Jan Kurek, nowy sołtys Poręby Spytkowskiej zbiera podatki, spotyka się z mieszkańcami i koordynuje zakończenie budowy lokalnego wodociągu. Musi na te obowiązki znaleźć czas w przerwach od nauki i przygotowań do matury. Sołtysem został, choć nawet nie prowadził kampanii. Przyszedł na wiejskie zebranie tylko po to, aby opowiedzieć o problemach młodzieży.
Kiedy zadzwoniliśmy do sołtysa, na szczęście był w domu. - Jutro byłoby trudniej się ze mną skontaktować. Rano szkoła, potem mam spotkania – mówi Jan Kurek, nastoletni sołtys miejscowości Poręba Spytkowska k. Brzeska (woj. małopolskie), a prywatnie uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku.
- Mamy tu miejsce dla urzędu, ale wolę wszystkie papierowe sprawy załatwiać w domu. Ludzie wiedzą gdzie mnie szukać - dodaje.
Miał opowiedzieć o problemach młodzieży, został sołtysem
Jan Kurek urząd sołtysa objął 18 stycznia. Podczas rady wiejskiej, w czasie której miały się odbyć wybory nowego gospodarza, pojawił się z pomysłami dotyczącymi młodzieży.
- Jako osoba już pełnoletnia, chciałem świadomie wybrać sołtysa i przedstawić swoje propozycje co do organizacji imprez dla młodzieży - mówi Jan Kurek. - Wcześniej udzielałam się społecznie, jako wolontariusz w Brzesku. W Porębie gromadziłem młodzież przy kościele, prowadziłem różne akcje – opowiada dalej.
Podczas spotkania rady, jedna z członkiń nieoczekiwanie zaproponowała kandydaturę Janka na sołtysa.
- Głosowało na mnie 120 osób na 132 obecne. Ale trzeba też zaznaczyć, że nie miałem konkurentów - mówi z uśmiechem Kurek.
Dietę oddał na nagrody dla dzieci
Do swoich najważniejszych celów, sołtys zalicza dokończenie czwartego etapu budowy lokalnej sieci wodociągowej, poprawę dróg i koordynację pisania projektu unijnego na budowę miejscowego ośrodka sportu. Sam lubi chodzić po górach.
Spraw do załatwienia ma jeszcze niewiele, ale z każdym dniem będzie ich przybywać. Poręba Spytkowska, którą teraz zarządza, to spora wieś. Ma 2,5 tysiąca mieszkańców.
- Razem z radą dbamy o naszą miejscowość. Aktualnie jednym z tematów, jest kwestia odśnieżania dróg. Mieszkańcy się skarżą, że firma, która jest monopolistą zaniedbuje swoje obowiązki - opowiada sołtys. - Rozmawiałem już z przedstawicielem firmy z okolicy, która planuje poszerzenie swoich usług o odśnieżanie i być może w przyszłym roku stanie do przetargu. Mam nadzieję, że to pomoże - dodaje.
Oprócz działalności bieżącej, Kurek ma „wiele marzeń i planów”, co do swojej działalności w Porębie: - Nie chcę ich zdradzać, zobaczymy jak to się potoczy - mówi tajemniczo. Jak podaje portal gminy Brzesko, z inicjatywy Janka, wkrótce uruchomiona zostanie strona internetowa Poręby.
Kurek nie zapomina o miejscowej młodzieży. Swoją dietę, która wynosi ponad 200 złotych miesięcznie, przeznacza na nagrody w prowadzonych na terenie wsi konkursach.
"Na szczęście mam mało zajęć w szkole"
Na razie musi dzielić czas pomiędzy obowiązki urzędowe a szkołę. W tym roku czeka go matura.
- W czasie, jak w szkole będzie najbardziej gorąco, moje obowiązki sołtysa przejmie jeden z radnych - tłumaczy. - Najważniejsze żeby sobie nie narobić problemów w szkole. Na szczęście w klasie maturalnej jest mniej zajęć i kończę lekcje ok. 11.30 - dodaje.
Kiedy ktoś w trakcie trwania zajęć, chce skontaktować się z sołtysem w sprawach urzędowych, musi liczyć się z tym, że się nie dodzwoni.
- Zawsze oddzwaniam, kiedy tylko mogę. Mieszkańcy są świadomi tego, jak w tej chwili wygląda mój rozkład dnia – przekonuje.
Sołtys Kurek nie chce opowiadać o swoich planach na przyszłość: - Mam nadzieję dostać się na studia i mam już plan jak połączyć obowiązki. Jeśli uda się je zrealizować, niczego nie będę zaniedbywał.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Nastoletni sołtys sprawuje urząd w miejscowości Poręba Spytkowska:
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków/ Facebook