Przeboje moskiewskich multipleksów i szacowna klasyka, filmy wojenne i pacyfistyczne, produkcyjniak według scenariusza Wandy Wasilewskiej i wizjonerskie dzieła Andrieja Tarkowskiego – wszystko to będzie można zobaczyć od 6 do 15 listopada w dwóch warszawskich kinach. Sputnik już po raz trzeci prezentuje w Warszawie rosyjskie kino.
Organizatorzy zaś po raz trzeci zamierzają udowodnić, że choć od Rosji wiele nas dzieli - od historycznej pamięci zaczynając na bieżącej polityce kończąc – ale łączyć może nie tylko upodobanie do dobrze zmrożonej wódki. W tym przypadku miłość do dobrego kina.
Szacowna klasyka...
Przez 10 dni w Kinotece i Kulturze zobaczymy ponad 120 filmów, zgrupowanych w 16 sekcjach. Wśród nich "Idź i patrz – wspominając II Wojnę Światową", czyli absolutna klasyka radzieckiego kina, "Motyw polski na rosyjskim ekranie", a w nim nie tylko nieśmiertelna "Ironia losu" z Barbarą Brylską, ale i film "Tęcza" o dzielnej kołchoźnicy według scenariusza Wandy Wasilewskiej.
Sputnik to też trzy retrospektywy. Będzie można przypomnieć sobie lub odkryć dzieła Wasilija Szukszyna ("Kalina czerwona", "Wasz syn i brat"), Karena Szachnazarowa ("Sala No 6", "Carobójca"), a przede wszystkim Andrieja Tarkowskiego ("Solaria", "Andriej Rublow"). Organizatorzy pokażą tez dokumenty poświęcone temu ostatniemu oraz zaproszą na spotkanie z jego synem.
... i najnowsze filmy
Ale na festiwalu zobaczymy nie tylko klasykę. W sekcji "Nowe kino" wyświetlane będą filmy z ostatnich dwóch lat, w tym zarówno przeboje multipleksów, jak i produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach.
Wreszcie po raz pierwszy Sputnikowi towarzyszy konkurs. O Grand Prix Sputnik i 6 tysięcy euro zawalczy 15 filmów, a zwycięzców wybierze jury z Jackiem Hugo-Baderem na czele. W konkursie startują filmy tak różne jak retro musical "Bikiniarze", dramat "Kamienny łeb" o bokserze, który stracił pamięć, "Morfina" na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa i melodramat "Papierowy żołnierz".
Sputnik startuje 6 listopada i potrwa do 15. Oprócz filmów w programie są koncerty, debaty i spotkania z twórcami.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sputnik