Film "Dheepan" w reżyserii Jacquesa Audiarda wygrał najważniejszą nagrodę na festiwalu w Cannes. Jury nagrodziło też "Syna Szawła", "The Assasins" oraz "The Lobster".
Zwycięski film opowiada o trójce emigrantów ze Sri Lanki, którzy zamieszkują na przedmieściach Paryża. To czwarty obraz Jacquesa Audiarda pokazywany w konkursie głównym w Cannes i kolejny nagradzany tutaj.
W 2009 roku Audiard otrzymał Grand Prix za "Proroka", a w 1996 nagrodę za najlepszy scenariusz, napisany do filmu "Wielce skromny bohater".
Najlepsi w Cannes
Jury pod przewodnictwem Joela i Ethana Coenów przyznało następujące nagrody:
Złota Palma 2015: “Dheepan” Jacques Audiard Nagroda jury: “Lobster” Yorgos Lanthimos Grand Prix: “Syn Szawła” László Nemes Najlepszy reżyser: Hsiao-Hsien Hou za “The Assasin” Najlepszy scenariusz: “Chronic”, Michel Franco Najlepszy aktor: Vincent London w “La loi du marche” w reżyserii Stéphane’a Brizé Najlepsza aktorka: Rooney Mara w “Carol” Todda Haynesa oraz Emmanuelle Bercot w “Moi Roi” w reżyserii Maïwenn
Złota Kamera (nagroda dla najlepszego debiutu): "La Tierra y la Sombra", reżyseria Cesar Augusto Acevedo Najlepszy film krótkometrażowy: “Waves’98” wyreżyserowany przez Ely Dagher
Holokaust, rozstanie i mniszka-zabójczyni
Jury uhonorowało filmy różnorodne tematycznie i stylistycznie. "Syn Szawła" to debiut reżyserski Węgra Laszlo Nemesa, opowiadający o dwóch dniach z życia Szawła Auslandera, węgierskiego Żyda, członka Sonderkommando z Auchwitz-Birkenau.
Z kolei "The Assasins" jest osadzony w średniowiecznych Chinach. Bohaterką jest zawodowa zabójczyni, którą w dzieciństwie porwała i wyszkoliła mniszka.
"Chronic" to opowieść o pielęgniarzu (w tej roli Tim Roth), który opiekuje się pacjentami w stanie terminalnym. W pracy jest uczynny, ciepły i zaangażowany, poza pracą - wręcz przeciwnie.
Uznany za najlepszego aktora Vincent London gra w “La loi du marche” 50-letniego bezrobotnego, który dostaje pracę - ta jednak wymaga od niego etycznego kompromisu.
Czego pragnie kobieta?
Na festiwalu brakowało filmów wyreżyserowanych przez kobiety - tylko dwa z dziewiętnastu konkursowych nakręciły panie - ale sporo się mówiło o zagranych przez nie rolach. Wśród faworytek wymieniano Cate Blachett ("Carol") oraz Emily Blunt ("Sicario").
Ostatecznie jurorzy nagrodzili dwie aktorki - Rooney Marę i Emmanuelle Bercot. Ta ostatnia jest także reżyserką i scenarzystką, na otwarcie festiwalu pokazany został zrealizowany przez nią film "La Tête Haute".
O roli nagrodzonej wspólnie z Bercot Rooney Mara krytyk z branżowego dziennika "Variety" pisał: "Jest niemniej hipnotyzująca niż w 'Dziewczynie z tatuażem' i doskonale wciela się w postać kobiety, która jest zarazem naiwna i mądra, zdystansowana i zdeterminowana, żeby ruszyć w pogoń za tym, czego naprawdę pragnie w życiu".
Palma honorowa
Oprócz nagród regulaminowych, wręczono też honorową: z rąk Jane Birkin odebrała ją Agnes Varda, reżyserka takich filmów jak "Zbieracze i zbieraczki", "Cleo od 5 do 9" oraz "Plaże Agnes".
68. festiwal filmowy w Cannes zakończył się w niedzielę wieczorem.
Autor: sol//plw / Źródło: tvn24.pl, festival-cannes.com
Źródło zdjęcia głównego: EPA | Sebastien Nogier