"Dziesięć lat Tokarczuk, przypieczętowane Noblem". Literackie podsumowanie dziesięciolecia


Jak zapamiętamy drugie dziesięciolecie XXI wieku w literaturze? Głównie przez pryzmat twórczości Olgi Tokarczuk, na co zgodnie zwrócili uwagę Max Cegielski, Justyna Sobolewska oraz Justyna Suchecka. - Myślę, że to kończące się dziesięciolecie to literacki świat dystopii. Z dużą uwagą pochylamy się nad tym, że świat nam się kończy - podsumowuje Suchecka.

Jak zapamiętamy lata "naste" XXI wieku (2010-2019 włącznie)? Co działo się w tym czasie w muzyce, filmie i literaturze? Po jakie książki z tego dziesięciolecia będą sięgać przyszłe pokolenia? Na te pytania odpowiadają dziennikarze i krytycy literaccy.

Max Cegielski, pisarz, dziennikarz, współprowadzący "Xięgarnię" TVN24.

Literackie podsumowanie dziesięciolecia należy zacząć od tego, co ją zamyka, czyli Nobla dla Olgi Tokarczuk, który, w związku z jej zaangażowaniem społecznym i politycznym, daje nadzieje na konsekwencje nie tylko w dziedzinie kultury. Obawiam się jednak, że najważniejszy laur o światowym zasięgu nie odzwierciedla sytuacji polskiej książki. Tokarczuk jest pisarką na tyle osobną, że nagroda pojawia się raczej pomimo niż dzięki rozwojowi pisarstwa w kraju, choć znajdzie się wielu, którzy będą usiłowali się pod nią podczepić. Nawet wicepremier i minister kultur Piotr Gliński, który lektury "Ksiąg Jakubowych" nie był w stanie dokończyć i prawicowy obóz władzy, chcieliby uznać liberalną autorkę za swojego człowieka, za polską autorkę. Pytanie jednak, czy jej ogromny sukces nie dokonał się jakby wbrew czy obok ogólnych tendencji w literaturze?

Gliński: nie dokończyłem żadnej książki Tokarczuk
Gliński: nie dokończyłem żadnej książki Tokarczuktvn24

Pierwszą z nich jest profesjonalizacja. Dekada 2010 - 2020 to przede wszystkim okres powstawania nowych i umacniania się roli festiwali literackich oraz związanych z nimi nagród, a co za tym idzie wsparcia dla autorek i autorów oraz promocji czytelnictwa. Mamy ważne i dobrze promujące się nagrody zarówno dla poetek i poetów (np. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius) jak i dla autorek oraz autorów biografii, dla których powstała oddzielna, specjalistyczna Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" przyznawana w Rybniku. Inaczej niż dziesięć lat temu nagrody przyznawane są w różnych podkategoriach, np. za debiut (krakowska Nagroda Conrada przyznawana w trakcie festiwalu, który sam został uhonorowany Nagrodą EFFE, a także Writers Academy Penguin Random House i Londyńskich Targów Książki). Festiwale współpracują między sobą, tworzą silną sieć, ale niestety nie wspieraną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finansowo utrzymywane są głównie przez samorządy, pytanie więc czy utrzymają dalej swoją pozycję przy kurczących się lokalnych budżetach.

Wiąże się z tym inna kwestia: bywając na wielu festiwalach mam wrażenie, że spotykam tam wciąż te same, sprawdzone nazwiska. Tak jakby trudno było się odważyć na zaproszenie najciekawszych – bardzo młodych autorów. Do nich należą nazwiska z serii prozatorskiej awangardowej, krakowskiej "korporacji Ha!Art", które najciekawiej wieńczą to dziesięciolecie. W kolejnym dziesięcioleciu należy przyglądać się (i zapraszać) np. Annę Mazurek z quasi kryminalną powieścią "Dziwka" czy Natalię Suszczyńską, która wydała w kończącym się roku radykalne społecznie oraz artystycznie "Dropie". Relatywny brak tych nowych twarzy jako festiwalowych gości można uznać za niebezpieczny aspekt profesjonalizacji i co za tym idzie komercjalizacji rynku. Bardziej opłaca postawić na starych, sprawdzonych autorów, którzy na pewno przyciągną publiczność, niż zaproponować kogoś niepewnego, nowego. Tymczasem Ha!Art skończyła właśnie 20 lat, a swoje drugie dziesięciolecie zamyka nominacją do Nike dla Juliusza Strachoty za "Turystę polskiego w ZSRR" oraz przemilczaną w kraju europejską nagrodą literacką dla "Frajdy" Marty Dzido. I w pewnym sensie mam wrażenie, że takie książki zdefiniują w oczach potomnych tę dekadę.

Juliusz Strachota "Turysta polski w ZSRR"Korporacja Ha!art

Obawiam się jednak - choć przez lata sam pisałem książki non-fiction - że to nie reportaż, ani biografia czy esej zostaną na dłużej zapamiętane. Choć dziesięciolecie zdominowana było sukcesem tych form, zarówno rynkowym jak i artystycznym (np. ostatnie trzy edycje Nagrody Literackie Nike trafiły do Mariusza Szczygła, Marcina Wichy i Cezarego Łazarewicza), to ilość, niestety, coraz rzadziej przechodzi w jakość. Autorzy, chcąc utrzymać się ze swojej pracy, piszą za dużo i zbyt szybko, tak jak w branży kryminałów. To znów wynik pozytywnej profesjonalizacji, pojawienia się na rynku agentów i agentek, filmowych i serialowych adaptacji. Na razie prozy, ale o ekranizacje aż się proszą niektóre biografie, szczególnie bardziej historyczne.

Jeśli to dziesięciolecie symbolicznie zamyka Nobel, to otwierała ją publikacja "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk w 2009 roku. Thriller - moralitet o zemście przyrody na oprawcach, ludziach. Wtedy idący pod prąd oczekiwań czytelniczych, postaw wobec natury, eklektycznie łączący konwencje. I takiej literatury, której z początku trudniej znaleźć czytelników, chciałbym więcej w Polsce w kolejnym dziesięcioleciu.

Max Cegielski, pisarz, dziennikarz, współprowadzący "Xięgarnię" TVN24

Justyna Sobolewska, dziennikarka, krytyczka literacka tygodnika "Polityka"

Dekada w literaturze jest okresem umownym. Jednak mijające dziesięć lat to przede wszystkim dobry czas dla polskich pisarzy, którzy zaczęli pisać w latach 90. minionego wieku - pokolenia Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka. Skończyło się to Literacką Nagrodą Nobla dla Tokarczuk. Chociaż jest to czas po debiucie Doroty Masłowskiej, to nie było jakiejś wyraźnej rewolucji pokoleniowej, debiutów na jej miarę. Jej sztuka "Między nami dobrze jest" z 2010 roku przez kolejne lata naznaczyła swoją obecność bardzo mocno, zarówno w teatrze, jak i w telewizji.

Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike
Marcin Wicha laureatem Nagrody Niketvn24

Wydaje mi się, że w Polsce był to czas mieszania się gatunków. Właśnie w ostatnich latach było to wyraźnie widoczne. "Księgi Jakubowe" na przykład są powieścią, która przekracza granice, jest opowiadana na nowo. Pączkowała w nowych kierunkach, jest trochę esejem, trochę dziennikiem.

Ciekawe jest to, że do literatury powróciła tematyka wiejska, zwłaszcza u młodych autorów, jak Macieja Płazy czy Wioletty Grzegorzewskiej. Opowiadali wieś na nowo, ale była to wieś, której już nie ma, ta z przeszłości. Sięgali do języka, tradycji, jednym słowem prowincji. Myślę, że można to nazwać tryumfem prowincji. Krytyk literacki Marcel Reich Ranicki w 2000 roku zarzucał polskiej literaturze, że jest prowincjonalna. Swoją ocenę wygłosił po przekładach książek Olgi Tokarczuk, Magdaleny Tulli i Andrzeja Stasiuka. W pewnym sensie miał rację, taka jest nasza literatura, ale to też jest jej siła. Fakt, że "Księgi Jakubowe" dzieją się na obrzeżach wielkiego świata, sprawia, że ta książka jest dla tego wielkiego świata interesująca.

Był to również czas ciekawych debiutów. Wystarczy wspomnieć reportaże Małgorzaty Rejmer. Co prawda debiutowała w 2009 roku, jednak jej ostatnie dwie książki "Bukareszt. Kurz i krew" oraz "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" były naprawdę mocne. Ciekawa jest Wioletta Grzegorzewska, która nominowana była do Nagrody Bookera, a zatem od razu znalazła uznanie za granicą.

