Polska

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku

Polska

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku
Rafał Godek/TVN24Dąb Józef zdobył ponad 17 tysięcy głosów

Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2017. Rywalizowało w nim 16 drzew ze Starego Kontynentu.

- Dąb Józef z Wiśniowej zdobył ponad 17 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął dąb Brimmons z Walii, którego wsparło ponad 16 tysięcy internautów. Trzecia była lipa rosnąca w Czechach z poparciem blisko 15 tysięcy osób. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy internautów z całej Europy – poinformowała Jolanta Migdał z ekologicznego stowarzyszenia Klub Gaja. Zwycięski dąb, który reprezentował nasz kraj w plebiscycie, w ubiegłym roku tryumfował w organizowanym przez Klub Gaja krajowym konkursie Drzewo Roku. Liczy około 650 lat. Wyrósł w dobrach rodziny Mycielskich. Należący do nich dwór był ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów. Gościł tam m.in. Józef Mehoffer, malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski. - Artysta, urzeczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie umieścił na rewersie stuzłotowego banknotu swego projektu. Banknot był w obiegu w latach 30. XX w. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany jego imieniem "Józef" - wyjaśniła Jolanta Migdał. Działaczka Klubu Gaja dodała, że drzewo zapisało się również w historii podczas II wojny światowej. - W pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska – powiedziała.

Dąb Józef | Rafał Godek

Kolejna edycja

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku, który odbywa się od 2011 roku, jest czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stare drzewa, jako istotnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja zajmuje się polską edycją. Jolanta Migdał powiedziała, że grono państw biorących udział w konkursie powiększa się z roku na rok. - Dzięki temu możemy poznawać niezwykłe skarby Europy, jakimi są drzewa. W 2011 r. w plebiscycie wzięło udział pięć drzew. W tym roku walczyło ich już 16. Mam nadzieję, że w kolejnych latach dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew znowu się powiększy – dodała. W ubiegłym roku zwyciężył dąb, który rośnie w mieście Bataszek na Węgrzech. Dąb Bolko, polski pretendent do tytułu, był czwarty. Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Autor: js/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Godek

Pozostałe wiadomości