Stadion Olimpijski faworytem najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej

Stadion Olimpijski w kształcie miski mieści 80 tys
Stadion Olimpijski w kształcie miski mieści 80 tys
Źródło: Populous

"Jest zbyt prosty i zbyt funkcjonalny" - twierdzą jego krytycy. "To najbardziej ekologiczny stadion na świecie" - zachwycają się zwolennicy. Stadion Olimpijski, zaprojektowany przez pracownię Populous, jest największym faworytem do tegorocznej Stirling Prize, najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie.

Chwalony projekt Aquatics Centre autorstwa Zahy Hadid nie dostał się na listę tegorocznej Stirling Prize. Hadid, dwukrotna laureatka tej nagrody - z 2010 i 2011 roku - tym razem przegrała z innym obiektem zbudowanym na igrzyska - Stadionem Olimpijskim.

- Podejrzewam, że niespodziewane włączenie na listę nominowanych do Stirling Prize stadionu, zaprojektowanego przez Populous, to znak, że może wygrać - twierdzi Rowan Moore, krytyk architektury z tygodnika "The Observer". - To piękny obiekt, z ciekawym pomysłem, że może być częściowo rozmontowany po igrzyskach. Dzięki temu po imprezie możemy uniknąć wielkiego białego słonia w mieście. Trudno ten projekt zignorować - dodaje.

Największy rywal Stadionu Olimpijskiego - Hepworth Wakefield gallery
Największy rywal Stadionu Olimpijskiego - Hepworth Wakefield gallery
Źródło: David Chipperfield Architects

Konkuruje on z szóstką innych budynków, które Królewski Instytut Architektów Brytyjskich docenił za "największy wkład w brytyjską architekturę". To teatr w Belfaście, centrum leczenia raka w Gartnavel General Hospital w Glasgow, siedziba Rothschild Bank w Londynie, budynek The Sainsbury Laboratory na Uniwersytecie w Cambridge. A także największy faworyt obok Stadionu Olimpijskiego - Galeria Hepworth Wakefield w Yorkshire.

Do tej pory to galeria z Yorkshire projektu Davida Chipperfielda, laureata z 2007 roku, była ulubionym projektem powstałym w ub.r. w Wielkiej Brytanii. I w chwili ogłoszenia nominowanych do nagrody im. Jamesa Stirlinga 22 lipca też była faworytem. To minimalistyczny prostokąt, który wydaje się unosić nad rzeką Calder, mimo iż jest zbudowany z szarego betonu. Jest uosobieniem delikatności, szlachetności i ponadczasowości.

Ale wraz z weekendowym sukcesem ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich teraz wszyscy stawiają na projekt architektów z pracowni Populous, dla których to pierwsza nominacja do nagrody Stirlinga.

Najbardziej ekologiczny stadion świata?Jury i krytycy architektury doceniają prostą i przejrzystą konstrukcję stadionu w kształcie miski, świetnie zorganizowany ruch na obiekcie oraz atmosferę intymności, która pomimo ogromu inwestycji charakteryzuje całość. Zadbano nie tylko o arenę stadionu, ale także o 700 pokoi i pomieszczeń dla VIP-ów, w tym szatnie i toalety.

London Olympic Stadium zlokalizowany jest w południowej części Parku Olimpijskiego - w dzielnicy Stratford. Otoczony z trzech stron wodą (leży na półwyspie) połączony jest z resztą terenu trzema kładkami dla pieszych.

Stadion Olimpijski w Londynie

Obiekt autorstwa Philipa Johnsona zbudowano z 10 tys. ton stali (część materiału pochodzi z odzysku). Dach wykonano z lekkiej membrany polimerowej rozpiętej na strukturze kablowej, a beton wykorzystany do budowy fundamentów zawiera domieszki popiołów poprzemysłowych. Chodziło o wykorzystanie jak największej ilości produktów odpadowych i ograniczenie kosztów budowy stadionu. Z tego powodu wprowadzono też w części pomieszczeń wentylację naturalną, zamiast energochłonnej klimatyzacji.

Architekci zadbali nie tylko arenę stadionu, ale także o zaplecze
Architekci zadbali nie tylko arenę stadionu, ale także o zaplecze
Źródło: Populous

- To najbardziej przyjazny środowisku Stadion Olimpijski na świecie - zapewnia Rod Sheard, główny architekt z międzynarodowej firmy architektonicznej Populous, która ma na koncie przede wszystkim ok. 100 projektów obiektów sportowych od Dubaju po Melbourne, m.in. centralny kort Wimbledonu, O2 World Arena w Berlinie czy Estadio da Luz w Lizbonie.

Obiekt pomieści podczas igrzysk 80 tys. widzów. Po ich zakończeniu górna część zostanie rozebrana, a tym samym liczba miejsc ograniczona do 25 tys. Zaś obiekt przejmie jeden z najsłynniejszych londyńskich klubów piłkarskich - West Ham.

Koszt budowy, która trwała zaledwie ponad tysiąc dni, wyniósł 496 milionów funtów.

Prestiż i 20 tys. funtów

Stirling Prize ustanowiono w 1996 roku, nosi nazwę na cześć brytyjskiego architekta Jamesa Stirlinga. To najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna w Europie.

Przyznawaną przez Royal Institute of British Architects nagrodę mogą otrzymać autorzy budynków zbudowanych lub zaprojektowanych w Wielkiej Brytanii, które wnoszą znaczący wkład w architekturę i kulturę Europy. Wśród dotychczasowych laureatów są tak wybitni architekci, jak: Norman Foster, Herzog & de Meuron, David Chipperfield i Zaha Hadid. Laureat zgarnia nagrodę w wysokości 20 tys. funtów.

Zwycięzcę Stirling Prize 2012 poznamy 13 października podczas uroczystej ceremonii w Manchesterze.

Autor: Agnieszka Kowalska//kdj / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: