Zmarły ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski może otrzymać pośmiertnie Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie w Polsce. Wniosek o nadanie orderu złożył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Wniosek został skierowany do Kancelarii Prezydenta we wtorek i czeka na rozpatrzenie.
- Zmarły niedawno ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski to osoba zasłużona w znamienitej działalności publicznej, charytatywnej i społecznej, a także działalności opozycyjnej. To człowiek, który swoje życiowe decyzje zawsze podejmował, mając na względzie służbę drugiemu człowiekowi. Był też wiernym kustoszem pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu – powiedział wojewoda i dodał, że "wniosek jest głosem najbliższego księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu środowiska, zgodnym także z wolą rodziny".
Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego
Ks. Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w Chrzanowie w wieku 67 lat. Był duchownym obrządku łacińskiego i ormiańskiego. W PRL działał w opozycji antykomunistycznej i był kapelanem Solidarności. Był prezesem Fundacji im. Brata Alberta, historykiem, publicystą, zwolennikiem lustracji duchownych i rzecznikiem upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu.
Czytaj też: Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Miał otwarte drzwi na ludzi, zawsze pomagał"
Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w środę i czwartek w podkrakowskich Radwanowicach, gdzie prowadził ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej. Ustanowił go w 1705 r. król August II Mocny. Został odnowiony ustawą Sejmu z 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe. W latach 1939-1990 nadawał go rząd RP na emigracji. W wolnej Polsce przywrócono go w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom i najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
Źródło: PAP