British Museum, jedno z najsłynniejszych muzeów świata, otrzymało 25 mln funtów od 82-letniego lorda Johna Davana Sainsbury'ego. To największa prywatna dotacja dla placówki kulturalnej od 20 lat i druga duża dotacja od tej samej rodziny na cele kulturalne.
Rodzina Sainsbury dorobiła się fortuny na detalicznym handlu żywnością, otwierając pierwszy sklep za panowania Wiktorii w 1869 roku w okolicach Covent Garden. W ciągu kilku pokoleń niewielkie rodzinne przedsięwzięcie przekształciło się w jedną z trzech największych sieci supermarketów z ponad 16-procentowym udziałem w rynku. Związany z partią konserwatywną lord John Davan Sainsbury, znany jako JDS, w 1973 roku wprowadził firmę na giełdę i wciąż jest jej udziałowcem.
W połowie lat 80. trzej bracia Sainsbury przekazali 50 mln funtów na nowe skrzydło narodowej galerii malarstwa National Gallery.
O tysiąc metrów większe
Dotacja Sainsbury'ego sfinansuje jedną piątą kosztów budowy nowego ośrodka wystaw i konserwacji British Museum. Do projektu wzniesionego ze szkła i kamienia, którego koszt oceniany jest na 125 mln funtów, wkład wniósł także rząd w wysokości 22,5 mln funtów.
Powierzchnia wystawowa muzeum powiększy się przez to o tysiąc metrów kwadratowych. Ośrodek będzie dysponował najnowszym sprzętem pozwalającym śledzić zabytkowe artefakty w najdrobniejszym szczególe.
Kulturalna perła
British Museum powstało w 1753 roku. Zawiera ok. 7 mln artefaktów z różnych epok, kultur i kontynentów. Niektóre zgromadzone tam obiekty są przedmiotem międzynarodowych sporów, ponieważ zostały zgromadzone w okresie ekspansji imperium brytyjskiego. Największe kontrowersje wzbudzają tzw. marmury Elgina - płaskorzeźby zdobiące ateński Partenon, których zwrotu domaga się rząd Grecji.
Wśród najcenniejszych zbiorów są m. in.: gigantycznych rozmiarów statua Ramzesa II, 140 staroegipskich mumii (największy zbiór poza Egiptem), kolekcja szkła i srebra z czasów rzymskich, starożytne greckie wazy i amfory, bezcenne zabytki z Mezopotamii, rzeźby z brązu afrykańskiego królestwa Benin, słynne szachy z XI wieku wykonane z kłów morsa odkryte na szkockiej wyspie Lewis.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu