Kultura i styl

Conchita Wurst w strugach deszczu. W Brukseli zaśpiewała dla europosłów

Kultura i styl


Conchita Wurst w Brukseli. Transseksualistka i zwyciężczyni tegorocznego konkursu Eurowizji zaśpiewała m.in. dla posłów Parlamentu Europejskiego. Koncert był elementem wsparcia działań przeciw homofobii.

25-letnia Wurst jest mężczyzną i nazywa się Thomas Neuwirth, ale mówi o sobie w formie żeńskiej. I tak też się nosi. Conchita przyjechała do PE na zaproszenie Zielonych oraz europosłów z innych grup politycznych.

Koncert w Brukseli

O koncercie przypomniała rano na swoim Facebooku, zapraszając na wydarzenie, Ukirke Lunacek - wiceprzewodnicząca PE. Conchita pojawiła się na scenie tuż po południu.

- Jestem zaszczycona, że mogę wystąpić tu, w Parlamencie Europejskim (...). Dzisiaj mam okazję przekazać wiadomość dla Europy - nie tylko poprzez mój śpiew. Moja wiadomość dla Europy jest taka, by respektowała równe prawa dla wszystkich mniejszości seksualnych - mówiła przed koncertem.

Artystka zaśpiewała kilka piosenek, w tym "Rise Like A Phoenix" - utwór dzięki któremu wygrała 59. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.

Koncert odbył się w deszczu, ale przed budynkiem PE zebrali się nie tylko europosłowie, a również kilkuset mieszkańców miasta.

Conchita Wurst została zaproszona przez grupę urzędników pracującą nad raportem ws. homofobii i dyskryminacji seksualnej w krajach UE. Parlamentarzyści z Brukseli zamierzają zgłosić dokument pod głosowanie w PE w lutym i mają nadzieję, że zostanie zaakceptowany przez PE jako jego oficjalne stanowisko.

Szczegóły raportu nie są jeszcze szerzej znane.

Autor: adso//kdj/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości