie prowadzimy takich statystyk, staramy się jednak działać tak, żeby uniemożliwiać ruch na wyłączonych odcinkach. Nie zawsze się to udaje - mówi Zalewski.

O tragedię nietrudno, bo na budowanej drodze mogą krzątać się drogowcy, mogą leżeć różne przeszkody, których rozpędzony kierowca nie zdąży na czas zauważyć. Droga może też w pewnym momencie po prostu się urwać.

Tak było 13 kwietnia w pod Łodzią. Wtedy rozpędzony motocyklista wjechał razem z żoną na zamknięty fragment budowanej trasy A1 w pobliżu Tuszyna. W pewnym momencie asfalt się skończył, a motor wbił się w siatkę otaczającą budowę. Potem razem z pasażerką zsunął się do głębokiego na kila metrów dołu. 57-letni motocyklista został ciężko ranny, jadąca z nim żona zginęła.

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi prokuratura. A Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi: "Ponad wszelką wątpliwość motocyklista świadomie wjechał na zamknięty odcinek".

- Kierujący musiał przejechać prawie trzy kilometry przez zamknięty odcinek drogi ekspresowej S8. Wyminął słupki zabraniające wjazdu, oznakowanie pionowe i zignorował pracownika ochrony, który wybiegł z budki, chcąc go zatrzymać. Potem zjechał na zamkniętą autostradę A1. Tam doszło do tragedii - mówi tvn24.pl Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

"Wjazdów nie zamurujemy"

Po wypadku nie zmieniono oznakowania w miejscu, gdzie na wyłączony odcinek wjechał motocyklista ze swoją pasażerką. Jak tłumaczy GDDKiA - nie ma takiej potrzeby, bo to, które istniało przed wypadkiem "spełniało wszelkie wymogi i było zatwierdzone przez policję".

Zalewski mówi, że jedyna zmiana polega na tym, że zostały usypane kopce ziemi na końcu dwóch odcinków budowanej autostrady.

- Nie postawimy na każdym kilometrze zamkniętej drogi ochroniarza. Jeżeli ktoś chce wjechać na budowany odcinek, to może mu się to udać. Najczęściej są to motocykliści, którzy testują swoje maszyny - tłumaczy Zalewski, który dodaje, że jednośladom dużo łatwiej ominąć zastawy blokujące wjazd na teren budowanej drogi.

Do wypadku pod Łodzią doszło na budowanym odcinku A1GDDKiA w Łodzi

Czarna seria

Na początku sierpnia ubiegłego roku pod Opolem 35-latek gnał po zamkniętym odcinku Drogi Krajowej nr 45. Z dużą prędkością staranował barierki blokujące przejazd, kończąc na betonowym płocie ponad 100 metrów dalej. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

Kilka miesięcy wcześniej, w Augustowie, na zamkniętej obwodnicy ścigało się dwóch motocyklistów. Do wypadku doszło, kiedy jeden z nich próbował wyprzedzić drugiego - obydwaj trafili do szpitala.

Wystarczy przejrzeć internet, żeby znaleźć co najmniej kilka podobnych zdarzeń. - Nie prowadzimy oddzielnych statystyk zbierających dane o motocyklistach jeżdżących po zamkniętych odcinkach obwodnic czy autostrad. Decyzję o wyminięciu barierek i rozkręcenie manetki można określić tylko jednym słowem: głupota - mówi tvn24.pl Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji.

Zaznacza, że kierowcy jednośladów zbyt często dają się zwabić perspektywie przejazdu przez gładką i zupełnie pustą nawierzchnię.

- Dopóki odcinek nie jest oddany, jest po prostu terenem budowy. Jazda po nim to igranie ze śmiercią - zaznacza Marek Kąkolewski.

W tym roku będzie lepiej?

Od początku roku do 7 kwietnia motocykliści brali udział w 121 wypadkach, w których zginęło 15 osób. Rannych zostało 125 osób. W analogicznym okresie poprzedniego roku wypadków było prawie dwa razy tyle - 226. Zginęło 28 osób, a 224 zostało rannych. W zeszłym roku motocykliści spowodowali łącznie 967 wypadków.

- Miłośnikom jednośladów opinię psuje niewielka grupa, która bezmyślnie chce testować swoje umiejętności i dostarczać sobie wrażeń. Mamy nadzieję, że ta grupa będzie coraz mniej liczna - pociesza Kąkolewski.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/kv / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Policja w Łodzi

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl