Japoński "Mój mężczyzna" wygrywa w Moskwie. Polski "Deep Love" najlepszym dokumentem

Zwycięski "My Man"
Inna Czurikowa, Waleria Gai Germanika i Polak Jan P. Matuszyński - laureaci festiwalu w Moskwie
Źródło: materiały prasowe

Japończyk Kazuyoshi Kumakiri z filmem "My Man" otrzymał statuetkę Złotego św. Jerzego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Nagrodą główną w konkursie filmów dokumentalnych uhonorowano zaś polską produkcję "Deep Love" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Były też akcenty polityczne: szef festiwalu Nikita Michałkow ocenił, że sankcje polityczne Zachodu przeciw Rosji odbiły się na moskiewskiej imprezie. I że "jest to nieprzyjemne".

Zwycięski film Japończyka Kazuyoshi Kumakiri - "Mój mężczyzna" ("Watashi no Otoko") po projekcji porównywano do głośnej adaptacji obrazoburczej "Lolity" Vladimira Nabokova w reżyserii Stanleya Kubricka.

Kumakiri także zaadaptował powieść - swojego rodaka Kazukiego Sakuraby z 2007 r. o tym samym tytule, opowiadającą historię "zakazanej" miłości dojrzałego mężczyzny i jego młodziutkiej uczennicy. Z tym, że reżyser zadał pytanie: czy taka miłość dziś jest nadal "zakazaną"?Jeśli o "Lolicie" pisano, że "oburza", to w porównaniu do tego, co pokazał Japończyk - zdaniem gości festiwalu - film Kubricka jest układnym i grzecznym obrazem. "My Man" pokazuje nie tylko gorące pieszczoty, ale i surrealistyczne łóżkowe sceny, w których kochankowie są np. zalewani deszczem krwi (co symbolizować ma dziką namiętność).

Występujący w tym filmie Tadanobu Asnano został uhonorowany statuetką Srebrnego św. Jerzego za najlepszą rolę męską. Srebrnego św. Jerzego za najlepszą rolę żeńską otrzymała ukraińska aktorka Natalka Polovynka za kreację w dziele "Bracia. Ostatnia spowiedź" ("Braty. Ostatnia spowid").

Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Waleria Gaj Germanika z Rosji za film "Tak i tak" ("Da i da").

Jury konkursu głównego przewodniczył rosyjski reżyser Gleb Panfiłow, a zasiadali w nim m.in.: niemiecka aktorka Franziska Petri i francuski producent Laurent Danielou.

Trailer dokumentu "Deep Love"

Trailer dokumentu "Deep Love"

"Deep Love" po polsku

Bohaterem zwycięskiego polskiego dokumentu "Deep Love" (to oryginalny tytuł filmu, od trzech miesięcy dystrybuowanego na polskich ekranach) jest Janusz - niezwykle aktywny człowiek, zapalony nurek z wielkimi osiągnięciami.

Mężczyzna nagle doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest ukochana kobieta. To ona staje się pośrednikiem między Januszem a resztą świata.

Tym, co go motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie - chciałby ponownie zanurkować, choć to groźne dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka.

Jan P. Matuszyński to niespełna 30-letni absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mający już na koncie sporo nagród.

Jest m.in. autorem dokumentu "15 lat milczenia" (Nagroda Publiczności na MFF "Etiuda and Anima" w Krakowie w 2007 r., Nagroda Ambasady Francji na 9. Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w 2008 r.). Nakręcił także krótkometrażową fabułę "Razem" (I Nagroda w konkursie studenckim na "Lecie Filmów" w Toruniu w 2007 r., II Nagroda Publiczności na 2. Międzynarodowym Festiwalu Filmu Filozoficznego "Kinematograf Filozoficzny" w Krakowie).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę Złotego św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979 r.) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000 r.).

Nagrody 36 MIFF w Moskwie

Główna nagroda Złoty św. Jerzy: "Mój mężczyzna" (reż. Kazuyoshi Kumakiri, Japonia)

Specjalna Nagroda Jury - Srebrny św. Jerzy: "Światło moich oczu" (reż. Melik Saracoğlu, Hakka Kurtulus, Turcja)

Srebrny św. Jerzy dla najlepszego reżysera: Waleria Gai Germanika za "Tak i tak"

Srebrny św. Jerzy dla najlepszego aktora: Tadanobu Asano ("Mój mężczyzna", Japonia)

Srebrny św. Jerzy dla najlepszej aktorki: Natalka Polovynka ("Bracia. Ostatnia spowiedź", Ukraina)

Srebrny św. Jerzy dla najlepszego filmu dokumentalnego: "Deep Love" (reż. Jan P. Matuszkiewicz, Polska)

Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego: "14 kroków" (reż. Shavkin Maxim, Rosja)

Nagroda za wkład w światowe kino: Gleb Panfilow, Rosja

Specjalna nagroda za "podbój szczytów aktorskich i wierność zasadom szkoły Stanisławskiego": Inna Czurikowa, Rosja

Autor: Justyna Kobus//kdj/zp / Źródło: 36.moscowfilmfestival.ru/tvn24.pl, PAP

Czytaj także: