"Prawdziwie amerykańska opowieść", nowy Almodovar i Jude Law na tropie neonazistów

Źródło:
"Variety", "The Guardian" ,"ScreenDaily", tvn24.pl

"The Brutalist" Brady'ego Corbeta po premierze na Lido zyskał status pretendenta do Złotego Lwa. "To prawdziwie amerykańska, porywająca opowieść o imigracji i wielkich ambicjach oraz o tym, co znaczy być artystą" - pisze w "Variety" Owen Gleiberman. Recenzenci są zgodni, że wybitną kreację stworzył Adrien Brody, który wcielił się w ocalałego z Holokaustu architekta. Entuzjastycznie przyjęto też wczorajszego wieczoru obraz "W pokoju obok" Pedro Almodovara z Tildą Swinton i Julianne Moore w głównych rolach.

"The Brutalist" to obraz najwyżej oceniany nie tylko w rankingach krytyków, ale również wśród widzów obecnych na weneckim festiwalu. O Adrienie Brodym już teraz mówi się jako przyszłorocznym kandydacie do aktorskiego Oscara, ale najpierw do Pucharu Volpiego przyznawanego za najlepsze kreacje na Lido.

Wymowę filmu Pedra Almodovara "W pokoju obok", pierwszego anglojęzycznego w jego karierze, zdaniem części recenzentów osłabia "nieprzetłumaczalność" na język angielski pisanego po hiszpańsku przez twórcę scenariusza. Dodajmy, w oparciu o głośną amerykańską, a więc anglojęzyczną powieść. W opinii Ryana Lattanzio z "IndieWire" zabrakło podczas przekładu scenariusza dwujęzycznego tłumacza literackiego, który wniósłby do tekstu tak charakterystyczną dla filmów Almodovara "uczuciową wrażliwość". W efekcie chwilami pojawia się wrażenie językowej sztuczności, podczas gdy w hiszpańskojęzycznych filmach mistrza zachwycały nas niuanse.

Bardzo dobre recenzje zyskał też amerykańsko-kanadyjski thriller Justina Kurzela "The Order", w którym główną rolę zagrał Jude Law.

Adrien Brody stworzył wielką kreację w filmie "The Brutalist"EPA

Alegoryczna opowieść o architekcie

"Jeśli w tym roku planujesz obejrzeć tylko jeden szalenie ambitny, alegoryczny film o wielkim architekcie, którego marzeniem jest projektowanie budynków definiujących przyszłość, niech będzie to 'The Brutalist'" - pisze o filmie Brady'ego Corbeta krytyk "Variety" Owen Gleiberman. Po przeciwnej stronie stawia inny film z ambicjami o architekcie, którym jest przyjęty chłodno przez recenzentów "Megalopolis" wielkiego Francisa Forda Coppoli. 

Dla zaledwie 36-letniego filmowca, którego "The Brutalist" to dopiero trzecie dzieło reżyserskie (wcześniej Corbet był wziętym aktorem), to zapewne wielki komplement. To także z pewnością - po mających przebłyski znakomitych scen, ale nie do końca spełnionych dwóch obrazach ("Dzieciństwo wodza" oraz "Vox") - dzieło najlepsze. I choć tradycją weneckiego festiwalu jest już to, że gusta krytyków i jurorów rozmijają się regularnie, sądząc po entuzjazmie zarówno dziennikarzy, jak i "zwyczajnych" widzów, bez nagrody raczej młody reżyser z Wenecji nie wyjedzie.

O "The Brutalist" recenzenci piszą zgodnie, że przypomina filmową wersję "wielkiej amerykańskiej powieści": epicki metraż (3 godziny i 15 minut!) idzie tu w parze z epickim oddechem narracyjnym i tytułami rozdziałów. Życiorys głównego bohatera - fikcyjnego węgierskiego Żyda László Tóthto - to nieustanna seria wzlotów i upadków. Po raz kolejny - nie sposób tu bowiem nie przywołać oscarowej roli Szpilmana w "Pianiście" - Brody gra ocalałego z Holokaustu. Tym razem jest to jednak mroczna wersja tamtego bohatera, który po wojennej traumie i prześladowaniach politycznych opuszcza kraj.

László przybywa na statku do Ameryki po wojnie, przepływając przez Ellis Island. Realizuje mocno ironiczny wariant amerykańskiego mitu "od pucybuta do milionera". Dawny architekt jako imigrant początkowo utrzymuje się z przerzucania węgla, by z czasem powrócić do zawodu architekta, a wreszcie stać się mistrzem - żywą legendą. Mówiący na początku z mocnym akcentem Brody, początkowo jest jako László nieśmiały i zdesperowany, jak to uchodźca, który przede wszystkim chce przeżyć. Stopniowo jego bohater ewoluuje. Co ważne, Corbet kręcił film w taki sposób, że sprawia wrażenie obrazu biograficznego opowiadającego o prawdziwej osobie.

Krytycy podkreślają, że wielką siłą filmu jest sposób narracji i filmowania, jego malowniczość i zachwycająca strona wizualna, bo reżyser nie ukrywa, że jego ambicją było kino mocno artystyczne. "To prawdziwie amerykańska opowieść o imigracji i ambicji oraz o tym, co znaczy być artystą. Ale to także opowieść o tym, co znaczy być Żydem w świecie, który podchodzi do Żydów z wielką ambiwalencją" - ocenia krytyk "Variety".

Jak film oceni jury pod przewodnictwem Isabelle Huppert i z udziałem polskiej reżyserki Agnieszki Holland, dowiemy się w sobotę, 7 września.

Tilda Swilton, Julianne Moore i Pedro AlmodovarEPA

Hiszpański mistrz i twórca "Makbeta" też z szansami

Pierwszy pełnometrażowy anglojęzyczny obraz hiszpańskiego mistrza Pedro Almodovara wzbudził entuzjazm publiczności, ale podzielił krytyków. Było o językowych słabościach, będących wynikiem niedoskonałego tłumaczenia scenariusza Almodovara, ale nie dla wszystkich stanowiły one problem.

"W pokoju obok" to opowieść o śmierci, o odchodzeniu z godnością i walce o prawo do tego. Grająca główną rolę Tilda Swinton i partnerująca jej w roli dawnej przyjaciółki Julianne Moore stworzyły mistrzowski duet, typowany do nagrody aktorskiej. Bohaterki filmu przyjaźniły się w młodości. Potem ich drogi rozeszły się. Martha (Swinton) została korespondentką wojenną, Ingrid – wziętą pisarką. Gdy Martha dowiaduje się, że ma raka w ostatnim stadium, postanawia z pomocą dawnej przyjaciółki odejść na własnych warunkach. Przypomina się świetny "Lęk" Sławomira Fabickiego, tam bohaterkami były dwie siostry.

Kameralny film Almodovara ma charakter spektaklu dla dwojga, który został tylko nieznacznie rozbudowany na potrzeby dużego ekranu.  Scenariusz, jak zwykle napisany przez samego reżysera, powstał w oparciu o prozę Sigrid Nunez "What Are You Going Through", ("Co przeżywasz"). Almodovar już od jakiegoś czasu eksploruje temat śmierci. Przypomnijmy choćby świetny "Ból i blask", nominowany do dwóch Oscarów. Tutaj 74-letni reżyser jak gdyby pisał własny testament, o czym mówił na konferencji. "Gra Swinton, unosi widza i zapewnia katharsis. Film opowiada o śmierci, ale w nieustępliwej szczerości, z jaką podejmuje ten temat, zdecydowanie opowiada się po stronie życia" - ocenia cytowany krytyk "Variety".

Doskonale przyjętym obrazem, który też może liczyć się w kolejce po nagrody jest "The Order" australijskiego filmowca Justina Kurzela, twórcy "Makbeta". Ta opowieść o amerykańskich neonazistach ze świetną rolą Jude'a Law, opowiedziana została w konwencji dramatu policyjnego. Film opowiada o przestępstwach popełnionych przez grupę białych suprematystów na Północnym Zachodzie Pacyfiku w latach 1983 i 1984. Żeby sfinansować zbrojną rewolucję, neonaziści organizują napady na banki, które zwracają na nich uwagę FBI.

Law gra agenta FBI ich tropiącego, przede wszystkim lidera grupy granego kapitalnie przez charyzmatycznego Nicholasa Houlta. Oddzielony od żony i córek, jest szorstkim, zgryźliwym weteranem, który pije, pali, łyka prochy, rzadko widzimy go w podobnych rolach. Obraz porównywano w recenzjach do głośnej "Gorączki" Michaela Manna, ale także do "Aż do piekła" Davida Mackenziego. Przewrotne zakończenie prowadzi jednak do zaskakujących refleksji.

Angelina Jolie i reżyser "Marii" Pablo LarraínEPA

Weneckie jury lubi zaskakiwać. Dlatego mimo chłodnego przyjęcia przez krytyków trzeciego filmu o kobiecie-ikonie Pabla Larraina - "Marii" z Angeliną Jolie w roli Marii Callas - nie jest powiedziane, że jury nie dojrzy w nim więcej, niż zobaczyli recenzenci. Filmowi zarzucono brak niepowtarzalnego klimatu intymności, znanego ze "Spencer" i "Jackie". Zawiedzeni byli tez fani Jolie, liczący na to, że jej rola okaże się kreacją na miarę Oscara, bo najchętniej przecież Akademia nagradza za role w "biopikach".

Jeśli wierzyć krytykom, nie jest to jednak rola tego kalibru, bo i scenariusz tym razem nie dawał na to szans. Opinie jurorów poznamy w najbliższą sobotę. Tymczasem jutro, 4 września publiczność obejrzy kontynuację wielkiego hitu Todda Phillipsa "Joker: Folie à deux" z Joaquinem Phoenixem i Lady Gagą. Przypomnijmy, że w 2019 roku "Joker" tego reżysera wyjechał z Wenecji ze Złotym Lwem.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "Variety", "The Guardian" ,"ScreenDaily", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Venice Film Festival

Pozostałe wiadomości

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie.

"Poważna zmiana" w polityce USA. Odpowiedź na "zaskakującą decyzję" Rosji

"Poważna zmiana" w polityce USA. Odpowiedź na "zaskakującą decyzję" Rosji

Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich. W porywach może wiać nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie przez cały poniedziałek.

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Zamiast obiecanych rządowych pieniędzy - opóźnienia i rozczarowanie. A im bliżej zimy, tym mniej cierpliwości. Od przejścia wielkiej wody minęło już wiele tygodni, a w wielu przypadkach błyskawicznego wsparcia wciąż nie ma. Powodzianie czekają i nie tylko oni pytają, skąd ta zwłoka w wypłatach i kiedy przyspieszenie.

Co z pomocą dla powodzian? "Byli tutaj, ocenili szkody i czekać trzeba. Jak długo? Nie wiemy"

Co z pomocą dla powodzian? "Byli tutaj, ocenili szkody i czekać trzeba. Jak długo? Nie wiemy"

Źródło:
Fakty TVN

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

17 listopada mija 35 lat od usunięcia pomnika Feliksa Dzierżyńskiego z placu Bankowego. O demontażu monumentu zbrodniarza zdecydowała rada miasta, jako podstawę podając budowę metra, ale nie argumenty historyczne. Stację podziemnej kolejki otwarto tu 12 lat później.

"Tłum zawył, rzeźba pękła i runęła na bruk". 35 lat temu zdemontowali pomnik "Krwawego Feliksa"

"Tłum zawył, rzeźba pękła i runęła na bruk". 35 lat temu zdemontowali pomnik "Krwawego Feliksa"

Źródło:
PAP

W jednym z lokali gastronomicznych w Polkowicach na Dolnym Śląsku doszło do awantury z udziałem pięciu osób. Jedna z nich, 29-letni mężczyzna, odniosła obrażenia. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Awantura w lokalu, jedna osoba poszkodowana

Awantura w lokalu, jedna osoba poszkodowana

Źródło:
tvn24.pl

Nikt nie powstrzyma Putina telefonami. Atak z ostatniej nocy, jeden z największych w tej wojnie, udowodnił, że dyplomacja telefoniczna nie może zastąpić prawdziwego wsparcia całego Zachodu dla Ukrainy - podkreślił premier Donald Tusk. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w niedzielę, że warto było porozmawiać z Putinem, aby rozwiać jego złudzenia, że Zachód ma zamiar zrezygnować ze wsparcia dla Ukrainy.

Tusk: nikt nie powstrzyma Putina telefonami. Scholz się tłumaczy

Tusk: nikt nie powstrzyma Putina telefonami. Scholz się tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl
"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się pokaz trzech reportaży z programu TVN24 "Czarno na białym". Później odbyła się dyskusja z autorami materiałów. Tematem przewodnim wieczoru było "dziennikarstwo w czasach propagandy". - Możemy usłyszeć od tych, którzy oglądają nasze reportaże, jak je odbierają, co im odpowiada, co im nie odpowiada, jak w nich to rezonuje. To jest zawsze bezcenne - mówił reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Źródło:
TVN24
Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24