Nie żyje "Le Corbusier haute couture". Andre Courreges miał 92 lat

COURREGES/PAP/EPAAndre Courreges miał 92 lata

W wieku 92 lat zmarł w piątek Andre Courreges, słynny francuski kreator mody, krawiec, założyciel domu mody Courreges, malarz, rzeźbiarz oraz popularyzator zaprojektowanego przez jego żonę samochodu elektrycznego Courreges Zooop.

Courreges był z wykształcenia inżynierem, ponieważ rodzina nie pozwoliła mu podjąć studiów związanych ze sztuką; interesował się jednak architekturą i rysunkiem, a po wojnie zamieszkał w Paryżu, gdzie trafił do szkoły krawiectwa. Pracował przez 10 lat w słynnym domu mody Balenciaga. W 1961 roku założył własną firmę, która w ciągu dwóch lat zyskała wielką popularność i zasłynęła jako dom "haute couture" Courreges.

Moda, sztuka i elektryczne samochody

W latach 90. Courreges przeszedł na emeryturę jako wielki krawiec i poświęcił się malarstwu, rzeźbie oraz filii swego domu mody, firmie Courreges Energie, produkującej elektryczny samochód Courreges Zooop. Stworzyła go żona projektanta Coqueline Courreges, która w latach 90. przejęła też kierowanie domem mody. Courreges tworzył kreacje inspirowane modernizmem i futuryzmem, technologią i architekturą. Nazywany był "Le Corbusierem haute couture". Jak poinformowała firma Courreges, jej założyciel zmarł w swym domu w Neuilly-sur-Seine "po długiej, trwającej ponad 30 lat walce z chorobą Parkinsona".

Autor: tmw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: COURREGES/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości