Od Beatlesów przez Simpsonów po Jamesa Bonda. Królowa, którą pokochała popkultura 

Źródło:
tvn24.pl
Komorowski: królowa byłą cząstką legendy o Wielkiej Brytanii
Komorowski: królowa byłą cząstką legendy o Wielkiej Brytanii TVN24
wideo 2/3
Komorowski: królowa byłą cząstką legendy o Wielkiej Brytanii TVN24

Skakała ze spadochronem w towarzystwie Jamesa Bonda, piła herbatkę z misiem Paddingtonem i tańczyła na balkonie Pałacu Buckingham obok George'a Michaela. Królowa Elżbieta II regularnie była prezentowana w filmach, serialach, piosenkach i teledyskach. Przedstawiamy zestawienie, jak brytyjska królowa wpływała na kulturę masową.

MUZYKA

Dwadzieścia sześć sekund trwa piosenka "Her Majesty" (pol. "Jej Wysokość"), która w 1969 roku znalazła się na albumie Beatlesów "Abbey Road". Paul McCartney napisał słowa do piosenki, która co prawda nie znalazła się w wykazie utworów na okładce, ale wywołała wiele emocji. Artysta opowiada w piosence wieńczącej "Abbey Road", że "królowa jest miłą dziewczyną, ale nie ma wiele do powiedzenia”. McCartney przekonuje, że "bardzo ją kocha", ale żeby się do tego przyznać, musi mieć "brzuch pełen wina". 

McCartney po latach przyznał, że piosenka powstała dla żartu. Zapewniał, że zawsze ciepło myślał o brytyjskiej monarchini, co potwierdził w 2002 roku, kiedy w towarzystwie między innymi Eltona Johna i Erica Claptona wystąpił na koncercie z okazji złotego jubileuszu Elżbiety II. 

O ile piosenkę The Beatles przyjęto ciepło - komentując między innymi, że to jeden z "najsłodszych hołdów w historii popkultury" - o tyle utwór Sex Pistols z 1977 roku pod tytułem "God Save The Queen" (pol. "Boże, chroń królową") wywołał szereg kontrowersji i negatywnych komentarzy. Johnny Rotten napisał w piosence, że królowa "nie jest prawdziwym człowiekiem". Dodawał, że "nie ma żadnej przyszłości", a "Anglia jest pogrążona we śnie". 

ZOBACZ TEŻ: Operacja "London Bridge". Rok temu ujawniono plany na wypadek śmierci Elżbiety II, teraz są realizowane

Artyści w wywiadach zaznaczali, że utwór nie był skierowany przeciwko Elżbiecie II, ale komentatorom trudno było uwierzyć w te tłumaczenia - na okładce albumu Sex Pistols, na którym znalazł się omawiany utwór, można zobaczyć portret angielskiej królowej, której oczy i usta zasłonięte są nazwą albumu. Napis stworzony jest z liter wyciętych z czasopism, co może kojarzyć się z listami z żądaniem okupu.

W 1986 roku grupa The Smiths stworzyła utwór pod tytułem "Queen is dead" (pol. "Królowa nie żyje"). Brytyjscy rockmani śpiewają w nim między innymi o księciu Karolu, który nie może doczekać się przejęcia korony po matce oraz nieuchronnym upadku monarchii. Artyści snują wizję, że po śmierci królowej Elżbiety II głównym zmartwieniem dla nowego króla będzie "deszcz, który rujnuje fryzurę". 

Billy Bragg w utworze "Rule nor Reason" (pol. "Ani zasada, ani powód") z 1997 roku przedstawiał królową jako postać tragiczną. Wokalista śpiewa, że monarchini w wolnym czasie słucha piosenek Shirley Bassey (znanej z utworów tytułowych do filmów o Jamesie Bondzie) i płacze, wyglądając przez okno, bo jest więźniem dworskich konwenansów.

FILMY I SERIALE

Postać Elżbiety II była jedną z kluczowych w absurdalnej komedii z 1988 roku "Naga Broń, z akt oddziału policji". Monarchini w filmie przylatuje do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma być ochraniana przez jednego z najbardziej fajtłapowatych funkcjonariuszy w historii - Franka Frebina (granego przez Leslie Nielsena). Jedna z najpopularniejszych scen wygląda tak, że pechowy policjant próbując ochronić królową przed zamachem, po czym rzuca się na nią. Policjant i królowa przejeżdżają po chwilę w dwuznacznej pozycji przez stół na oczach zszokowanych uczestników bankietu.

Kadr z filmu "Naga broń, z akt oddziału policji"Paramount Pictures

Takie prześmiewcze postrzeganie Elżbiety II było zresztą w latach 80. dość popularne. W tamtym czasie Brytyjczycy lubili oglądać satyryczny serial pod tytułem "Spitting Image" z 1984 roku (pol. "Zapluty obraz"). Twórcy przedstawiali członków rodziny królewskiej w formie karykaturalnych marionetek. Sama Elżbieta II była odwzorowana jako osoba niezdarna, która między innymi rozbija butelkę szampana na głowie chrzczonego dziecka, myląc uroczystość z wodowaniem okrętu. Serial został reaktywowany w 2020 roku - tym razem twórcy "na warsztat" wzięli przede wszystkim księcia Harry'ego i jego żonę, Meghan Markle. 

Elżbieta II i książę Filip w "Spitting Image" ITV

Im dłużej trwała kadencja Elżbiety II, tym rzadziej królowa pojawiała się w prześmiewczym kontekście. Zamiast przytyków i satyry pojawiały się filmy podsumowujące jej rządy. W 2006 roku ukazał się film "The Queen", w którym w rolę królowej wcieliła się Helen Mirren (za tę kreację dostała Oscara). Twórcy filmu przedstawili Elżbietę II w momencie kryzysu monarchii po tragicznej śmierci księżnej Diany. Królowa została pokazana jako osoba, która dla dobra korony i państwa musiała stać w opozycji do postawy księżnej Walii, zrywającej z dworskimi konwenansami i powściągliwością w okazywaniu uczuć.

Kadr z filmu "The Queen" z 2006 roku Pathé Renn Production

Gigantycznym sukcesem okazał się serial z 2016 roku zatytułowany "The Crown" (pol. "Korona"), który fabularyzuje dzieje rodziny królewskiej od śmierci Jerzego VI po rozstanie księżnej Diany z rodziną królewską. Centralną postacią jest oczywiście Elżbieta II (w kolejnych sezonach wcielają się w nią Claire Foy i Olivia Colman). Twórcy pokazują od kuchni, jak królowa próbowała utrzymać pozycję rodziny królewskiej w obliczu rozpadającego się imperium, problemów i rozterek najbliższych oraz rosnącego wpływu mediów.

Kadr z serialu "The Crown"Netflix

KRESKÓWKI I TELEDYSKI

W 2002 roku George Michael - którego twórczość podobno uwielbiała sama królowa - nagrał piosenkę "Shoot the Dog". W teledysku do tego utworu można zobaczyć między innymi Elżbietę II, która wykonuje efektowny układ taneczny na balkonie Pałacu Buckingham. Radzi sobie równie dobrze, co George Michael i dużo lepiej, niż ewidentnie gubiący rytm książę Karol. 

Kadr z teledysku Georga Michaela George Michael Official

Królowa, kreowana jako wyluzowana i radosna postać, pojawiała się też w wielu kreskówkach. Autorzy legendarnej serii "The Simpsons" pokazywali w jednym z odcinków, że Elżbieta II dla rozrywki lubi oglądać nagrania z kamer przemysłowych w mieście zamieszkiwanym przez Homera Simpsona i jego rodzinę. W innym odcinku główny bohater kreskówki doprowadza do stłuczki z królową, za co staje przed sądem. Elżbieta II wygłasza przed sądem płomienne przemówienie, co zauroczyło siedzącego na ławie oskarżonych Homera Simpsona. Puentuje on wystąpienie monarchini słowami: "Ach, gdyby tylko ona była o sto lat młodsza, a ja o sto lat starszy!". Królowa pojawia się też w innym popularnym serialu animowanym dla dorosłych - "Miasteczko South Park". Twórcy w jednym z odcinków pokazali Elżbietę II, kiedy ta wysyła archaiczne okręty wojenne na podbój Stanów Zjednoczonych.

Elżbieta II była też bohaterką animowanego serialu "The Simpsons"The Simpsons

Elżbieta II, która chętnie zrywa ze sztywną dworską etykietą, została przedstawiona też w filmie "Minionki" (2017 rok). Monarchini w jednej ze scen odpiera ciosami wschodnich sztuk walki próbę kradzieży korony. Z kolei królowa w klipie promującym igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku skacze na spadochronie w towarzystwie Jamesa Bonda. Krótki film został wyemitowany na stadionie olimpijskim podczas ceremonii otwarcia. Monarchini - jak mogli zobaczyć uczestnicy uroczystości - wskoczyła na stadion za pomocą spadochronu z brytyjską flagą. Chwilę po wyemitowanym na telebimie filmie, na trybuny weszła sama Elżbieta II (w tym samym stroju, co na klipie), co wywołało wybuch wesołości i długą owację.

Królowa nagradza Minionki. Kadr z filmu z 2017 rokuUniversal Pictures

Poczucie humoru brytyjskiej królowej można było też zobaczyć w tym roku na nagraniu z okazji platynowego jubileuszu Elżbiety II. Królowa pije herbatkę z misiem Paddingtonem, którego królowa osobiście bardzo lubiła. W filmie krótkometrażowym miś zdradza, że ma zawsze przy sobie kanapkę z marmoladą - na wypadek sytuacji awaryjnych. W odpowiedzi królowa odpowiada, że też tak robi i na dowód wyjmuje identyczną kanapkę ze swojej torebki.

Królowa Elżbieta II i miś Paddington Buckingham Palace/Studio Canal/BBC Studios/Heyday Films

Autorka/Autor:bż//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl