Satelita krakowskich studentów krąży wokół Ziemi i bada ferrofluid

Satelitę wyniosła rakieta Antares 230
Satelita już krąży wokół ziemi
Źródło: AGH / NASA

Wokół Ziemi krążą od kilku dni polskie satelity. To KRAKsat zbudowany przez krakowskich studentów, który prowadzi w kosmosie nowatorskie testy oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny.

Urządzenia zostały umieszczone wewnątrz statku kosmicznego Cygnus, którego na orbitę wyniosła rakieta Antares 230. Rakieta wystartowała w środę o 22:46 czasu polskiego z Mid-Atlantic Regional Spaceport, przy Wallops Flight Facility, na wschodnim wybrzeżu USA. Na pokładzie statku w kosmos poleciały także satelity badawcze z innych krajów.

Polskie satelity będą w przestrzeni kosmicznej przez około rok, potem spalą się w atmosferze.

Studencki KRAKsat jako pierwszy na świecie bada czy ciecz magnetyczna, czyli ferrofluid, wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wprawiony w ruch wirowy ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie. Ze względu na niski koszt takiego rozwiązania, jego prostotę i niezawodność, ferrofluidowe koło zamachowe – według krakowskich studentów – mogłoby stanowić konkurencyjną technologię dla tych obecnie stosowanych i zrewolucjonizować światowy przemysł kosmiczny.

Ferrofluid to ciecz o właściwościach magnetycznych. Płyn wynaleźli w latach 60. naukowcy z NASA i miał służyć do przyciągania paliwa w stanie nieważkości. Ferrofluid jest intensywnie badany na całym świecie, znajduje szerokie zastosowanie w nauce, ale i w sztuce – jest wykorzystywany np. jako tworzywo instalacji artystycznych.

Pierwszy w Krakowie, drugi w Polsce

Wraz w KRAKsatem na orbitę poleciała karta microSD ze specjalnym ładunkiem. To rezultat akcji "Lecę w kosmos!" zorganizowanej przez studentów w styczniu, dzięki której każdy pasjonat kosmosu mógł umieścić w satelicie dowolny materiał zdjęciowy lub graficzny. Łącznie prace przysłało ponad 1,2 tys. internautów.

Model satelity KRAKsat
Model satelity KRAKsat
Źródło: KRAKsat

Konstrukcję krakowskich studentów charakteryzują niewielkie rozmiary, wyglądem przypomina ona walec o średnicy 10 cm i wysokości 13 cm. Jej waga to tylko 750 g.

KRAKsat to projekt realizowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. To pierwszy satelita zbudowany w Krakowie i drugi w Polsce skonstruowany przez studentów. Na uwagę zdaniem studentów zasługuje fakt, że satelitę zbudowali wyłącznie Polacy, ponieważ polscy uczeni przeważnie konstruują satelity z naukowcami z innych krajów.

Obserwuje Ziemię

Z kolei drugi polski satelita wystrzelony w kosmos – Światowid, ma charakter komercyjny, obserwacyjny. To pierwszy – zgodnie z informacjami twórców – tego typu polski satelita. Urządzenie zbudowała wrocławska firma założoną w 2016 r. – SatRevolution. Światowid ma za zadanie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza. Wymiary Światowida to 20 x 10 x 10 cm.

Jeden z satelitów został zbudowany przez studentów AGH
Jeden z satelitów został zbudowany przez studentów AGH
Źródło: KRAKsat

Autor: wini/gp / Źródło: PAP

Czytaj także: