Kultura i styl

"Artystyczny bełkot" i "intensywność kiczu". Najgorsze polskie filmy roku

Kultura i styl

"Hiszpanka" - zwiastun filmu o Powstaniu Wielkopolskim
materiały promocyjneAkademia Węży ogłosiła listę tegorocznych nominowanych. Wśród nich znalazła się "Hiszpanka"

Ogłoszono nominacje do tegorocznych nagród Węży. Na miano najgorszego filmu minionego roku szanse mają: "Hiszpanka", "Ostatni klaps", "Piąte: nie odchodź!" i "Wkręceni 2" . To już piąta edycja antynagrody filmowej. Wyniki ogłoszone zostaną jak zwykle 1 kwietnia.

Akademia Węży liczy około 150 osób, zajmujących się działalnością kulturalną: dziennikarzy, twórców, animatorów kultury. Zgodnie z założeniami pomysłodawców, przyznawane z przymrużeniem oka Węże mają zachęcać do dyskusji o jakości polskiego kina i zwrócić uwagę na niebezpieczne w nim trendy.

"Ostatni klaps" z największą ilością nominacji

Nagrody przyznawane są w 13 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymał w tym roku "Ostatni klaps" w reżyserii Gerwazego Reguły, ze scenariuszem i główną rolą Mariusza Pujszo. Film zdobył 11 nominacji, w tym kilka podwójnych. Po dziewięć nominacji otrzymały "Piąte. Nie odchodź!" Katarzyny Jungowskiej i "Wkręceni 2" Piotra Wereśniaka, a w sześciu kategoriach rywalizowała będzie "Hiszpanka" Łukasza Barczyka. Te cztery produkcje zmierzą się o tytuł najgorszego filmu 2015 roku. Nagrody Węże to m.in. tytuły najgorszego aktora, aktorki i duetu na ekranie. Akademia "docenia" też nieudane prace reżyserskie i scenariusze, niepotrzebne role w wykonaniu znakomitości polskiego kina, chybione filmy o ważnej tematyce, żenujące sceny w polskim kinie, złe plakaty i koszmarne teledyski.

"Poziom polskiego kina wzrósł"

- Akademia Węży zdecydowała się na niewielkie zmiany w swoich nagrodach. W naszej opinii stan polskiego kina w ostatnim roku wyraźnie wzrósł, zdecydowaliśmy się więc obniżyć średnią liczbę nominowanych kandydatów w poszczególnych kategoriach – mówi Kamil Śmiałkowski, współtwórca Nagród Węże. Ogłoszenie laureatów Węży odbędzie się 1 kwietnia w Warszawie, acz najprawdopodobniej w skromniejszej niż w poprzednich latach oprawie.

Lista nominowanych do Węży 2016

WIELKI WĄŻ – NAJGORSZY FILM ROKU "Hiszpanka" Za artystyczny bełkot i spektakularnie zmarnowany jeden z największych budżetów w historii polskiego kina. "Ostatni klaps" Za radosną pasję kina, za którą nie nadążają umiejętności. "Piąte. Nie odchodź!" Za rzadką, nawet w złym polskim kinie intensywność kiczu. "Wkręceni 2" Za wzorcowe wytworzenie produktu filmopodobnego. NAJGORSZA REŻYSERIA Łukasz Barczyk – "Hiszpanka" Gerwazy Reguła – "Ostatni klaps" Katarzyna Jungowska – "Piąte. Nie odchodź!" NAJGORSZY SCENARIUSZ Mariusz Pujszo – "Ostatni klaps" Eric Stępniewski, Wojciech Lepianka – "Piąte. Nie odchodź!" Piotr Wereśniak – "Wkręceni 2" ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT "Chemia" "Hiszpanka" "Piąte. Nie odchodź!" "Pilecki" "Żyć nie umierać" NAJGORSZA ROLA MĘSKA Daniel Olbrychski – "Piąte. Nie odchodź!" Mariusz Pujszo – "Ostatni klaps" Marek Włodarczyk – "Ostatni klaps" NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA Maja Frykowska – "Ostatni klaps" Barbara Kurdej-Szatan – Wkręceni 2 Michalina Olszańska – "Piąte. Nie odchodź!" Marta Żmuda-Trzebiatowska – "Wkręceni 2" WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU Jakub Gierszał – "Hiszpanka" Daniel Olbrychski – "Piąte. Nie odchodź!" Grażyna Szapołowska – "Piąte. Nie odchodź!" NAJGORSZY DUET NA EKRANIE Jan Frycz i mucha - "Hiszpanka" Maja Frykowska i Mariusz Pujszo – "Ostatni klaps" Anna Mucha i Mariusz Pudzianowski – "Sąsiady" Antoni Królikowski i Paweł Domagała – "Wkręceni 2" NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA Rozpaczający Tomasz Schuchardt na grobie - "Chemia" Gwałt maruderów – "Ostatni klaps" Seks grupowy – "Ostatni klaps" Szczekająca Marta Żmuda Trzebiatowska – "Wkręceni 2" EFEKT SPECJALNEJ TROSKI Samoschnące garnitury i samoczyszcząca się suknia ślubna – "Demon" Tatuaże gangsterów – "Git" Samochód w slow motion – "Król życia" Odrzucony anioł stróż – "Piąte. Nie odchodź!" NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY Akcent / Zenon Martyniuk & Diego – "Ostatni klaps" Natalia Pujszo "Si differents" – "Ostatni klaps" Feel "Lepiej być podobnym do nikogo" – "Wkręceni 2" Łukasz Zagrobelny "Tylko z Tobą Chcę Być Sobą" – "Wkręceni 2" NAJGORSZY PLAKAT "Hiszpanka" "Klub włóczykijów" "Wkręceni 2" NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO "Ricki and the Flash" – "Nigdy nie jest za późno" "Walk of Shame" – "Dzień z życia blondynki" "Still Alice" – "Motyl. Still Alice"

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości