Granat i pistolet na budowie parku. W XIX wieku był tam plac apelowy austriackich koszar

Autor:
bp/
tam
Źródło:
ZZM, tvn24.pl
Granat i pistolet na budowie parku. W XIX wieku był tam plac apelowy austriackich koszar
Granat i pistolet na budowie parku. W XIX wieku był tam plac apelowy austriackich koszarZarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
wideo 2/9
Zarząd Zieleni Miejskiej w KrakowiePodczas budowy parku znaleźli granat i pistolet. To relikty XIX-wiecznych koszar

Radziecki granat i pistolet w znacznym stopniu rozkładu znaleźli pracownicy budowy parku w samym centrum Krakowa. Przy ulicy Karmelickiej w XIX wieku znajdował się plac apelowy austriackich koszar, w których budynku dziś mieści się biblioteka. Znaleziska zostały zabezpieczone przez saperów.

Przy ulicy Karmelickiej w Krakowie - w ścisłym centrum Krakowa - trwa budowa parku imienia Wisławy Szymborskiej. To jedno ze zwycięskich zadań z budżetu obywatelskiego.

W trakcie prac w czwartek robotnicy dokonali niecodziennego odkrycia - w ziemi znaleźli stary pistolet oraz granat.

Pracownicy budowy parku znaleźli pistolet i granatZarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Pracownicy budowy parku znaleźli pistolet i granatZarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Dawne koszary w centrum Krakowa

Jak poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie, znaleziska nie były w żaden sposób zabezpieczone. Najprawdopodobniej zostały porzucone.

- Nie udało nam się uzyskać informacji o rodzaju pistoletu, który był w stanie bardzo zaawansowanego rozkładu. Wyglądał na przerobiony, według specjalistów prawdopodobnie była to broń kolekcjonerska - powiedziała nam Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Znaleziony granat to z kolei prawdopodobnie radziecki granat RG-42, charakterystyczny dla II wojny światowej, od 1948 roku produkowany był także w Polsce.

Granat został zabezpieczony przez saperów i zneutralizowany na poligonie. Z kolei pistolet został skierowany do badań balistycznych - przekazał nam podkomisarz Piotr Szpiech, rzecznik prasowy krakowskiej policji.

Pracownicy budowy parku znaleźli pistolet i granatZarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Dawny plac apelowy piechoty będzie parkiem

Znalezisk dokonano na terenie dawnego placu apelowego austriackich koszar, wybudowanych przy ulicy Rajskiej w drugiej połowie XIX wieku. Niewykluczone, że znaleziony pistolet pochodzi właśnie z tego okresu.

Dziś w budynku dawnych koszar mieści się wojewódzka biblioteka publiczna, a jeszcze niedawno na terenie byłego placu apelowego piechoty był duży, prywatny parking. Dziś trwają tam prace przy budowie parku.

Czytaj też: Koronę śmierci i siedem szkieletów z XVIII wieku odkryto podczas remontu koszalińskich ulic

- Prace przygotowawcze są już za nami. Teraz równocześnie prowadzone są etapy drugi i trzeci, czyli już budowa samego parku i prace przy murze. Wykonawca powinien zakończyć roboty na tyle wcześnie, by w czerwcu odbyły się odbiory. Otwarcie jest zaplanowane na 2 lipca 2023 roku - powiedziała Mikolaszek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: ZZM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Pozostałe wiadomości