Miriam Makeba, jeden z najbardziej znanych głosów Afryki i symbol walki z apartheidem w RPA, zmarła we włoskiej klinice. Dostała zawału serca po jednym z koncertów zorganizowanych dla zwrócenia uwagi na problem zorganizowanej przestępczości. "Mama Africa", jak ją nazywano, miała 76 lat.
- To był zawał serca, ale one nie czuła się dobrze już od pewnego czasu - powiedział Reutersowi rzecznik prasowy piosenkarki Mark Lechat.
Miriam Makeba wielokrotnie dostawała zasłużone laury. W 1968 roku otrzymała pokojową nagrodę im. Daga Hammerskjolda. W wielu swoich piosenkach wplatała elementy języka xhosa, czym chciała podkreślić swoje Afrykańskie korzenie. Jej najbardziej znane, ponadczasowe utwory to m.in. "Pata Pata" i "The Click Song".
Wydała w sumie 26 albumów, stworzono też wiele kompilacji z jej piosenkami.
Hołd od legendy
W latach 50. stała się pierwszą czarnoskórą piosenkarką z Republiki Południowej Afryki, znaną na całym świecie. Ostro wypowiadała się przeciwko segregacji rasowej, przez co 31 lat spędziła na uchodźstwie.
Hołd oddał jej pierwszy czarnoskóry prezydent RPA Nelson Mandela, nazywając ją "Pierwszą Damą piosenki południowoafrykańskiej" i dodając, że jej muzyka inspirowała ludzi nadzieją.
"To właściwe, że ostatnie momenty spędziła na scenie, ubogacając serca i życia innych, ponownie w obronie słusznej sprawy" - napisał Mandela w liście przesłanym jej fundacji.
Źródło: Reuters