Hasłem tegorocznej, siódmej edycji "Różewicz Open Festiwal" są słowa "długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie" zaczerpnięte z "Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej" Tadeusza Różewicza. Festiwal rusza w czwartek w Radomsku, gdzie bracia Janusz, Tadeusz i Stanisław spędzili młodzieńcze lata.
Widowisko plenerowe, warsztaty filmowe, gra miejska, pokaz mappingu 3D, konkurs poetycki, a także odsłonięcie muralu znalazły się w programie kolejnej VII edycji Różewicz Open Festiwalu, który rozpocznie się w czwartek w Radomsku. Festiwal zainauguruje w czwartek seminarium dydaktyczne "Recepcja Różewicza na świecie", które poprowadzi historyk teatru Maria Dębicz. Tematem wiodącym seminarium ma być "poszukiwanie nowych sposobów recepcji Tadeusza Różewicza poprzez przyjrzenie się interpretacjom i randze jego twórczości w Europie i na świecie".
Miejsce urodzenia
Tego samego dnia zaplanowano grę miejską "Śladami braci Różewiczów". Zdaniem organizatorów to nowa forma popularyzacji wiedzy o braciach i ich związków z Radomskiem. Uczestnicy gry będą mieli za zadanie odwiedzenie punktów kontrolnych rozmieszczonych wokół miejsc ważnych dla historii Różewiczów i wykonanie zadań zlecanych przez instruktorów. Według organizatorów uczestnikom zabawy przyda się m.in. nie tylko spryt, logiczne kojarzenie faktów, ale przede wszystkim znajomość życia i twórczości braci Różewiczów. W programie festiwalu znalazło się otwarcie wystawy rzeźb pięciu artystów, którzy swoje prace zaprojektowali i wykonali, inspirując się twórczością braci Różewiczów. Z kolei na jednej z radomszczańskich kamienic odsłonięty zostanie mural nawiązujący do twórczości Tadeusza Różewicza. Miłośnicy teatru będą mogli m.in. zobaczyć widowisko plenerowe "Miejsce urodzenia" w reż. Jarosława Tumidajskiego przygotowane przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i wysłuchać monodramu poetyckiego "Różewicz czytany od końca" w reżyserii i wykonaniu Marty Klubowicz.
Nakręć się na warsztaty
Zaplanowano dwudniowe warsztaty filmowe, podczas których ich uczestnicy poznają najważniejsze etapy realizacji filmu - w teorii i praktyce. Odbędzie się też panel tłumaczy twórczości Tadeusza Różewicza, w którym udział mają wziąć Igor Biełow z Rosji i Węgier Gaspar Keresztes oraz niemiecki pisarz Matthias Kneip, który ma opowiedzieć o swoich relacjach z rodziną Różewiczów.
Podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie finał VII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. W I etapie konkursu wzięło udział 156 autorów z Polski i m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Do II etapu jury wytypowało pięciu uczestników. Nagrodą dla zwycięzcy jest wydanie debiutanckiego tomiku poetyckiego.
W niedzielę wieczorem odbędzie się wielkoformatowa projekcja multimedialna będąca synchronizacją obrazu z muzyką, a w poniedziałek - na zakończenie imprezy - czytanie performatywne "Nowa szkoła filozoficzna" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, wzbogacone efektami multimedialnymi. Głównymi organizatorami Różewicz Open Festiwalu są radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko. Impreza potrwa do poniedziałku 15 czerwca.
Trzej bracia R.
Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. "Sen", "Krzak bzu śpiewający", "Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa". Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. "Miejsce na Ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Opadły liście z drzew". Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego, a obecnie Studia Filmowego "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce. Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: "Pięć poematów", "Formy", "Kartoteka", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Kartoteka rozrzucona" i zbiór wierszy "Matka odchodzi".
Autor: sol / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24