Kraków rozstrzygnął przetarg na firmę, która ma wykonać plan gospodarki niskoemisyjnej. To kolejny krok na drodze do poprawy jakości powietrza w mieście. Wdrożenie planu jest warunkiem pozyskania funduszy unijnych na ten cel.
Consus Carbon Engineering we współpracy z firmą Projektowanie Systemów Grzewczych Andrzej Łazęcki mają przygotować plan gospodarki niskoemisyjnej. Jego opracowanie i wdrożenie jest konieczne, aby pozyskać fundusze europejskie na walkę ze smogiem.
- Prace zaczniemy od określenia wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń w Krakowie. Następnie na tej podstawie zostaną zaplanowane konkretne działania na lata 2014-2020, które przyczynią się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Uwzględnimy specyficzne geograficzne położenie miasta w niecce - mówi Tomasz Pawelec, kierownik ds. usług dla administracji w Consus Carbon Engineering. – Sami żyjemy w Krakowie i chcemy, aby Kraków był lepszym miejscem do życia dla nas i naszych dzieci – dodaje.
Wyznaczą kierunki rozwoju
Plan ma wyznaczyć kierunki rozwoju miasta w takich obszarach jak transport, budownictwo, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię, czy gospodarka odpadami.
Consus Carbon Engineering od 2012 jest doradcą dużych polskich miast (m.in. dla Warszawy, Torunia, Bielsko-Białej, czy Bydgoszczy) w zakresie ograniczania emisji i zrównoważonego rozwoju. Obecnie pracuje również dla Wrocławia i Nowego Targu.
Zmierzą zanieczyszczenia
W październiku 2013 roku radni przyjęli prezydencki projekt dotyczący zamiaru opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Krakowa. Na realizację zadania przeznaczono 190 tys. złotych, z czego 85 proc. będzie najprawdopodobniej pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Według badań przez 2/3 roku krakowianie oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Jak pokazują pomiary ze stacji monitoringu powietrza, stężenia pyłu zawieszonego wyraźnie rosną w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Sytuację pogarszają niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli bezwietrzna pogoda.
Smog groźny dla zdrowia
Niska jakość powietrza może powodować choroby serca, zaburzenia oddechowe, raka płuc, problemy z oddychaniem i inne schorzenia. Niektóre substancje zanieczyszczające mogą prowadzić do zmniejszenia plonów w rolnictwie, spowolnienia wzrostu lasów, a także wpływać na klimat.
Autor: mmw/b / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24