TVN24 | Kultura i styl

Maneskin gwiazdą Open'er Festival 2022

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Rozmowa z zespołem Maneskin
TVN24Rozmowa z zespołem Maneskin (wideo z czerwca 2021)

Maneskin zagra koncert na głównej scenie Open'er Festival w Gdyni - poinformował w poniedziałek organizator festiwalu agencja Alter Art. Zwycięzcy Konkursu Eurowizji 2021 zagrają obok takich gwiazd, jak Imagine Dragons, Twenty One Pilots, Chemical Brothers, Dua Lipa i Jessie Ware.

"Maneskin, globalny muzyczny fenomen, dołącza do line-upu Open'er Festival" - poinformowała w poniedziałek agencja Alter Art. Wśród dotychczas ogłoszonych gwiazd znaleźli się m.in. Dua Lipa, Imagine Dragons, Twenty One Pilots, Martin Garrix, The Chemical Brothers, Jessie Ware, Royal Blood, Years & Years czy Michael Kiwanuka.

Maneskin - wielka popularność zwycięzców Konkursu Eurowizji 2021

Maneskin oficjalnie powstał w 2016 roku. Nazwa oznacza w języku duńskim "światło księżyca", a jej pomysłodawczynią jest Victoria De Angelis, która ma włosko-duńskie pochodzenie. Grupę tworzą: Damiano David (wokal), Victoria De Angelis (bas), Thomas Raggi (gitara) i Ethan Torchio (perkusja).

Ich pierwszy album "Il ballo della vita", która ukazał się w 2018 roku, osiągnął status potrójnie platynowej płyty. Sukces potwierdziła europejska trasa, w ramach której szybko wyprzedano 70 koncertów.

Piosenką "Zitti e buoni" zwyciężyli w marcu Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, dzięki czemu stali się reprezentantami Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie w maju bieżącego roku. Podczas finału (Włochy jako jeden z największych płatników netto Europejskiej Sieci Nadawców mają zapewnione miejsce w finale Eurowizji) zachwycili widzów i jurorów, zdobywając pierwsze miejsce.

Piosenka Maneskin była trzecią, która przyniosła zwycięstwo Włochom. Wcześniej zwycięzcami byli Gigliola Cinquetti z "Non ho l'eta" w 1964 roku oraz Toto Cutugno z "Insieme: 1992" w 1990 roku.  Druga płyta Maneskin "Teatro d'ira: Vol. 1" ukazała się w marcu tego roku, osiągając we Włoszech status platynowej. Zespół zapowiada, że jeszcze w tym roku ukaże się "Teatro d' ira: Vol. 2". 

"Dziś grupa ma na koncie blisko 3,5 miliarda streamów na wszystkich platformach muzycznych i ponad 40 milionów słuchaczy miesięcznie na Spotify! W październiku zespół zaprezentował swój najnowszy singiel 'MAMMAMIA' - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Alter Art.

Open'er Festival po raz ostatni odbył się w 2019 roku. W związku z wybuchem pandemii COVID-19, impreza w 2020 roku została odwołana, podobnie jak w 2021 roku. W 2021 roku zamiast tradycyjnego festiwalu zorganizowano projekt Open'er Park - cykl kameralnych koncertów w gdyńskim parku Kolibki.

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości