TVN24 | Kraków

Podejrzany o kierowanie gangiem "Psychofans" oskarżony o nakłanianie do zabójstwa prokuratora

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Ruszył proces pseudokibców
Ruszył proces pseudokibcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Ruszył proces pseudokibców

Maciej M., podejrzany o kierowanie gangiem "Psychofans", odpowie za nakłanianie do zabójstwa prokuratora, który prowadził śledztwo przeciwko jego grupie. Miał też planować spalenie około 100 tomów akt z postępowania toczącego się w gliwickim sądzie. Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko M.

Maciej M., ps. Maślak jest przez śledczych uważany za lidera brutalnej bojówki pseudokibiców Ruchu Chorzów "Psychofans". W latach 2014-15 miał planować zabójstwo prokuratora. Akt oskarżenia w tej sprawie, przygotowany przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, trafił w piątek do katowickiego sądu okręgowego.

Miał nakłaniać do "uciszenia" prokuratora

W czasie, kiedy M. miał planować zabójstwo prokuratora toczyła się przeciwko niemu sprawa przed sądem w Gliwicach. Maciej M. obawiał się wysokiego wyroku. Gdy sąd wypuścił "Maślaka" z aresztu, ten według ustaleń krakowskich śledczych zaczął robić rekonesans, obserwował prokuratora i ustalał dogodne miejsce zamachu na jego życie. Śledczy dotarli do dwóch członków "Psychofansów", którzy byli przez "Maślaka" nakłaniani, żeby "uciszyli" prokuratora.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kolejny zarzut, z jakim Maciej M. zmierzy się przed sądem, to nakłanianie do spalenia około 100 tomów akt z postępowania toczącego się w gliwickim sądzie. "Maślak" miał ustalić, gdzie i w jaki sposób są przechowywane obciążające "Psychofansów" materiały, którędy są przewożone na salę rozpraw i wyznaczył członka gangu, który ma dokonać ich spalenia. "Maciej M. nie zrealizował swoich planów, ponieważ razem z innymi członkami grupy został ponownie zatrzymany" – podała PK.

Maciej M. próbował także wydłużać postępowanie sądowe, przedstawiając fałszywe zaświadczenia lekarskie dotyczące jego stanu zdrowia. Z tego samego sposobu korzystali inni członkowie grupy. Proceder został ujawniony, a wobec lekarzy i korzystających z ich usług "Psychofansów" został już skierowany akt oskarżenia.

Tym razem "Maślakowi" grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

53 osoby oskarżone w sprawie grupy pseudokibiców jednego ze śląskich klubów
53 osoby oskarżone w sprawie grupy pseudokibiców jednego ze śląskich klubów06.05 | 53 osoby odpowiedzą przed sądem w sprawie gangu skupionego wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, określających się jako "Psychofans". Prokuratura zarzuciła im prawie 100 przestępstw - między innymi pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami. Jeden z pobitych mężczyzn zmarł.tvn24

Autor:wini/gp

Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości