To ma być największa inwestycja w historii łódzkiego zoo - za 240 mln złotych na połowie terenu obecnego ogrodu ma powstać nowoczesne Orienatarium. Budowa ma trwać trzy lata. Łódź chce powtórzyć sukces Wrocławia - po wybudowaniu Afrykanarium ilość gości wzrosła tam czterokrotnie.
Inwestycja obejmie połowę obecnego terenu zoo. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Do tego powstanie zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy metrów kwadratowych. Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m3. Będzie miał sześć metrów głębokości.
- Orientarium to duża inwestycja, która zajmie około 3 lata - mówi Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Urzędnicy szacują, że realizacja pochłonie 240 mln złotych. Inwestycja ma powstać w formule "zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj".
Pływający słoń, wspinający się orangutan
Inwestycja ma pozwolić na pojawienie się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom zwierząt: orangutanom, langurom, anoa, tapirom malajskim, gawialom, panterom mglistym, rekinom i płaszczkom. Ogród będzie też kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków: słoni indyjskich, makaków, gibbonów i niedźwiedzi malajskich.
- Orientarium to wielkopowierzchniowa ekspozycja wodno-lądowa fauny i elementów kultury strefy orientalnej, czyli południowo-wschodniej części Azji – tłumaczy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Orientarium będzie zajmować połowę obecnego terenu zoo.
W ślady Wrocławia
Dyrektor Jaksa twierdzi, że że budowa Orientarium w łódzkim ZOO będzie miała ogromny wpływ na podniesienie atrakcyjności turystycznej naszego miasta, tak jak miało to miejsce we wrocławskim ZOO.
We Wrocławiu, który zdecydował się na budowę Afrykanarium, liczba odwiedzających zwiększyła się z 440 tysięcy do 2 milionów rocznie. Orient, na który stawia Łódź, to obszar o niezwykle bogatej faunie, z licznymi gatunkami krytycznie zagrożonymi wyginięciem.
- Spodziewamy się gości nie tylko z kraju, ale z całej Europy. Najbliższa konkurencja, czyli drugie Orientarium na Starym Kontynencie znajduje się dopiero w Wielkiej Brytanii – kończy Hanna Zdanowska.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Łodzi