Marcin Kandefer został nowym dyrektorem Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Zastąpi Rafała Dyląga, który po podejrzeniu o udział w kupowaniu pozytywnych tekstów o igrzyskach musi opuścić stanowisko. Finansami zamiast Patrycji Tockiej zajmie się Anna Mroczka.
Po skandalu z udziałem męża Jagny Marczułajtis-Walczak i Rafała Dyląga nastąpiły zmiany personalne w instytucji, która ma przygotowywać organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Nową przewodnicząca w ubiegłym tygodniu została Magdalena Sroka wiceprezydent Krakowa ds. promocji miasta. Dziś ogłoszono, że dyrektorem Komitetu został Marcin Kandefer, współpracownik Sroki z urzędu miasta.
Kandefer to dyrektor wydziału informacji, turystyki i promocji miasta Krakowa. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, był jedynym kandydatem na stanowisko dyrektora. Do tej pory, współpracował z Magdaleną Sroką przy promocji Krakowa.
Biuro prasowe wylicza zalety nowego dyrektora: "Marcin Kandefer z wykształcenia socjolog, posiada doświadczenie zawodowe zarówno w dziedzinie public relations jak i w dziennikarstwie, od czterech lat pracuje w Urzędzie Miasta Krakowa". Nowy dyrektor zapewnia, że nie będzie łączył obu funkcji. W magistracie, wziął urlop bezpłatny i chce w pełni oddać się pracy w Komitecie.
- Do pierwszych zadań nowego dyrektora będzie należeć przeprowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej ZIO 2022, związanej m.in. z trwającymi konsultacjami społecznymi z mieszkańcami Krakowa oraz przygotowanie i przeprowadzenie konferencji z komisją techniczną Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – zapowiedziała Magdalena Sroka.
Zastępcą dyrektora do spraw finansowych została Anna Mroczka.
Znajomi w Komitecie
Poprzedniczce Sroki - Jagnie Marczułajtis - zarzucono nepotyzm, po tym jak odkryto, że dyrektorem Komitetu jest jej bliski znajomy Rafał Dyląg, a jego zastępczynią Patrycja Tocka, szefowa biura poselskiego byłej snowboardzistki. To właśnie oni pożegnali się ze stanowiskami.
Do tej pory nie wiadomo, kto jeszcze zasiadał w Komitecie, ponieważ Jagny Marczułajtis, zasłaniając się ochroną danych osobowych skrzętnie unikała podania takich informacji.
Funkcja Komitetu
W biurze komitetu zatrudnionych jest na stałe 10 osób. Średnia pensja wynosi ponad 5 tys. zł. Wypłaty są opłacane z publicznych środków. Nie do końca wiadomo jednak, co dokładnie należy do ich obowiązków (o analizy i dokumentacje wymagane do pozyskania tytułu "Miasta Kandydata" do organizacji ZIO 2022 dba szwajcarska firma Event Knowladge Service). Wiadomo natomiast, że dziewięciu przedstawicieli podziwiało igrzyska w Soczi. - Wyprawa kosztowała około 90 tys. złotych. Oficjalnie urzędnicy mieli przypatrywać się organizacji imprezy, wypełnianiu dokumentów i promować Kraków- alarmował w marcu tygodnik Newsweek.
Stowarzyszenie pod nazwą Komitet Konkursowy Kraków 2022 powołały w ubiegłym roku samorządy Krakowa, Zakopanego, Oświęcimia, Kościeliska i województwa małopolskiego. Ma on koordynować starania Polski o igrzyska. Na co dzień pracą związaną z ZIO 2022 ma się zajmować Komitet Konkursowy Kraków 2022.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie naKontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/r / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Piotr Ziółkowski