Łódź

Na sygnale, po chodniku - byle zdążyć z pomocą. Pogotowie na rowerach

Łódź

Rowerowe karetki jeżdżą po SieradzuTVN24 Łódź
wideo 2/3

Po Sieradzu (woj. łódzkie) z powodzeniem jeżdżą od trzech lat. Teraz Rowerowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe werbuje chętnych do pracy w innych miastach.

Rowerzyści-wolontariusze zawsze mają przy sobie radiostację, poprzez którą dyżurny informuje ich o tym kto i gdzie potrzebuje pomocy.

- Sieradz nie jest rozłożystym miastem. My możemy przecisnąć się przez ulice szybciej niż karetka, choćby jechała na sygnale - chwali się Mateusz Dużyński z Rowerowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na "rowerowych karetkach" jeździ w mieście pięć osób. Wszystkie ukończyły kurs udzielania pierwszej pomocy.

- Ich zadanie jest proste. Mają dotrzeć na miejsce jako pierwsi i zacząć ratować ludzkie życie - mówi Dużyński.

Co, gdzie, jak

Rowerzyści mają spełniać jeszcze jedną rolę. Przekazać zespołowi tradycyjnej karetki komplet informacji o tym, gdzie dokładnie znajduje się osoba potrzebująca.

- To nasze największe zmartwienie. Ludzie w nerwach czasami mają problem ze sprecyzowaniem, gdzie jest potrzebujący. Zamiast przystępować do reanimacji, musimy biec "na czuja" - opowiada tvn24.pl pracownik łódzkiego pogotowia.

Jego koledzy w Sieradzu nie mają takich problemów.

- Ekipa rowerowa jest w ciągłym kontakcie z podążającym za nią zespołem. Dzięki radiostacji ratownicy są kierowani jak po sznurku na miejsce - mówi Mateusz Dużyński.

Rowerowe Pogotowie działa w Sieradzu od 2015 roku. Pomysłodawcy inicjatywy werbują chętnych do takiej pracy w innych miastach.

- Zamierzamy stworzyć kilkanaście jednostek na terenie całego kraju. Bierzemy na siebie dostarczenie sprzętu i wyszkolenie ekip. Na zasadzie franczyzy społecznej - tłumaczy rozmówca tvn24.pl.

ROPR swój sprzęt kupił dzięki dofinansowań oraz pomocy sponsorów. Podczas uruchomionej właśnie rekrutacji najchętniej przyjmuje grupy powyżej 4 osób.

- Chodzi nam o ludzi, którzy ukończyli 16 rok życia i mieszkają w miejscowościach większych niż trzydzieści tysięcy mieszkańców - dodaje Dużynski.

Wkręć się

Jak wygląda praca na rowerze-pogotowiu? Wolontariusze pędzą do wskazanego punktu - od znanych w miastach kurierów rowerowych różnią się tym, że w wyjątkowych sytuacjach mogą włączyć syrenę alarmową. Na przykład wtedy, kiedy przejazd drogą jest niemożliwy, a na chodniku jest mnóstwo ludzi.

- Mamy na koncie już pierwsze sukcesy. Są ludzie, którzy bez nas mieliby mniejsze szanse na przeżycie - opowiadają wolontariusze.

Autor: bż//ec / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: ROPR.pl

Pozostałe wiadomości