Krakowski sąd odrzucił we wtorek wniosek koordynatora Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom Tomasza Leśniaka, który uważał, iż władze stolicy Małopolski łamią prawo, prowadząc kampanię przed referendum dot. zimowych igrzysk olimpijskich.
Leśniak w swoim wniosku podkreślił, że kłamliwe jest hasło "Bo igrzyska to metoda na smog". Znalazło się ono na billboardach i w materiałach promujących organizację przez Kraków ZIO 2022. Żądał on usunięcia ich z ulic miasta oraz zamieszczenia na pierwszych stronach lokalnych i regionalnych gazet ogłoszenia dementującego treść hasła.
Igrzyska metodą na smog?
Jego zdaniem miasto dokonało manipulacji, gdyż w ocenie Leśniaka, z hasła wynika, że istnieje związek przyczynowy między igrzyskami, a polityką antysmogową.
Krakowski sąd uzasadniając wyrok poinformował, że koordynator Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom nie miał "interesu prawnego", aby występować w tej sprawie.
Sąd: Kraków prowadzi kampanie referendalną
Sąd nie ograniczył się do formalnej strony postępowania, zbadał także meritum sprawy. Przyznał rację, że Kraków prowadzi kampanię referendalną (czemu zaprzeczali przedstawiciele władz miasta). Uznał jednak, że wspomniane hasło nie jest fałszywe. Podkreślił, że w czasie kampanii jest dopuszczalne używanie uproszczeń.
W niedzielę referendum
Referendum, w trakcie którego krakowianie odpowiedzą na pytanie, czy chcą, aby stolica Małopolski organizowała zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r., odbędzie się 25 maja.
O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Autor: koko/i / Źródło: TVN24 Kraków/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / KKK2022 | Stanisław Kołton