Ewa Bem udzieliła pierwszego wywiadu od czterech lat i zapowiedziała powrót na scenę. - To będzie bardzo duży koncert. Mam kolana drżące. Bardzo się przygotowuję. Co by tu nie mówić, nie było mnie cztery lata – wyznała wokalistka w rozmowie z Dorotą Wellman. Wybitna wokalistka jazzowa zawiesiła karierę po śmierci córki, Pameli.
Ewa Bem, nazywana pierwszą damą polskiego jazzu, w 2017 roku zawiesiła karierę po śmierci córki Pameli Bem-Niedziałek. W pierwszym od czterech lat wywiadzie, jakiego udzieliła Dorocie Wellman, wyemitowanym we wtorek w "Dzień Dobry TVN", potwierdziła, że w lipcu wystąpi w ramach Ladies' Jazz Festival w Gdyni.
- To będzie bardzo duży koncert. Mam kolana drżące. Bardzo się do niego przygotowuję. Co by tu nie mówić, nie było mnie cztery lata. Zaśpiewam koncert, składający się w całości z jazzowych piosenek polskich i będzie śpiewany tylko po polsku. I wiem, że i Pameli tam na górze, i Gabryśce (chodzi o Gabrielę Sibilską, młodszą córkę Bem, która mieszka w USA - red.) , będzie się bardzo to podobało – powiedziała wokalistka i autorka tekstów.
Wellman przypomniała, że w jednym z wywiadów Bem powiedziała, że wróci na scenę, gdy Pamela da jej znak. Piosenkarka wyznała, że otrzymała ten znak. - Nie był to jakiś jeden moment, jeden błysk, ale bardzo czułam, że ona tego chce – wyjaśniła. - Na początku w ogóle udawałam, że żyję – mówiła Bem. Dodała, że straciła jakiekolwiek zainteresowanie życiem, a w szczególności sceną. - W ogóle nie mogłam sobie wyobrazić, że mogłabym stanąć przed mikrofonem i zaśpiewać – relacjonowała.
"Jestem w pewnym sensie zdewastowana"
Piosenkarka podzieliła się tym, iż otrzymywała ze strony fanów sygnały, że czekają na jej sceniczny powrót.
- Nie mogę sobie pozwolić na ten sam pęd i tak dalej. Jestem w pewnym sensie zdewastowana emocjonalnie i nerwowo, dlatego też szukam wszędzie spokoju, czasu dla siebie. Uczę się asertywności. Dotrę pewnie wszędzie, ale nie od razu – zapowiedziała Bem.
Ewa Bem debiutowała w 1969 roku jako osiemnastolatka. Pochodzi z muzykalnej rodziny: obie babcie ukończyły konserwatorium muzyczne, ojciec był pianistą. Początkowo występowała z braćmi, Aleksandrem i Jarosławem. Ukończyła klasę wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Przez ponad pięć dekad kariery scenicznej koncertowała w Stanach Zjednoczonych, krajach skandynawskich, na Kubie, w Indiach, krajach Europy Zachodniej. Współpracowała z tuzami polskiego jazzu, między innymi z Andrzejem Jagodzińskim, Markiem Blizińskim czy Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jej najbardziej znane piosenki to "Moje serce to jest muzyk", "Wyszłam za mąż, zaraz wracam", "Żyj kolorowo" czy "Sprzedaj mnie wiatrowi".
Źródło: Dzień Dobry TVN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN, prod. TVN, 2021