Łódź. Dąb Fabrykant Europejskim Drzewem Roku 2023

Autor:
pk/tam
Źródło:
tvn24.pl
Dąb Fabrykant z Łodzi. Europejskie Drzewo Roku
Dąb Fabrykant z Łodzi. Europejskie Drzewo RokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Dąb Fabrykant z Łodzi. Europejskie Drzewo Roku

Dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2023. Drzewo rosnące w Parku im. ks. bp. Michała Klepacza, należącego do Politechniki Łódzkiej otrzymało od internautów blisko 46 tysięcy głosów i pokonało tym samym 15 konkurentów ze starego kontynentu.

Oficjalne ogłoszenie wyników w konkursie na Europejskiej Drzewo 2023 roku odbyło się 21 marca w Brukseli. Zwycięzcą został Dąb Fabrykant z Łodzi, który w 2022 roku wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim.

Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023Klub Gaja

Dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył. Otrzymał najwięcej głosów internautów

W konkursie na Europejskie Drzewo 2023 roku głosować można było na 16 drzew. Dąb Fabrykant z Łodzi zdobył w Europie 45 718 głosów i zapewnił sobie zdecydowane pierwsze miejsce na podium. Wyścig o 3. i 2. miejsce trwał do samego końca. Ostatecznie Smoczy Dąb ze Słowacji zajął drugie miejsce w konkursie z wynikiem 18 198 głosów, a Kolonia Jabłoni z Królewca na Ukrainie z 14 219 głosami była trzecia. W całym plebiscycie internauci oddali 177 486 głosów - informuje Klubu Gaja, organizator polskiej edycji konkursu Drzewo Roku.

Jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi

Jak podkreśla Klub Gaja, Dąb Fabrykant to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. 180-letnie drzewo zwraca uwagę swoim nietypowym pokrojem - jeden z jego konarów ma ponad 20 metrów długości i biegnie niemal równolegle do ziemi. Szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, na tle kwitnącej na niebiesko cebulicy syberyjskiej. To właśnie te cechy sprawiły, że dąb zwyciężył w polskim konkursie Drzewo Roku 2022, organizowanym przez organizację ekologiczną Klub Gaja.

- Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Ten sukces zawdzięcza wielu ludziom, dla których przyroda ma wielkie znaczenie, także w kontekście kulturowym i historycznym. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew jest wyzwaniem dla nas wszystkich - powiedział po ogłoszeniu wyników Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja. I dodał: - Nie możemy zostawiać tej pracy, tylko instytucjom. Także my - obywatele i obywatelki powinniśmy robić wszystko, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać wspaniałości natury.

Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023Miasto Łódź

Trzecie zwycięstwo dębu z Polski

Fabrykant z Łodzi, to już trzeci polski dąb, który otrzymał tytuł Europejskiego Drzewa Roku. W 2017 zwycięzcą był Dąb Józef z Wiśniowej (województwo podkarpackie), pięć lat później tytuł Europejskiego drzewa roku otrzymał Dąb Dunin z Przybudek w województwie podlaskim.

Czytaj też: Dąb Dunin. Europejskie Drzewo Roku 2022 rośnie w Polsce

Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023Miasto Łódź
Dąb Fabrykant rośnie w Parku im. ks. bp. Michała Klepacza w Łodzi
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pk/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Łódź

Pozostałe wiadomości