Tegoroczne nominacje do literackich Paszportów "Polityki" zdobyły trzy młode autorki: Weronika Murek, Dominika Słowik i Urszula Zajączkowska. Są to trzy bardzo mocne drugie książki w ich dorobku. Zobaczymy jak się będą rozwijać.

Światową literaturę naznaczyło przede wszystkim nazwisko Michela Houellebecqa, który opublikował swoje najważniejsze powieści: "Mapa i terytorium" oraz "Uległość". Natomiast David Foster Wallace, chociaż zadebiutował w latach 80., w Polsce zaistniał w ostatnich latach.

Justyna Sobolewska, "Polityka"tvn24.pl

Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl

W ostatnim dziesięcioleciu - podobnie jak to było z kinem - przestaliśmy zachłystywać się literaturą amerykańską. Duże tytuły, które sprzedawały się w Stanach Zjednoczonych i mogły liczyć na ekranizację, stawały się u nas bestsellerami. W minionych latach natomiast uwagę czytelników przykuli twórcy europejscy. To zainteresowanie wyraziło się w tym, że jedne z najważniejszych literackich nagród świata - Nagroda Bookera oraz National Book Award - otworzyły się na literaturę nieanglojęzyczną, doceniając przekłady. Oznacza to, że świat zaczął czytać świat. Moim zdaniem stało się to dzięki dwóm autorom, których książki zdobyły ogromną popularność w Ameryce. Byli to Karl Ove Knausgard i Elena Ferrante. Sama Ferrante jest postacią arcyciekawą, ponieważ jest to jedynie pseudonim osoby, której tożsamość pozostaje nieznana. Dziennikarze najpoważniejszych magazynów zaczęły prowadzić śledztwa w poszukiwaniu osoby, która podaje się za Ferrante.

Zastanawiając się nad najważniejszymi książkami ostatniego dziesięciolecia, doszłam do wniosku, że są to głównie tytuły, które są mocno związane już nie tyle z filmem, co z serialem.

Mamy też inną perspektywę, która jest związana z globalizacją. Przez ostatnie dziesięć lat - chociaż w Polsce jeszcze nie jest tak bardzo zauważalne - rozwinął się rynek literatury "young adult". Wielu twórców wyspecjalizowało się w w pisaniu książek dla młodych dorosłych. Nikomu nie udało się powtórzyć sukcesu książek o Harrym Potterze - bestsellerowej serii dla młodszych czytelników. Jednak jeśli chodzi o pisanie dla nastolatków, to zrodziły się prawdziwe gwiazdy jak John Green. Książkami dla nastolatków zaczęli interesować się dorośli i zaczęto je traktować poważniej.

Myślę, że to kończące się dziesięciolecie to literacki świat dystopii. Z dużą uwagą pochylamy się nad tym, że świat nam się kończy. Wyraża się to w tematach związanych ze zmianami klimatu, ingerowania w ludzkie ciało, a także z zagrożeniami, wynikającymi z brakiem prądu, dostępu do systemów informatycznych czy wody. Ta część literatury odzwierciedla nasze współczesne lęki.

W moim odczuciu, ostatnie dziesięciolecie należy do Margaret Atwood, która była wśród faworytów do literackiej Nagrody Nobla. Pokazuje, że literatura może obrazować uniwersalne prawdy o świecie, które się nie starzeją. Wielki powrót po ponad 30 latach "Opowieści podręcznej" był efektem zainteresowania, jakie wzbudził serial, który pokazał, że problemy kobiet nie straciły na aktualności. Jednak Atwood początkiem XXI wieku zakończyła brawurową trylogię książką "Oryks i Derkacz", która czeka na swoją serialową odsłonę. Skupia się w niej na końcu człowieka, manipulacjach na żywych organizmach, wielkich korporacjach zamieniających się w zamknięte miasta dla wybranych. W mijającym roku pisarka opublikowała kontynuację "Opowieści podręcznej" - "Testamenty". Atwood stała się jednocześnie twórczynią, którą pyta się o przyszłość świata i zabiera świadomy głos jako reprezentantka ludzi, którzy troszczą się o losy świata.

