Zjawiskowa Pola Raksa i sto innych zdjęć. Wyjątkowa wystawa

Zjawiskowa Pola Raksa i inne zdjęcia z wystawy "Poza portretem"
Zjawiskowa Pola Raksa i inne zdjęcia z wystawy "Poza portretem"
dzięki uprzejmości Fotografii Kolekcjonerskiej
Bogdan Łopieński, "Pola Raksa", 1967/2007dzięki uprzejmości Fotografii Kolekcjonerskiej

Prawie sto prac klasyków polskiej fotografii, współczesnych artystów i przedstawicieli młodego pokolenia znajdzie się na wystawie "Poza portret. O człowieku w polskiej fotografii". Dzieła można oglądać od 5 maja w Warszawie.

Zdjęcie pięknej Poli Raksy wykonane przez Bogdana Łopieńskiego, fotografia autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego z 1932 r. "Scena improwizowana z Janiną Turowską" czy z 1996 r. "Lego. Obóz koncentracyjny" Zbigniewa Libery, jak też zdjęcie Chrisa Niedenthala "Wielka demonstracja Solidarności podczas stanu wojennego. Warszawa, plac Zamkowy, 3 maja 1982" znajdą się na ekspozycji, dostępnej od 5 maja w przestrzeniach wystawienniczych Mysia 3 w Warszawie, jak też na aukcji, która odbędzie się 15 maja.

Człowiek na zdjęciach wielkich polskich mistrzów

- Prezentujemy najwybitniejszych polskich artystów, ważne zdjęcia z historii polskiej fotografii, unikatowe odbitki - powiedziała Katarzyna Sagatowska, kuratorka wystawy i koordynatorka projektu. ­- Tematem zdjęć prezentowanych na wystawie jest człowiek w fotografii. To temat stale od nowa interpretowany przez artystów. Od portretu, poprzez zdjęcia reporterskie, na których widzimy codzienne życie bohatera, fotografie ukazujące ślady jego działalności, aż do konceptualnej analizy ludzkiej egzystencji. Jak bardzo różnorodne może być fotograficzne rozumienie tego tematu widać na zdjęciach takich mistrzów, jak: Witkacy, Opałka, Niedenthal, Rydet, Natalia LL, Libera czy Milach - zaznaczyła Sagatowska. Wielu twórców podkreśla, że istotą fotografii portretowej jest spotkanie i nawiązanie relacji z bohaterem, w wyniku czego potem na zdjęciu widać nie tylko wygląd, ale przede wszystkim charakter osoby. Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć jak podejście do portretu zmieniało się przez lata. Zostaną pokazane m.in. zdjęcia autorstwa pierwszego warszawskiego fotografa – Karola Beyera. Nie zabraknie - jak zapewniają organizatorzy - wspaniałych portretów znanych postaci. Bogdan Łopieński sportretował zjawiskową Polę Raksę, gdy była niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale także w dawnym ZSRR. Pawła Althamera obejrzeć będzie można w barwnej interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Piosenkarka Edyta Geppert jest bohaterką fotografii Jacka Poremby, a Wojciecha Manna przedstawi Rafał Milach na unikatowym kolażu.

Autoportrety wybitnych fotografów

Na wystawie znajdą się też zdjęcia tych autorów, którzy sami stanęli przed obiektywem. Jednym z nich jest Roman Opałka, który w swoim słynnym konceptualnym cyklu "OPALKA 1965/1 – ∞" starał się przedstawić obraz istnienia człowieka. Przykładem bardziej osobistego cyklu autoportretów jest seria "Bliski znajomy" autorstwa Pawła Żaka. Niezwykle subtelna praca pochodzi z wieloletniego projektu Magdy Hueckel – "Autoportrety wyciszone". Natomiast autoportret Pawła Pierścińskiego to fotografia z wczesnego okresu jego twórczości i obrazuje nieustający proces poszukiwań tematycznych oraz doskonalenia warsztatu. Zwyczajowo - jak zaznaczają organizatorzy - na wystawie znajdzie się wiele znakomitych prac klasyków polskiej fotografii, wśród nich Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego czy Zofii Rydet. Pojawi się także fotokolaż Jana Dziaczkowskiego, którego dorobek cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Podczas ubiegłorocznej, wiosennej edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska pracę tego artysty z cyklu „Góry dla Warszawy” kupiono za 16 000 zł przy cenie wywoławczej 9000 zł. Wśród twórców reprezentujących młodsze pokolenie znajdą się Joanna Piotrowska, Katarzyna Mirczak, czy Igor Pisuk. Artyści 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska to m.in.: Krystyna Andryszkiewicz, Karol Beyer, Dorota Buczkowska, Agata Bogacka, Jan Bułhak, Michał Cała, Wiktor Dąbkowski, Kuba Dąbrowski, Marta Deskur, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Jan Dziaczkowski, Marek Gardulski, Andrzej Georgiew, Edward Hartwig, Helena Hartwig, Magda Hueckel, Krzysztof Kamiński, Marek Konieczny, Jan Kosidowski, Andrzej Kramarz, Zofia Kulik, Paweł Kwiek, Andrzej Lachowicz, Janusz Leśniak, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Libera, Natalia LL, Bogdan Łopieński, Rafał Milach, Katarzyna Mirczak, Maciek Nabrdalik, Chris Niedenthal, Roman Opałka, Marek Piasecki, Paweł Pierściński, Joanna Piotrowska, Igor Pisuk, Jacek Poremba, Krzysztof Pruszkowski, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Sławomir Rumiak, Tadeusz Rydet, Zofia Rydet, Zygmunt Rytka, Bronisław Schlabs, Karol Szczeciński, Andrzej Świetlik, Zbigniew Warpechowski, Ryszard Waśko, Witold Węgrzyn, Wojtek Wieteska, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Joanna Zastróżna, Ireneusz Zjeżdżałka, Paweł Żak. Jednym z celów projektu jest propagowanie kolekcjonowania fotografii w Polsce, dlatego wystawie i aukcji towarzyszy dodatkowy program. Tym razem będzie to kurs dla początkujących kolekcjonerów.

Wystawa w przestrzeni wystawienniczej Mysia 3 zakończy się aukcją 15 maja.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Fotografia Kolekcjonerska

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP