Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego policzyli, ile kozic zamieszkuje Tatry. - Wyniki są optymistyczne - zdradza Filip Zięba. W akcję zaangażowani byli wszyscy pracownicy TPN oraz Słowacy.
Liczenie kozic w Tatrach odbywa się dwa razy do roku. - Celem wiosennej akcji jest sprawdzenie przyrostu naturalnego w danym roku - mówi tvn24.pl Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Tegoroczna akcja rozpoczęła się w środę o godzinie 4 rano. Termin został wybrany m.in. ze względu na pogodę.
- To bardzo ważne, żeby dobrze wybrać termin. Tylko, kiedy jest ładna pogoda, udaje się dokładnie policzyć kozice - opowiada Zięba.
Kooperacja ze Słowakami
W liczenie kozic zaangażowani są wszyscy pracownicy terenowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, część pracowników biurowych, praktykanci oraz inne osoby doświadczone w tego typu obserwacjach. W tegorocznej akcji po stronie polskiej udział wzięło 57 osób. - W tym samym czasie Słowacy liczyli kozice po swojej stronie - informuje Filip Zięba.
Cały teren występowania kozicy w TPN podzielony jest na 35 rejonów obserwacyjnych, w które udają się zespoły wyposażone w lornetki i specjalne karty obserwacyjne. Pracownicy zapisują liczbę osobników, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć czy wiek osobników.
Coraz więcej kozic
- W tym wiosennych liczeniu, sprawdzamy przede wszystkim liczbę młodych, tegorocznych koźląt, które urodziły się wczesną wiosną bieżącego roku - wyjaśnia w rozmowie z nami Filip Zięba i dodaje, że na tej podstawie wylicza się procent młodych w populacji i można prognozować jej dalszy rozwój.
Po zebraniu danych od wszystkich zespołów porównuje się je ze sobą w celu wyeliminowania powtórzonych obserwacji. - Na koniec porównuje się wyniki uzyskane w obu parkach narodowych. To porównywanie wyników właśnie trwa, a wyniki poznamy w przyszłym tygodniu - zapowiada pracownik TPN i zdradza, że tegoroczne wyniki badań są "bardzo optymistyczne", bo zaobserwowano więcej osobników, niż rok temu.
Symbol Tatr
Licznie kozic organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te piękne zwierzęta.
W Polsce, poza Tatrami, kozice żyją w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. ub. wieku i zadomowił się na zboczach Śnieżnika. Kozice żyją w niewielkich stadach, na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/b / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TPN | Bogusława Chlipała