Order dla ks. Isakowicza-Zaleskiego. Wojewoda złożył wniosek

Źródło:
PAP
Zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Miał 67 lat
Zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Miał 67 latRenata Kijowska/Fakty TVN
wideo 2/3
Zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Miał 67 latRenata Kijowska/Fakty TVN

Zmarły ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski może otrzymać pośmiertnie Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie w Polsce. Wniosek o nadanie orderu złożył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wniosek został skierowany do Kancelarii Prezydenta we wtorek i czeka na rozpatrzenie.

- Zmarły niedawno ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski to osoba zasłużona w znamienitej działalności publicznej, charytatywnej i społecznej, a także działalności opozycyjnej. To człowiek, który swoje życiowe decyzje zawsze podejmował, mając na względzie służbę drugiemu człowiekowi. Był też wiernym kustoszem pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu – powiedział wojewoda i dodał, że "wniosek jest głosem najbliższego księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu środowiska, zgodnym także z wolą rodziny".

Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego

Ks. Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w Chrzanowie w wieku 67 lat. Był duchownym obrządku łacińskiego i ormiańskiego. W PRL działał w opozycji antykomunistycznej i był kapelanem Solidarności. Był prezesem Fundacji im. Brata Alberta, historykiem, publicystą, zwolennikiem lustracji duchownych i rzecznikiem upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

Czytaj też: Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Miał otwarte drzwi na ludzi, zawsze pomagał"

Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w środę i czwartek w podkrakowskich Radwanowicach, gdzie prowadził ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej. Ustanowił go w 1705 r. król August II Mocny. Został odnowiony ustawą Sejmu z 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe. W latach 1939-1990 nadawał go rząd RP na emigracji. W wolnej Polsce przywrócono go w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom i najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Autorka/Autor:wini/PKoz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 2.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Miejscami dość silnie wieje i intensywnie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mają intensywne opady deszczu i silny wiatr. Grzmieć ma na terenie aż 15 województw. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia przed burzami w 15 województwach

Ostrzeżenia przed burzami w 15 województwach

Źródło:
IMGW

W niedzielę w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Do głosowania uprawnionych jest 98 milionów Meksykanów. W wyścigu o prezydenturę sondaże wskazują jako niemal pewną zwyciężczynię kobietę - Claudię Sheinbaum. W przeddzień wyborów w Meksyku ponad 200 lokali wyborczych zostało zniszczonych i podpalonych przez lokalne gangi, by uniemożliwić obywatelom udział w głosowaniu. Komentatorzy wskazują, że tegoroczna kampania wyborcza, w której zamordowano wielu kandydatów, była najkrwawszą w historii kraju.

Meksyk wybiera. Święto demokracji w cieniu przemocy

Meksyk wybiera. Święto demokracji w cieniu przemocy

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu doby 21 ataków na 10 miejscowości w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Jedna z rosyjskich rakiet uderzyła w domy w Bałaklii w obwodzie charkowskim, raniąc 13 osób, w tym dzieci. Obróciła domy mieszkalne w ruinę. 830 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, Kyiv Independent, Reuters, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w odbywającej się w Singapurze konferencji Shangri-La na temat bezpieczeństwa. Zełenski chce zebrać poparcie i kolejnych stronników przed zaplanowanym na czerwiec szczytem w Szwajcarii, gdzie będzie omawiany jego plan pokojowy.

"Musimy współpracować z całym światem". Zełenski zbiera stronników przed czerwcowym szczytem pokojowym

"Musimy współpracować z całym światem". Zełenski zbiera stronników przed czerwcowym szczytem pokojowym

Źródło:
Reuters

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO szefowa fińskiej dyplomacji Elina Valtonen oceniła, że "w dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny". - Jesteśmy w naprawdę dobrym miejscu - stwierdziła.

"W dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny"

"W dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny"

Źródło:
PAP

Na stronach sejmowych opublikowano oświadczenia majątkowe polityków za 2023 rok. W Hagen na zachodzie Niemiec padły strzały. Zakończyły się wybory w największej demokracji świata. W internecie pojawił się deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu. W nadbałtyckich miejscowościach ruszyły międzynarodowe patrole. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć niedzielę 2 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 czerwca

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

W Tel Awiwie odbyła się w sobotę demonstracja, w której udział wzięło - jak twierdzą organizatorzy - ponad 100 tysięcy ludzi. Protestujący domagali się, by rząd Benjamina Netanjahu doprowadził do uwolnienia zakładników porwanych przez terrorystów do Strefy Gazy - podał portal Times of Israel.

Tysiące ludzi na ulicach izraelskiej stolicy. Domagali się ugody w sprawie Gazy

Tysiące ludzi na ulicach izraelskiej stolicy. Domagali się ugody w sprawie Gazy

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 2.06 w wielu regionach kraju przyniesie burze z ulewami i silnymi porywami wiatru. Możliwy jest też grad. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 2.06. Kolejny dzień z ulewami i burzami

Pogoda na dziś - niedziela 2.06. Kolejny dzień z ulewami i burzami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Michael Cohen, były prawnik Donalda Trumpa i główny świadek oskarżycieli w jego procesie karnym, pytał w polskim konsulacie w Nowym Jorku o możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa. Do tej informacji dotarł korespondent "Faktów" TVN.