Colson Whitehead w "Xięgarni"
Colson Whitehead w "Xięgarni"tvn24

Nie można zapominać o takich twórcach jak Colson Whitehead (autor powieści "Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki"), Chimamanda Ngozi Adichie (autorka "Amerykaany") czy George Saunders. W Europie był to czas Michela Houellebecqa, którego "Uległość" była wydarzeniem 2015 roku. Zresztą każda jego książka staje się wydarzeniem. Mam wrażenie, że Houellebecq cały czas piszę tę samą książkę, jest to ciągle dobra książka, która zmusza nas do myślenia i zastanawiania się nad kondycją współczesnego społeczeństwa. Nie zapominajmy, że o "Uległości" rozmawiał cały świat i spierał się o tę powieść.

Jeśli chodzi o Polskę, nie da się ukryć, że było to dziesięciolecie Olgi Tokarczuk, które przypieczętował literacki Nobel, chociaż pierwsze międzynarodowe sukcesy przyniosły jej wydane w Polsce w 2007 roku "Bieguni", ale które przetłumaczone zostały stosunkowo niedawno. Jednak literackim wydarzeniem tego dziesięciolecia były "Księgi Jakubowe”, które jeszcze długo przed Noblem przekroczyły nakład 200 tysięcy egzemplarzy, czyli na poziomie kryminałów. A przecież jest to to trudna książka historyczna, na tyle obszerna, że trudno ją zabrać do tramwaju.

W minionym roku wróciła również ze świetną książką Dorota Masłowska, która miała się skończyć razem z "Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną", a cały czas bardzo dobrze sobie radzi. Mieliśmy też szereg rewelacyjnych debiutów, jak Weronika Murek czy Anna Cieplak.

Nie da się ukryć, że w Polsce mamy również wspaniałe dziesięciolecie kryminału. Jeżeli martwi nas stan czytelnictwa w Polsce oraz smutne dane o tych, którzy nie czytają, to ci, którzy już czytają, po książkę sięgają głównie dzięki autorom kryminałów. Możemy się po trosze z tego zżymać, ale czy się nam to podoba, czy nie Remigiusz Mróz oraz Katarzyna Bonda mają godny pozazdroszczenia okres w swoim dorobku.

Justyna Suchecka, tvn24.pltvn24.pl

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Od ośmiu do dziesięciu uczniów i dorosłych doznało obrażeń, gdy kierujący SUV-em z nieznanych przyczyn wjechał w tłum ludzi przed szkołą podstawową w prowincji Hunan w Chinach - podały państwowe media. Nie jest jasne, czy kierowca działał z premedytacją, czy był to nieszczęśliwy wypadek.

Chiny. SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Chiny. SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Źródło:
PAP
Fundacja Profeto miała pomagać ofiarom tylko przez rok. A potem?

Fundacja Profeto miała pomagać ofiarom tylko przez rok. A potem?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump popiera wprowadzenie stanu nadzwyczajnego jako części swojej polityki dotyczącej masowej deportacji nielegalnie przebywających w USA migrantów - piszą amerykańskie media. Prezydent elekt odniósł się do tych doniesień, pisząc jedno słowo: "Prawda".

Trump wprowadzi stan nadzwyczajny, by "zatrzymać inwazję"? Jedno słowo potwierdzenia

Trump wprowadzi stan nadzwyczajny, by "zatrzymać inwazję"? Jedno słowo potwierdzenia

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

24-letni obywatel Azerbejdżanu za kierownicą Forda Mustanga próbował imponować swoimi "umiejętnościami" jazdy, ryzykując bezpieczeństwo swoje i innych osób. Na sklepowym parkingu ledwo ominął zaparkowane auto i mężczyznę nagrywającego telefonem jego wyczyny.

Niebezpieczny drift na sklepowym parkingu. Nagranie

Niebezpieczny drift na sklepowym parkingu. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1000 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pozwolenie Ukrainie na używanie amerykańskiej broni do głębokich uderzeń na terytorium Rosji może być "gamechangerem" i skrócić wojnę - powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Tysiąc dni od początku inwazji. Szef ukraińskiego MSZ widzi "gamechanger"

Tysiąc dni od początku inwazji. Szef ukraińskiego MSZ widzi "gamechanger"

Źródło:
PAP

Niemcy mają dostarczyć cztery tysiące dronów bojowych na Ukrainę. Maszyny nazywane mini-Taurusami sterowane są przez sztuczną inteligencję.

