Podczas renowacji ulicy Sienkiewicza i Wschodniej w Łodzi natrafiono na podziemne konstrukcje. Badania archeologiczne wykazały, że to resztki jednego z zakładów w centrum miasta i pozostałości konstrukcji przeciwlotniczych wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Robotnicy natknęli się nietypowe odkrycie na tyłach budynku Starostwa Powiatowego w Łodzi oraz tutejszego ośrodka telewizji publicznej. Podziemnych konstrukcji nikt się tutaj nie spodziewał. W żadnej dokumentacji nie było po nich śladu. Na miejscu rozpoczęły się prace archeologiczne.
Wykazały one, że w czasie prac natrafiono na relikty budynku, który był widoczny na mapie Władysława Starzyńskiego sporządzonej w latach 1894-1896.
- Odkryto jego południową ścianę. Odsłonięto także pozostałości szczeliny przeciwlotniczej powstałej prawdopodobnie w roku 1942. Zachowało się wejście do schronu od strony wschodniej - mówi wiceprezydent miasta, Adam Pustelnik.
Dodaje, że wejście od strony zachodniej zostało zburzone podczas prac nad układaniem ciepłociągu.
Kolejne znalezisko
Wszystko wskazuje na to, że odkryte mury budynków to pozostałości przędzalni czesankowej Izydora Birnbauma, który zbudował ją w 1877 roku.
Osiem lat później - jak opowiada wiceprezydent Pustelnik - rozbudował zakład, dzięki czemu zatrudnienie wzrosło do 300 robotników. Fabryka mocno ucierpiała podczas I wojny światowej i nie wznowiła już produkcji pod szyldem Birnbauma, a pomieszczenia wynajęto przędzalni Brauna i Hurewicza, która zatrudniała 125 robotników i działała jeszcze w 1936 roku. Sześć lat później budynki zostały zburzone przez Niemców.
Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi podkreśla, że to nie pierwsze w ostatnim czasie odkrycie w czasie budowy:
- W maju ubiegłego roku na terenie budowy nowego pasażu, który połączy ulicę Ogrodową z ulicą Legionów i Śródmieście z dawnym fabrycznym imperium Karola Poznańskiego, odkryto na głębokości półtora metra stare groby - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.
Po przeprowadzonych badaniach archeologicznych stwierdzono odkrycie szczątków ludzkich w sumie 13 osób.
- Znaleziono również zabytkowe przedmioty w starych grobach. Przed nami duże inwestycje na bardzo ciekawych historycznie terenach - Stary Rynek, Park Staromiejski czy Plac Wolności - kończy Kowalewska-Wójcik.
Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Łodzi