Brytyjski reżyser Peter Greenaway odwiedził Kraków. Najpierw wziął udział w światowej premierze swojego najnowszego filmu "Nightwatching", a potem na jednym z krakowskich placów reżyser poprowadził widowisko multimedialne.
"Nightwatching" jest opowieścią o jednym z najbardziej burzliwych momentów w życiu Rembrandta - pracy nad obrazem "Straż nocna". Na pytanie, jakie tematy porusza film - reżyser odpowieada krótko: "Seks i śmierć, a o czym innym można mówić?". W filmie zagrali m.in. polscy aktorzy: Agata Buzek, Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński i Maciej Zakościelny.
Wieczorne na niewielkim krakowskim placu Wszystkich Świętych przy pawilonie Wyspiańskiego odbyło się widowisko multimedialne z udziałem reżysera. Niezwykły spektakl był połączeniem muzyki, świateł, obrazów i scen z filmów Greenaway'a. Obrazy były wyświetlane na trzech ekranach o wymiarach 6 m na 3 m. Peter Greenaway stał na podeście tak, by publiczność mogła obserwować, jak miksuje on obrazy. Reżyserowi towarzyszył DJ Radar odpowiedzialny za warstwę muzyczną widowiska.
Widowisko za 100 tys. zł - Wybraliśmy plac Wszystkich Świętych, a nie Rynek Główny, bo Pawilon Wyspiańskiego to miejsce, gdzie maja się dziać takie imprezy, tego typu pokazy - mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor biura promocji i marketingu Urzędu Miasta Krakowa Izabela Helbin.
Jak dodała Peter Greenaway zgodził się na wykorzystanie jego nazwiska i fragmentów widowiska w działaniach promocyjnych Krakowa. - Po Ennio Moriccone to kolejny i nie ostatni twórca z najwyższej półki, który zawita do Krakowa - zapowiedziała Izabela Helbin.
Organizatorem multimedialnego widowiska, które kosztowało 100 tys. zł jest Urząd Miasta Krakowa.
Projekt audiowizualny "The Tulse Luper VJ Tour" Greenawaya po raz pierwszy był pokazywany w 2005 r. w Amsterdamie, a w 2006 r. na Heineken Open'er Festiwal w Gdyni. Pokaz za każdym razem wygląda jednak inaczej.
Peter Greenaway jest Walijczykiem, kształcił się w Londynie. Studiował malarstwo, a pierwszy film nakręcił w 1966 roku („Drzewo”). Najpierw był kuratorem licznych wystaw - od Boymans-Van Beuningen Galery w Rotterdamie po Luwr. Publikował książki, pisał dla teatru i opery. Regularnie nominowany do nagród na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji i Berlinie. Jego pierwszy film fabularny „Kontrakt rysownika” (1982) wzbudził zachwyty krytyki i publiczności i wprowadził Greenaway'a do grona najważniejszych i najoryginalniejszych współczesnych reżyserów. Pozycję tę umocniły kolejne słynne obrazy: „Brzuch architekta” (1987), „Wyliczanka” (1988), „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek” (1989), „Dzieciątko z Macon” (1993), „Pillow Book” (1996), „8 i pół kobiety” (1999). Jest także autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio