Lady Gaga, Donatella Versace, Michelle Obama i Paulina Ołowska. Co je łączy? Znalazły się na liście 28 "geniuszy kreatywności", którzy zdefiniowali kulturę 2016 roku. Prestiżowe zestawienie rokrocznie przygotowuje redakcja "The New York Times".
Paulina Ołowska jest jedną z najciekawszych polskich artystek wizualnych ostatnich lat. Zajmuje się malarstwem, fotografią, sztuką wideo, instalacjami (w tym także z wykorzystaniem elementów sztuki użytkowej). Urodzona w Gdańsku artystka sztuki piękne studiowała m.in. w Chicago i na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Była stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, Centro de Art Communication Visual (Arco) w Lizbonie, Center of Contemporary Art w Kitakyushu i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie.
"Najbardziej optymistyczna polska artystka"
Nowojorska redakcja doceniła Ołowską, nazywając ją "najbardziej optymistyczną, a zarazem sentymentalną polską artystką". W krótkim przedstawieniu Polki podkreślone zostało, że jej największą inspiracją są "pokryte patyną czasu utopie". "Paulina Ołowska maluje zapomnianą przeszłość, wierzy w nią i nią żyje" - czytamy w tekście.
Twórczość Ołowskiej jest powszechnie znana i ceniona w świecie. Artystka miała indywidualne wystawy w londyńskim Tate Modern, CCA Wattis Institute for Contemporary Arts w San Francisco, nowojorskiej galerii Metro Pictures, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern and Contemporary Art w Bolzano. Jej prace pokazywane są w najważniejszych polskich instytucjach wystawienniczych.
Artystka zaliczana jest do grona takich osobistości polskiej sztuki jak Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Katarzyna Kobro, Magdalena Abakanowicz i Alina Szapocznikow. Często sięga do dorobku wybitnych Polek.
Michelle Obama, Lady Gaga, Zadie Smith
Po raz pierwszy "New York Times" Ołowskiej poświęcił bardzo długi tekst w numerze z 22 września, który był zapowiedzią jej najnowszej wystawy w nowojorskiej galerii Metro Pictures.
Redakcja nowojorskiego magazynu co roku przygotowuje zestawienie osób, które miały największy wpływ na światową kulturę w mijających 12 miesiącach. Doceniane są też osoby publiczne, które zdominowały dyskusję ostatnich miesięcy.
W tym roku Ołowska trafiła na wyjątkowo długie zestawienie, składające się z 28 osób (zazwyczaj jest to około 15 nazwisk). Centralną postacią listy - jak podkreślają redaktorzy - jest Michelle Obama, która przez osiem ostatnich lat miała nieporównywalny z nikim wpływ na amerykańskie społeczeństwo i kulturę.
Ponadto w gronie docenionych przez nowojorski dziennik znaleźli się m.in. Donatella Versace, Raf Simons, Lady Gaga, Natalie Portman, Alejandro Aravena, Zadie Smith, Benjamin Clementine, Isabelle Huppert i Tom Ford.
Autor: tmw/adso / Źródło: New York Times, tvn24.pl