Będą "ważnym atutem dla ukraińskich sił zbrojnych". Dostaną ich tysiące

Będą "ważnym atutem dla ukraińskich sił zbrojnych". Dostaną ich tysiące

Źródło:
PAP

1000 dni temu, 24 lutego 2022 roku Rosja zbombardowała dziesiątki strategicznych obiektów w Ukrainie. Po serii nalotów żołnierze rosyjscy rozpoczęli ofensywę lądową z terytorium zaanektowanego Krymu, Białorusi, Rosji oraz z okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego. Tak zaczęła się pełnoskalowa inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Niesprowokowana agresja doprowadziła do ogromnych strat i śmierci setek tysięcy ludzi.

Tysiąc dni wojny Putina. Cierpienie Ukraińców trwa

Tysiąc dni wojny Putina. Cierpienie Ukraińców trwa

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dziś mija 1000. dzień wojny Rosji przeciw Ukrainie. Premier Donald Tusk opublikował wyniki zapowiadanego "wielkiego sondażu". Piłkarska reprezentacja Polski po przegranym meczu ze Szkocją spada z dywizji A Ligi Narodów UEFA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 19 listopada.

Odrzucone sprawozdanie PiS, prawyborczy sondaż, koszmar na Narodowym

Odrzucone sprawozdanie PiS, prawyborczy sondaż, koszmar na Narodowym

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

- Radosław Sikorski przez cały czas mówił nam, że chciałby, żeby odbył się głęboki sondaż po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Zrobiliśmy dokładnie tak, jak chciał, sondaż dokładnie w tym momencie, w którym chciał - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że szef MSZ "nie jest w stanie się pogodzić z tym obiektywnym sondażem" KO, co go dziwi.

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Źródło:
TVN24

Bałtycki kabel telekomunikacyjny między Helsinkami a Rostockiem został uszkodzony - poinformował w poniedziałek fiński dostawca sieci światłowodowych Cinia. Władze Szwecji zapewniły, że badają ten incydent i pozostają w kontakcie ze swoimi sojusznikami. W niedzielę rano doszło z kolei do uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego, który biegnie na dnie Bałtyku między Litwą a Szwecją - poinformował szwedzki koncern Telia. Wspomniany kabel łączy się na dnie morza z kablem między Helsinkami a Rostockiem.

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Źródło:
PAP

Naukowiec Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych Fabian Hinz ostrzega, że Rosja zamierza zwiększyć produkcję rakiet, o czym świadczy rozbudowa pięciu kompleksów, gdzie są wytwarzane silniki rakietowe na paliwo stałe.

Rosjanie "ogniskują wysiłki", chcą produkować więcej rakiet. Analiza zdjęć satelitarnych

Rosjanie "ogniskują wysiłki", chcą produkować więcej rakiet. Analiza zdjęć satelitarnych

Źródło:
PAP

Ambasada Polski w USA poinformowała, że powitała nowego szefa misji Bogdana Klicha. Były senator, w związku ze sprzeciwem prezydenta Andrzeja Dudy, będzie pełnił w placówce rolę chargé d’affaires.

Bogdan Klich rozpoczął misję w USA. Ale nie jako ambasador

Bogdan Klich rozpoczął misję w USA. Ale nie jako ambasador

Źródło:
TVN24

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu oraz oblodzeniami. Warunki są szczególnie niebezpieczne na południu kraju. W kilku województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpieczne warunki w Polsce. Są ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki w Polsce. Są ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Urzędnicy nakazali Wodom Polskim zabezpieczenie wyrwy do czasu remontu zapory.

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Szykowana polityka imigracyjna Donalda Trumpa wzbudza wiele kontrowersji wśród obrońców praw człowieka. Jednak hasło wielkiej deportacji nie zniechęciło jego wyborców, a wręcz przeciwnie. Wielu Amerykanów wierzy, że wyrzucenie z kraju nielegalnych migrantów poprawi bezpieczeństwo i sytuację na rynku pracy. Ekonomiści jednak wyliczają, że to tak nie działa i prognozują wzrost inflacji.

Polityka imigracyjna Trumpa może odbić się na Amerykanach. "Dojdzie do szybkiego wzrostu inflacji"

Polityka imigracyjna Trumpa może odbić się na Amerykanach. "Dojdzie do szybkiego wzrostu inflacji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczyna się 22. posiedzenie Sejmu. We wtorek odbędzie się między innymi pierwsze czytanie rządowego projektu noweli specustawy powodziowej, zakładającego ułatwienia w udzielaniu pomocy dla osób i instytucji, które ucierpiały wskutek powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Przepisy, które zakładają między innymi wsparcie dla kredytobiorców i tysiąc złotych zasiłku na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, weszły w życie na początku października. Rząd wskazał jednak, że po dokonaniu dodatkowej analizy pojawiła się potrzeba wprowadzenia kolejnych zmian.

Rusza kolejne posiedzenie Sejmu. Czym zajmą się posłowie

Rusza kolejne posiedzenie Sejmu. Czym zajmą się posłowie

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska cieszy się w listopadzie największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach, za nią plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, a dalej - Konfederacja - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Kolejne miejsca zajmują Lewica i Trzecia Droga. W porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni nieznacznie zwiększyło się poparcie dla KO, a dla PiS zmalało o ponad dwa punkty procentowe.

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Źródło:
TVN24

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Nawet milion złotych kary może kosztować handel produktami zawierającymi muchomora czerwonego. Będą traktowane jak narkotyki lub dopalacze. Internetowy handel kwitnie, dlatego Główny Inspektor Sanitarny reaguje.

Susze, napary czy nalewki z muchomora czerwonego. W internecie kwitnie handel, GIS reaguje

Susze, napary czy nalewki z muchomora czerwonego. W internecie kwitnie handel, GIS reaguje

Źródło:
Fakty TVN

Policja poszukuje młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Nie ma przy sobie telefonu ani dokumentów.

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Źródło:
KPP Kraków

Miejscy urzędnicy nie będą mogli zasiadać w radach nadzorczych spółek komunalnych na podstawie dyplomu MBA Collegium Humanum. - Muszą zdać egzamin do końca roku - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyły się prace specjalnej komisji, która miała wyjaśnić, dlaczego dyspozytor pogotowia odmówił wysłania karetki do trzyletniej dziewczynki. Matka dziecka sama zawiozła je do szpitala w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie). Niestety dziecka nie udało się uratować. Według komisji, powodem niewysłania karetki był "brak staranności w zbieraniu wywiadu medycznego" przez dyspozytora.

Matka wezwała karetkę do trzyletniej córki, dyspozytor odmówił. Komisja już wie dlaczego

Matka wezwała karetkę do trzyletniej córki, dyspozytor odmówił. Komisja już wie dlaczego

Źródło:
TVN24

Wypadek na strzelnicy w Godawach na Kujawach. Jeden z uczestników podczas prywatnego spotkania został przypadkowo postrzelony w pośladek. 68-latek, który go postrzelił, usłyszał zarzut. Sprawę bada prokuratura.

Załadował broń i postrzelił stojącego obok mężczyznę. Nagranie

Załadował broń i postrzelił stojącego obok mężczyznę. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach pogoda będzie nie tylko nieprzyjemna, lecz także niebezpieczna. Spodziewamy się porywistego wiatru, który nadciągnie nad Polskę za sprawą głębokiego niżu Quiteria, opadów - również śniegu - oraz silnego ochłodzenia.

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdański sąd okręgowy wydał prawomocny wyrok i skazał Marcina P., instruktora jeździectwa, za wykorzystanie seksualne dwóch nastoletnich instruktorek. Marcin P. odsiedział jedynie część wyroku, po czym złożył wniosek o odbycie reszty kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd przychylił się do tego wniosku. Mężczyzna może teraz opuszczać swój dom codziennie i pojawia się w ośrodku na zajęciach z małoletnimi. Sprawa ta budzi oburzenie wśród ofiar mężczyzny.

Skazany instruktor jeździectwa prowadzi zajęcia z małoletnimi? Odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego

Skazany instruktor jeździectwa prowadzi zajęcia z małoletnimi? Odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polityczne machinacje pośród najbogatszych rodzin wszechświata, niespodziewane zdrady, zaskakujące śmierci, intrygujący złoczyńcy - oto czego zdaniem redakcji portalu "Vox" należy spodziewać się po serialu "Diuna: Proroctwo". Najnowsza produkcja HBO bywa przyrównywana do "Gry o tron", jednego z największych hitów stacji.

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Źródło:
Los Angeles Times, Mama's Geeky, Screen Rant, Rolling Stone, The New York Times, Vox, tvn24.pl