Próbował przewieźć przez granicę kurtkę ze skóry pytona

Autor:
ms/tok
Źródło:
PAP
Przemyśl w województwie podkarpackim
Przemyśl w województwie podkarpackimGoogle Earth
wideo 2/8
Google EarthPrzemyśl w województwie podkarpackim

Kurtkę ze skóry pytona wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce (woj. podkarpackie). Służby przypominają, że przewóz przez granicę chronionych okazów i wykonanych z nich wyrobów jest przestępstwem.

Jak dodała Chabowska, kurtka została znaleziona podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. - Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że odzież została wykonana ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES - zaznaczyła.

44-letni kierowca autokaru, który przewoził kurtkę w bagażu, nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. - W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu - podała rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej.

Ukrainiec próbował przewieźć przez granicę kurtkę ze skóry pytonaKAS Podkarpacie

Chabowska przypomniała, że to kolejny wykryty w tym roku taki przypadek na przejściu granicznym w Medyce. - Funkcjonariusze KAS udaremnili w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtki, a także obuwia wykonanych również ze skóry pytona - wyliczyła rzeczniczka.

Ukrainiec próbował przewieźć przez granicę kurtkę ze skóry pytonaKAS Podkarpacie

Przewóz przez granicę chronionych okazów jest przestępstwem

Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą więźnia od trzech miesięcy do pięciu lat.

W 2022 roku funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli w sumie ponad 12 tysięcy sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KAS Podkarpacie

Pozostałe wiadomości