12-latka uratowała rówieśniczkę poznaną w sieci. "Dziękuję, Dziewczynko z Koluszek"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Wzorowa reakcja 12-latkiŁódzka policja
wideo 2/5
dla Ani 2

Nastoletnia mieszkanka Koluszek poznała przez internet swoją rówieśniczkę. Po krótkiej rozmowie tamta wyznała, że chce targnąć się na swoje życie. 12-latka zaalarmowała policję i w efekcie przyczyniła się do uratowania życia dziewczynki.

Do zdarzenia doszło 27 kwietnia. O niepokojących zwierzeniach nowej koleżanki młoda koluszkowianka powiedziała starszemu bratu, który z kolei pomógł jej skontaktować się z policją.

- Natychmiast podjęto działania, które utrudniał fakt, że znajoma z sieci podawała nieprawdziwe województwo zamieszkania oraz inny wiek. Liczyła się każda minuta i jak najszybsze dotarcie do właściwej dziewczynki. Skrupulatna praca śledczych doprowadziła do miejsca, z którego faktycznie wysłana była wiadomość. Okazało się, że niepokojąca korespondencja pochodziła od 12-letniej mieszkanki Warszawy. Policjanci z Koluszek skontaktowali się natychmiast ze stołecznymi funkcjonariuszami, którzy dotarli do nastolatki. Dziewczynka przyznała w obecności mamy, że poważnie myślała o popełnieniu samobójstwa – zrelacjonowała Aneta Kotynia z Komendy Policji Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Mogłoby się skończyć tragedią"

W liście skierowanym na ręce komendanta koluszkowskiej komendy matka 12-latki z Warszawy w poruszający sposób wyraziła swoje podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w poszukiwania jej córki. Jak zaznaczyła, ze względu na obowiązujące przepisy nie jest w stanie osobiście dotrzeć do internetowej koleżanki swojego dziecka, której prawdopodobnie nigdy nie zdoła się odwdzięczyć za to, co zrobiła.

"Policjanci pojawili się u nas w domu i poinformowali mnie o sytuacji, która jak mi się wydawało, mnie nigdy nie spotka. Moje dziecko chciało popełnić samobójstwo. Jak się okazało, nie radzi sobie z obecną sytuacją. Ponad roczne odseparowanie od rówieśników, brak kontaktu z bliskimi, wszechobecne zakazy, ogólna złość, przygnębienie i niemoc związana z sytuacją covidową to są powody, przez które umysły młodych ludzi nie wytrzymują. Na szczęście sytuacja została szybko opanowana. Obawiam się, że gdyby sprawa nie ujrzała światła dziennego, mogłoby się to skończyć tragedią" – napisała matka dziewczynki.

W piątek zastępca komendanta powiatowego podinspektor Sebastian Augustyniak wraz z zastępcą burmistrza Koluszek Krystyną Lewandowską złożyli podziękowania 12-letniej mieszkance Koluszek i jej rodzicom za niezwykłą dojrzałość i empatię, jaką się wykazała w tak młodym wieku. 

"Może kiedyś będę mogła podziękować Dziewczynce osobiście, ale póki co proszę o przekazanie Jej Rodzinie tej wiadomości. Dziękuję, Dziewczynko z Koluszek" – zakończyła list wzruszona matka 12-latki z Warszawy.

***

Służby apelują, aby wszystkie osoby w stanie głębokiego kryzysu psychicznego szukały pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Dostępny jest również antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Autor:wini

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja łódzka