"Tygrysy na granicy" autorstwa Katarzyny Górniak, zrealizowany dla programu "Czarno na białym" TVN24, został w sobotę nagrodzony jako najlepszy reportaż podczas 3. Kraków Green Film Festival. Za najlepszy polski film został uznany "Niech toną" autorstwa Wojciecha Bojanowskiego, zrealizowany dla "Superwizjera" TVN.
Pod koniec października ubiegłego roku tą historią żyła cała Polska - włoscy i rosyjscy przewoźnicy próbowali wywieźć dziesięć tygrysów z Unii Europejskiej. Polskie służby graniczne nie wiedziały, czy i jak zająć się zwierzętami. Stan zwierząt się pogarszał. O tym opowiadał reportaż "Tygrysy na granicy".
"Oczy zwierząt zamkniętych w klatkach, oczy pełne cierpienia"
- Wyróżnienie na tak dużym festiwalu, pełnym filmów z całego świata - właściwie ponad tysiąca filmów, bo tyle zostało nadesłanych - to jest zaszczyt - podkreśliła Katarzyna Górniak, odbierając nagrodę. - Chciałabym, żeby widzowie zapamiętali to, co ja zapamiętałam po tym reportażu, czyli oczy tych zwierząt. Oczy zwierząt zamkniętych w klatkach, oczy pełne cierpienia, które wyrządzili im ludzie. Chciałabym żeby ludzie, którzy to cierpienie zwierzętom zadają, żeby zastanowili się nad tym, jak bardzo przestaliśmy szanować przyrodę i naturę - podkreśliła.
Katarzyna Górniak, na co dzień reporterka "Faktów" TVN, przez ponad miesiąc śledziła losy tygrysów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy. Żeby zrozumieć, co się stało, pojechała też do Włoch, Hiszpanii i Rosji. Dotarła do ludzi, którzy wysłali tygrysy w podróż i tych, do których miały one jechać. Rozmawiali niechętnie, niektórzy nie zgodzili się na ujawnienie tożsamości. Tak powstał reportaż "Tygrysy na granicy"
"Pamiętajmy o tym, co dzieje się na Morzu Śródziemnym"
Reportaż Wojciech Bojanowskiego "Niech toną" zwyciężył w kategorii najlepszy polski film. - Strasznie się cieszę. Jestem zaskoczony, ale trzeba pamiętać, że telewizja to jest sport drużynowy, więc bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli się do tego, żeby film mógł powstać: operatorowi, montażystom, wszystkim osobom, które ze mną pracowały - powiedział Wojciech Bojanowski. - Mega się cieszę, bo temat jest szalenie ważny - dodał.
- Może się wydawać, że właściwie te obrazki pontonów, które płyną przez Morze Śródziemne, to już jest gdzieś daleko za nami w tym szalonym 2020 roku, ale dwa dni temu wywrócił się kolejny ponton, znowu 45 osób wpadło do wody, w tym pięcioro dzieci, wszyscy zginęli. Pamiętajmy o tym, co dzieje się na Morzu Śródziemnym - zaapelował laureat.
Dziennikarz "Faktów" TVN przez kilka tygodni był członkiem załogi statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3, który ratuje migrantów na Morzu Śródziemnym.
Reportaż opowiada o ludziach, którzy szukają lepszej przyszłości w Europie, o migrantach próbujących w prowizorycznych łodziach i na pontonach dostać się przez Morze Śródziemne do Europy.
Nagroda krakowskiego Green Film Festival
Kraków Green Film Festival to międzynarodowe wydarzenie poświęcone filmom, podejmującym tematykę ekologii oraz doceniającym ludzi, dla których los planety nie jest obojętny.
Jego trzecia edycja ruszyła 16 sierpnia i zakończy się w niedzielę 23 sierpnia pokazem nagrodzonych filmów. Te wskazuje jury, a w jego skład w tym roku weszli: Piotr Biedroń, Paweł Deląg, Sarsa, Kamil Wyszkowski, Marco Recalchi, Niels Christian Askholm, Rakel Gardarsdottir, Agusta M. Olafsdottir, Christian Kroenes, Susan Kucera, Matylda Damięcka i Tekla Mrozowicka.
Główną nagrodę festiwalu, Grand Prix, otrzymał film "Kraina miodu" w reżyserii Ljubomira Stefanova.
Poniżej przedstawiamy laureatów najważniejszych nagród:
Grand Prix: "Kraina miodu" Ljubomira Stefanova
Najlepszy polski film: "Niech płyną" Wojciecha Bojanowskiego
Najlepsze dzieło młodego twórcy: "Irony" Radheya Jega Theva
Nagroda Specjalna marszałka województwa małopolskiego: "All the smog" Tomasza Wełny
Najlepszy reportaż: "Tygrysy na granicy" Katarzyny Górniak
Nagroda publiczności: "Giant Slaves" Andras Csapo, Andras Matai
Najlepsza animacja: "Wrapped in Plastic" Vladi Yudi
Źródło: tvn24.pl