Był głównym świadkiem w procesie Donalda Trumpa. Michael Cohen miał się pytać o polskie obywatelstwo

Był głównym świadkiem w procesie Donalda Trumpa. Michael Cohen miał się pytać o polskie obywatelstwo

Źródło:
Fakty TVN

Lotnisko Aeroklubu Włocławskiego zamieniło się w salon fryzjerski, i to w szczytnym celu. Na jego terenie można było ściąć włosy, z których powstaną peruki dla osób chorych na nowotwory. Wcześniej uczestnicy akcji mogli liczyć na ekstremalnie atrakcyjną nagrodę - skok z wysokości 4000 metrów.

Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja wrocławskiego aeroklubu

Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja wrocławskiego aeroklubu

Źródło:
Fakty TVN

Sobota upływała w części kraju pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Nad Płockiem przeszła ulewa, zalewając ulice i samochody. Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Materiały pokazujące gwałtowne zjawiska pogodowe otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, portalplock.pl

Trudno tam dojechać, przetrwać zimę, zawsze trochę pieniędzy trzeba trzymać w skarpecie, bo bywa, że brakuje prądu i bankomat nie działa. Jest też problem z pracownikami. - Zawsze trzeba było ich tutaj ściągnąć, dać im mieszkanie - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Ewa Żechowska, szefowa bieszczadzkiej Chaty Wędrowca. - Jest taki przesąd, że pierwsze cztery lata są weryfikacją. Jak ktoś je przeżyje, to jest duża szansa, że w Bieszczadach zostanie - mówi Marta Gawron, właścicielka domków U Szoguna. Nie zamieniłaby jednak Wetliny na żadne miasto.

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Bardzo tym ludziom współczuję i mam nadzieję, że szybko powrócą do zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do funkcjonariuszy zranionych przez cudzoziemców na granicy z Białorusią. - Ale też zastanawiam się, dlaczego w przypadkach, kiedy to nie jest konieczne, oni znajdują się tak blisko tego płotu, że można dokonać jakiegoś ataku - przyznał były premier, obecnie europoseł.

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Źródło:
TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w sobotnim wypadku między Opolem a Ozimkiem (woj. opolskie). Samochód z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w drzewo i dachował. Jak podają lokalne media, podróżowały nim siostry zakonne. Służby badają przyczyny wypadku.

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Źródło:
TVN24, prostozopolskiego.pl, PAP

48 osób zostało ewakuowanych przez służby w Krasinie (woj. warmińsko-mazurskie) po tym, jak na pochylni wykoleił się i utknął statek, na którym przebywali. Nikt nie został ranny.

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Źródło:
TVN24

Nie żyje 31-letni wikary z parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Żerkowie. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci. Nieoficjalnie wiadomo, że duchowny miał ranę postrzałową. Mężczyzna miał pozwolenie na broń.

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Źródło:
tvn24.pl

Reżim w Pjongjangu wysłał nad terytorium Korei Południowej kolejne balony ze śmieciami i odchodami - informuje w sobotę południowokoreańska armia. W mijającym tygodniu na jej terytorium dotarło już kilkaset takich obiektów.

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kenia chce zaprzestać importu obuwia do 2027 roku. To - według rządu - miałoby ożywić krajowy przemysł skórzany i przyczynić się do utworzenia dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Rozpoczęto już przygotowania i do fabryk zakupiono maszyny zwiększające wydajność przetwarzania. Przeszkolono dodatkowo też kilkuset garbarzy.

Za trzy lata Kenia przestanie importować buty. Już podjęła pewne kroki

Za trzy lata Kenia przestanie importować buty. Już podjęła pewne kroki

Źródło:
PAP

We Władysławowie dwulatek został porażony prądem podczas zabawy. Dziecko w ciężkim stanie zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala.

Dwulatek porażony prądem podczas zabawy. Lądował śmigłowiec

Dwulatek porażony prądem podczas zabawy. Lądował śmigłowiec

Źródło:
tvn24.pl
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

"Nie oddamy Europy" - to spot przygotowany przez Akcję Demokracja, mający zachęcić Polaków do zagłosowania w wyborach do europarlamentu 9 czerwca. Jego autorzy wskazują na to, że Polska jest bezpieczna tylko we wspólnej i silnej Unii Europejskiej.

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W ogrodach kancelarii premiera zorganizowano w sobotę wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. W "Bajkowym ogrodzie" pojawił się między innymi Robert Lewandowski, który - otoczony przez tłum młodych fantów - wypisywał autografy. Odbyły się też liczne zabawy i konkursy. "Spełnienia marzeń i prawdziwych przyjaźni" życzyła z kolei wszystkim dzieciom para prezydencka.

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o filmach "Garfield" oraz "Puchatek: Krew i miód 2", które właśnie trafiły do kin. W programie wspomniano także między innymi o kłopotach na planie ósmej części "Mission: Impossible".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Film "Sami swoi. Początek" okazał się kinowym hitem: na dużym ekranie obejrzało go ponad 800 tysięcy widzów. Teraz nową produkcję z bohaterami znanymi z kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego znajdziemy w Playerze.

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Źródło:
DDTVN, tvn24.pl