Andrzej Seweryn najlepszym aktorem festiwalu w Locarno

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
Kino Świat
Andrzej Seweryn odebrał Złotego Lamparta za rolę Zdzisława BeksińskiegoKino Świat

Andrzej Seweryn odebrał nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Polski aktor wcielił się w postać wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego. W prestiżowej sekcji "Tydzień Krytyki" wygrał natomiast film młodej polskiej reżyser Anny Zameckiej "Komunia". Nagrodę główną zdobył obraz bułgarski "Godless".

To był polski dzień na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Po fantastycznych recenzjach filmu Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina" nagrody dla filmu spodziewali się wszyscy.

O roli Andrzeja Seweryna, brawurowo kreującego postać Zdzisława Beksińskiego - wybitnego artysty, już mówi się, że to aktorska kreacja dekady. I zapewne główny kandydat do nagrody aktorskiej na zbliżającym się festiwalu filmowym w Gdyni.

Na stronie festiwalu, wśród zachwytów nad wielką rolę Seweryna, czytamy m.in.: "Seweryn to nie tylko główny bohater, ale również bosman na statku ludzi złowionych w burzy, nauczyciel w mikrokosmosie, który w swej dziwaczności ukrywa wysublimowane okropności artystycznych arcydzieł. Dzięki niuansom jego występ pozostawi publiczność w emocjonalnej niepewności, która wstrząsa duszą". Wielka rola Andrzeja Seweryna porównywana jest przez organizatorów do innej, świetnej kreacji - Robina Williamsa w filmie "Zdjęcie w godzinę", jednej z ostatnich dramatycznych ról artysty.

Na tym jednak nie koniec polskich akcentów w gronie laureatów, bowiem w prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej wygrała "Komunia" młodej reżyser Anny Zameckiej.

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński w filmie "Ostatnia rodzina"Kino Świat

Ponad pół wieku na scenie

Dorobek artystyczny Andrzeja Seweryna, od kilku laty również dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, znają nie tylko kinomani i teatromani w Polsce, ale również w całej w Europie. Zwłaszcza we Francji, gdzie artysta mieszkał i pracował przez wiele lat, występując na co dzień w słynnej Comedie Francaise, będąc jedną z jej największych gwiazd.

Jego największym sukcesem jak dotychczas był Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora na Berlinale w 1980 roku za rolę w "Dyrygencie" Andrzeja Wajdy.

Debiutował w połowie lat 60. Jednak jego jedną z pierwszych pamiętnych ról jest postać Maksa Bauma w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. U wybitnego reżysera Seweryn zagrał jeszcze w "Bez znieczulenia", "Panu Tadeuszu" oraz w "Zemście". W swoim dorobku ma także pamiętne kreacje w takich filmach jak: "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, "Prymas - Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego.

W świecie Beksińskich

Film o rodzinie Beksińskich, zrealizowany przez debiutanta Jana P. Matuszyńskiego, to obok "Wołynia" Smarzowskiego najbardziej oczekiwana produkcja polska br. Akcja "Ostatniej rodziny" rozpoczyna się w 1977 r. Reżyser opisywaną rzeczywistość ograniczył niemal do ścian dwóch mieszkań jednego z warszawskich blokowisk - w jednym mieszkają Beksińscy, w drugim - Tomasz.

Zdzisław był jednym z najbardziej charakterystycznych malarzy XX wieku. Wszystko co go otaczało, każdy ważny moment ze swojego życia, rejestrował za pomocą najnowszych - dostępnych wówczas - technologii audio i wideo. Jego syn Tomasz był jednym z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych oraz tłumaczem filmowym. Miał duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, był także tłumaczem filmów, m.in.: serii o Jamesie Bondzie czy Monty Python.

Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i jego żona Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą.

Andrzejowi Sewerynowi w roli jego syna Tomka Beksińskiego partneruje jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia Dawid Ogrodnik. Zachwyt budzi wybitna aktorka teatralna, Aleksandra Konieczna, która gra żonę Zdzisława, Zofię Beksińską.

Obraz miał w Locarno swoją światową premierę, a do kin wejdzie 30 września. Wcześniej swoją polska premierę będzie miał na rozpoczynającym się 19 września festiwalu filmowym w Gdyni.

Ekipa filmowa "Komunii" - w środku reżyser i scenarzystka Anna Zameckamateriały prasowe

Po raz trzeci Polska wygrywa Tydzień Krytyki

Już trzeci rok z rzędu polski film wygrywa sekcję Tydzień Krytyki Filmowej na festiwalu w Locarno. Tym razem młoda reżyser Anna Zamecka filmem "Komunia" pokonała pozostałych rywali. Warto podkreślić, że ekipa filmu jest niemal w całości kobieca.

Zamecka opowiada historię 14-letniej Oli, która mając nieodpowiedzialnych rodziców, zwłaszcza beztroską, zajętą sobą matkę, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć do domu mieszkającą z dala od nich matkę.

"Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic jej nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania." - czytamy w pierwszych recenzjach filmu. Polska reżyser rywalizowała z siedmioma innymi tytułami wyselekcjonowanymi spośród propozycji nadesłanych z całego świata.

Locarno i polskie kino

Festiwal w Locarno organizowany jest od 1946 r., a od innych imprez filmowych klasy A w Europie odróżnia go to, że pokazy odbywają się tam na świeżym powietrzu na Piazza Grande. Uczestniczy w nich zwykle około 8 tys. widzów. Festiwal dysponuje też jednym z największych ekranów plenerowych na świecie. Polskie produkcje ostatnimi laty cieszą się ogromnym uznaniem na szwajcarskiej imprezie.

Przypomnijmy, że w ub.r. nagrodę za najlepszą reżyserię - czyli Srebrnego Lamparta za swój ostatni film "Kosmos" otrzymał Andrzej Żuławski. Jego film był koprodukcją francusko-portugalską. Natomiast w 2008 r. ta sama nagroda przypadła Małgorzacie Szumowskiej za "33 sceny z życia".

Z kolei w sekcji Tydzień Krytyki wygrywamy wręcz notorycznie - przed dwoma laty zwyciężył dokument "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz, a przed rokiem wygrali "Bracia" w reżyserii Wojciecha Staronia.

Lista nagrodzonych:

ZŁOTY LAMPART (GRAND PRIX)

"Godless", reż. Ralitza Petrova

SPECJALNA NAGRODA JURY

"Scarred Hearts", reż. Radu Jude

REŻYSERIA

João Pedro Rodrigues - "O Ornitólogo"

NAJLEPSZY AKTOR

Andrzej Seweryn - "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZA AKTORKA

Irena Ivanova - "Godless"

DEBIUT REŻYSERSKI

Marino Tetsuya - "Destruction Babies"

WYRÓŻNIENIE

"Viejo Calavera", reż. Kiro Russo

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

"Ja, Daniel Blake", reż. Ken Loach

Autor: kob, tmw/kk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl