Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" po raz 28. nagrodził twórców filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Podczas sobotniej gali wyróżnienie za najlepszy reportaż otrzymała Anna Barańska-Całek, reporterka "Superwizjera", którą doceniono za materiał "Osaczona we własnym domu".
Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", chociaż jest imprezą kameralną, to jest jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. Od 28 lat jego ideą jest popularyzacja kina dokumentalnego, a prezentowane na nim filmy oraz reportaże dotyczą przede wszystkim zagrożeń stojących przed współczesnym człowiekiem.
W tegorocznej edycji festiwalu wyróżnienie w kategorii Najlepszy Reportaż dostała Anna Barańska-Całek, reporterka "Superwizjera" TVN, którą doceniono za materiał "Osaczona we własnym domu".
Nękana, wyzywana, śledzona
To historia Bożeny Wołowicz, emerytowanej nauczycielki, która mieszka samotnie w Zdżarach na Podkarpaciu.
Przedstawia historię prześladowania, podczas którego bohaterka reportażu była wyzywana, śledzona i obserwowana przez kamery monitoringu, z których nagrania publikowano w internecie. Grożono też jej śmiercią i nachodzono w domu. Wszystko za sprawą najbliższych sąsiadów, którzy pięć lat wcześniej kupili od niej dom.
Desert Coffee najlepszy
Statuetkę Białej Kobry za najlepszy film dokumentalny konkursu jury przyznało "Desert Coffee". Jego reżyser Mikael Lypiński opowiedział historię społeczności Slab City. Jej członkowie żyją bez bieżącej wody i prądu na pustyni w południowej Kalifornii, przy lotniczej bazie amerykańskiej armii.
Podkreślono, że "Desert Coffee" to "dociekliwy i pozbawiony sentymentalizmu portret alternatywnej ludzkiej wspólnoty, w której celowe ograniczenie potrzeb konsumpcyjnych każe zapytać o nasz własny stosunek do współczesnego świata".
43-letni zdobywca nagrody za najlepszy film dokumentalny urodził się w Sztokholmie. Reżyserię ukończył w łódzkiej Szkole Filmowej. Oprócz statuetki, reżyser otrzymał także nagrodę w wysokości 15 tys. zł.
28. edycja festiwalu
W konkursach festiwalowych rywalizowało 23 twórców filmów dokumentalnych i 14 autorów reportaży. Goście mogli obejrzeć w sumie ponad sto produkcji w pięć dni. Prezentowane były m.in. dokumentalne nowości z Polski i świata, filmy dokumentalne Grzegorza Królikiewicza, Kazimierza Karabasza oraz unikaty z Wytwórni Filmów Oświatowych.
Głównym organizatorem imprezy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wśród laureatów festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka, Marta Minorowicz i Henryk Dederko.
Autor: tmw, est/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP