Mają blisko 150 metrów kwadratowych powierzchni i znajdują się w eleganckiej kamienicy w ścisłym centrum miasta. Łódź przygotowała dwa lokale do wynajęcia dla rodzin zastępczych pracujących w innych miejscowościach, które zgodziłyby się stworzyć w mieście rodzinę zastępczą, pogotowie rodzinne albo rodzinny dom dziecka.
W Łodzi jest około stu zawodowych rodzin zastępczych. Potrzeby jednak są - jak zaznacza Karolina Tatarzyńska z kampanii społecznej "Rodzina Jest Dla Dzieci" - dużo większe. Dlatego też samorząd stara się namówić do przenosin kolejne oferując przestronne mieszkania w wyremontowanej kamienicy w centrum miasta. Zaledwie pięć minut pieszo od ulicy Piotrkowskiej. Na zamykanym podwórzu są miejsca parkingowe dla lokatorów. Tam też ma powstać plac zabaw dla mieszkających tu dzieci.
- Być może jest rodzina, w powiecie która nie ma dzieci, którymi mogliby się zaopiekować. W zamian za przeniesienie się do Łodzi i otoczenie opieką dzieci z miejskich domów dziecka oferujemy wynajem miejskiego lokalu, który zaspokoi potrzeby mieszkaniowe rodziny - zaznacza Tatarzyńska przed kamerą TVN24.
Założenia są takie, że w dwóch przygotowanych lokalach - mających blisko 150 metrów kwadratowych - zamieszkają dwie rodziny, które zaopiekują się trojgiem dzieci z domów dziecka.
- Miejsca wystarczy też dla dwójki dzieci biologicznych - mówi Karolina Tatarzyńska.
Jak zostać rodziną zastępczą?
Rozmówczyni TVN24 podkreśla, że w przypadku rodzin zastępczych obowiązuje rejonizacja: w mieście kursy niezbędne do zajmowania się dziećmi z domów dziecka mogą przechodzić tylko mieszkańcy.
- Dlatego też nasza oferta skierowana jest przede wszystkim dla rodzin, które już wykonują taką trudną, wymagającą i odpowiedzialną pracę w innych miejscowościach - mówi Karolina Tatarzyńska.
Dodaje, że w mieście pracuje około stu rodzin zastępczych. Co trzeba zrobić, żeby stać się jedną z nich?
- Cały proces trwa około czterech miesięcy, zaczyna się od skompletowania dokumentów. W ciągu tygodnia odbywa się wizyta kontrolna w domu chętnych. Potem są badania psychologiczne i trwający 64 godziny kurs na niezawodową rodzinę zastępczą. Po zdobyciu uprawnień, należy spędzić kilka godzin na dodatkowym szkoleniu, po którym zostajemy zawodową rodziną zastępczą - tłumaczy rozmówczyni TVN24.
Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź