Laureatów najważniejszych polskich nagród muzycznych - Fryderyków - w dziedzinie muzyki rozrywkowej i jazzowej ogłoszono podczas czwartkowej konferencji prasowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się Hania Rani, Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło i Leszek Możdżer. Laureaci odbiorą statuetki, przyznawane przez Akademię Fonograficzną, podczas przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal.
Podobnie jak w przypadku wielu wydarzeń kulturalnych, tegoroczne plany związane z przyznaniem statuetek Fryderyka musiały zostać zmienione. Jeszcze 8 marca 2020 roku, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, odbyła się Gala Muzyki Poważnej, ale zaplanowana na kolejny tydzień dwudniowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej została odwołana w związku z wybuchem pandemii COVID-19.
Czekając na rozwój sytuacji, organizatorzy imprezy wstrzymywali się z ogłoszeniem listy laureatów w kategoriach dotyczących muzyki rozrywkowej i jazzowej. W końcu zapadła decyzja o ogłoszeniu wyróżnionych podczas uroczystej konferencji prasowej. Odbyła się ona w czwartek.
Fryderyki przyznane. Lista laureatów
Zwyciężczynią nagrody w kategorii album roku pop została Natalia Przybysz za album "Jak malować ogień".
W kategorii album roku pop alternatywny Fryderyka zdobyła Daria Zawiałow za album "Helsinki".
Laureatem w kategorii album roku hip hop został Taco Hemingway za album "Pocztówka z WWA, Lato ‘19".
Natalia Nykiel wygrała w kategorii album roku elektronika z albumem "Origo".
Tytuł laureata w kategorii album roku alternatywa zdobyła Hania Rani za album "Esja".
Zespół Hańba! z albumem "1939" został laureatem w kategorii album roku muzyka świata.
Zwycięzcą w kategorii album roku metal została formacja Nocny Kochanek za album "Randka w ciemności".
W kategorii album roku rock zwyciężył Muniek Staszczyk z albumem "Syn Miasta".
Laureatem nagrody w kategorii album roku blues jest Jamal za album "Czarny motyl".
W kategorii album roku muzyka dziecięca i młodzieżowa laureatami są Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości za album "Kiedyś to były Święta".
W kategorii album roku muzyka ilustracyjna zwyciężył Leszek Możdżer z albumem "Ikar".
Zespół Mikromusic z albumem "Mikromusic z dolnej półki" zwyciężył w kategorii album roku muzyka poetycka.
Za utwór roku uznana została piosenka "Pola" Muńka Staszczyka.
Hania Rani została laureatką w kategorii fonograficzny debiut roku.
W kategorii teledysk roku zwyciężył Sebastian Pańczyk za teledysk do utworu "Nag Champa" duetu Syny.
W kategorii najlepsze nowe wykonanie laureatkami są Mela Koteluk i Hania Rani za "Odprowadź" (piano version).
Bartosz Dziedzic został zwycięzcą w kategorii producent muzyczny roku.
Autorem roku został Błażej Król.
W kategorii kompozytor roku zwycięzcami są Hania Rani oraz Dawid Podsiadło i Olek Świerkot.
Saksofonista Maciej Obara jest laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy artysta roku.
W kategorii fonograficzny debiut roku - jazz zwyciężył zaś Szymon Sutor.
Nagrodę w kategorii album roku - jazz zdobył Maciej Obara Quartet za album "Three Crowns".
Złotymi Fryderykami uhonorowano zespół Perfect, Tomasza Lipińskiego i Czesława Bartkowskiego.
Laureatem nagrody publiczności Fryderyk Festiwal został Dawid Podsiadło.
Dawid Podsiadło zdobył również nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego twórcy tekstu i muzyki.
Nie odbiorą jeszcze nagród
Nagrodzeni artyści na otrzymanie swoich Fryderyków będą musieli jeszcze poczekać.
- Wręczenie statuetek zaplanowaliśmy jako specjalne prestiżowe wydarzenie, które odbędzie się w ramach przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal. Przyjęte przez nas rozwiązanie pozwoli laureatom edycji 2020 już teraz świętować swój sukces i posługiwać się zaszczytnym tytułem zdobywcy Fryderyka. Na statuetki trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, ale dzięki temu będziemy mogli zapewnić odpowiednią rangę tak ważnego dla każdego artysty wydarzenia, jakim jest wręczenie nagrody Fryderyk - tłumaczył Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu Związku Producentów Audio-Video.
O nagrodach mówiła w rozmowie z TVN24 obecna na gali wokalistka Natalia Kukulska. - Miło jest mieć w życiorysie wpisanego również Fryderyka, a nie na przykład same nominacje. Jest to miła, ważna nagroda, dlatego że miło jest być docenionym przez swoich kolegów, przez branżę - powiedziała artystka.
Ponad ćwierć wieku historii muzyki
Fryderyki, czyli najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego, przyznawane są od 1994 roku. Od 1999 roku przyznaje ją powołana przez ZPAV Akademia Fonograficzna, która zrzesza ponad 1 400 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród.
Na przestrzeni lat uroczysta gala wręczania statuetek zmieniała swój wygląd, podobnie jak ewoluowała lista kategorii, w której się ją przyznaje. Fryderyka, w obecnej formie, zaprojektowała w 1996 roku polska rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich. Laureaci wyłaniani są podczas dwuetapowego głosowania. Najpierw członkowie Akademii Fonograficznej głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych z danego roku, która powstaje na podstawie nadesłanych przez wydawnictwa fonograficzne zgłoszeń. To po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłanianych jest pięć nominacji. Wtedy członkowie Akademii ponownie oddają głosy, tym razem już na jedną nominację z każdej kategorii.
Od lat 90 gala wręczenia Fryderyków odbywała się najpierw w Teatrze Polskim w Warszawie, żeby już w drugim roku, na siedem lat, przenieść się do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Później wydarzenie wędrowało po wielu warszawskich miejscach, aż w 2019 roku trafiło do Katowic.
Od 2001 roku wręczany jest również Złoty Fryderyk, przyznawany bez nominacji za całokształt osiągnięć artystycznych, a jego laureatami zostali do tej pory między innymi: Irena Santor, Ewa Demarczyk, Wojciech Kilar, Tomasz Stańko, Lech Janerka, Urszula Dudziak, Zbigniew Wodecki, Robert Brylewski, Olga "Kora" Sipowicz, Perfect, Tomasz Lipiński i Czesław Bartkowski.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24